Сергеј Бубка шести кандидат за претседател на МОК

Поранешниот олимписки шампион и актуелен светски рекордер во скок со стап легендарниот украински атлетичар,Сергеј Бубка ќе се кандидира за претседател на Меѓународниот Олимписки Комитет(МОК).Тој важи за главен кандидат за да го замени моменталниот претседател на МОК,Жан Рог. Негови против кандидати ќе бидат Германецот Томас Бах, НГ Сер Мианг од Сингапур, Чен Куо Ву од Тајван, Ричард Карион од Порто Рико и Швајцарецот Денис Освалд. Краен рок за поднесување на кандидатури е 10-ти јуни, а изборите ќе се одржат на 10-ти септември за време на седницата на организацијата во Буенос Аирес. “Долго размислував и сега сакам да ја искористам оваа можност да Ви соопштам дека ќе ја поднесам својата кандидатура за претседател на МОК. Потполно сум свесен за одговорноста која ја носи овој потег“, рече Бубка.
| | веќе видена | слични

Поранешниот олимписки шампион во атлетската дисциплина скок со стап Сергеј Бубка, се кандидираше за функцијата прв човек на Меѓународниот олимписки комитет, а како свои предности за позицијата ги наведе младешката енергија и искуството кое го има како олимписки првак. Шесткратниот светски шампион деновиве официјално ја објави својата кандидатура за наследник на Жак Рог, кој заминува од функцијата по 12 години минати на чело на светското владејачко олимписко тело. Бубка со ова стана шесттиот, најверојатно последен кандидат за престижната фотелја. Сепак, пријавите ќе можат да се поднесуваат до 6-ти јуни, иако нови кандидати не се очекуваат. Како олимписки првак од 1988-та година и светски рекордер, кој во МОК влезе како претставник на спортистите, Бубка претставува малку поинаков кандидат за местото претседател на организацијата во однос на преостанатите. „Отсекогаш сонував да дадам нешто за возврат. Отсекогаш сонував да бидам дел од меѓународното движење. Тоа е мојот живот. Имам страст, имам енергија да се ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот олимписки и светски шампион во скок со стап, Украинецот Сергеј Бубка се кандираше за претседател на Меѓународниот олимпискиот комитет. Тој ја објави кандидатурата за прв човек на ИОК на спортскиот конгрес „Спорт Акорд“ во Санкт Петербург. Бубка е шестиот претендент за наследник на Жак Рог, кој најави дека ќе се повлече од функцијата по минати 12 години на претседателското место. Останатите петтмина се: Томас Бах од Германија, Порториканецот Ричард Карион, Чин-Коу Ву од Тајван, Сер Мјан Нг од Сингапур и Денис Освалд од Швајцарија. МОК нов претседател ќе избере на Конгресот на 10 септември во Буенос Аирес.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 326 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 291 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 361 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 236 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 51 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сергеј Бубка шести кандидат за претседател на МОК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: