Во Куба од денеска секој ќе може да си купи автомобил

Указот кој дозволува делумна либерализација на пазарот на автомобили е донесен на 31 декември минатата година. Досега само дипломатите, странските фирми и мал број Кубанци имаа специјални привилегии и можеа да купат увезени автомобили. Поради тоа две третини од сите автомобили во Куба се американски модели од пред револуцијата во 1959 година или советски модели од 70-те и 80-те години на минатиот век. Од денеска државните претпријатија ќе увезуваат атомобили и ќе им ги продаваат со 20 процентен данок на фирми, кои ќе ги препродаваат со повисока цена за осум проценти и десет отсто специјален данок.
| | веќе видена | слични

Реформите на кубанската влада предводена од Раул Кастро што на Кубанците им се дозволи да купуваат и продаваат нови автомобили не дадоа ефекти на почетокот. Владата одлучи да воведе даночна стапка од 400 проценти. Тоа значи моделот Пежо 206 произведен минатата година, чини 91.000 кубански пезоси, или 67.000 евра и Пежо 508 седан е со цена од 192.000 евра колку што чини на приме Мерцедес седан со целосна опрема во Европа.“Замислете, заработувам 600 долари за еден месец. За да одвоите за живот не можете да купите автомобил”, вели Хорхе Гонзалес, жител на Хавана.Од друга страна, половните автомобили кои биле користени како рент-а-кар се продаваат по минимална цена од 20.000 евра. Најпрво среќните Кубанци се претворија во лути “купувачи”.
| | веќе видена | слични

Физичките лица Кубанци и странски државјани кои живеат во Куба ќе можат да купуваат неколку видови на автомбили. Указот кој дозволува делумна либерализација на пазарот на автомобили е донесен на 31 декември минатата година. Досега само дипломатите, странските фирми и мал број Кубанци имаа специјални привилегии и можеа да купат увезени автомобили. Поради тоа две третини од сите автомобили во Куба се американски модели од пред револуцијата во 1959 година или советски модели од 70-те и 80-те години на минатиот век. Од денеска државните претпријатија ќе увезуваат атомобили и ќе им ги продаваат со 20 процентен данок на фирми, кои ќе ги препродаваат со повисока цена за осум проценти и десет отсто специјален данок.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Kуба од почетокот на годинава стапи во сила режим за слободнa продажба на нови и стари автомобили од државни компании. Режимот е воведен согласно указот, објавен на 31 декември во службениот весник на земјата. Во документот се опишуваат условите за оваа нова мерка за економска либерализација, воведена од комунистичкиот режим. Физичките лица, Kубанци и странски државјани, што живеат во Kуба ќе можат да купуваат неколку вида автомобили. Документот содржи правила, со кои конкретно се определуваат цените на увезените моторни возила. Досега само дипломатите, странските фирми и мал број Kубанци имаа специјални привилегии и можеа да купат увезени автомобили. Поради тоа две третини од сите автомобили во Kуба се американски модели од пред револуцијата во 1959 година или советски модели од 70-тите и 80-тите години на минатиот век. Државните претпријатија ќе увезуваат автомобили и ќе им ги продаваат со 20-процентен данок на фирми, кои ќе ги препродаваат по цена повисока за осум проценти и десет отсто специјален ...
| | веќе видена | слични

По забраната која важеше со децении, Куба дозволи увоз на нови возила, пишува „Дојче веле“. Владата во Хавана соопшти дека секој Кубанец може слободно да купи ваков автомобил. Тоа досега им беше дозволено само на дипломатите, на странските фирми или на некои од државните службеници. Останатите мораа да се задоволат со автомобили произведени пред кубанската револуција во 1950. година или возила увезени од Советскиот сојуз во 1970-тите и 1980-тите. Од денеска државните претпријатија ќе увезуваат атомобили и ќе им ги продаваат со 20 процентен данок на фирми, кои ќе ги препродаваат со повисока цена за осум проценти и десет отсто специјален данок. Сето тоа ќе ја зголеми крајната цена на увезените автомобили за околу 40 проценти. Куба нема автомобилска индустрија. Досега, на пример, цената на „Москвич 2140“ во добра состојба, советски модел чие производство запре во 1988. година, достигнуваше девет илјади долари. Од друга страна, просечната месечна плата во земјата изнесува околу 20 долари.
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 422 | | | веќе видена

Јавната обвинителка вилма русковска во денешното гостување на емисијата „Стадион“, објасни дека сведокот во случајот „Рекет“ не е осомничен за давање поткуп, ...
сите 122 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

По запленувањето на еден британски танкер од страна на Иран, Велика Британија побара од своите бродови „одреден период“ да останат „надвор од областа“ на ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Куба од денеска секој ќе може да си купи автомобил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: