Албанците исфрлени од квалификациите!

2 копии

Судот за спортска арбитража (ССА) во Лозана денеска го потврди исфрлувањето на албанскиот фудбалски клуб Скендербег од квалификациите за Лига на Шампиони поради местење на утакмици. Фото:http://www.uefa.com Во денешната итна пресуда ССА наведе дека ја подржува одлуката на Европската фудбалска унија (УЕФА) да го исфрли албанскиот шампион од квалификациите за Лига на Шампиони. Додека траеше постапката Скендерберг е во второто коло од квалификациите во кое на 12. и 20. јули требаше да игра против шампионот на Унгарија – Ференцварош. УЕФА го суспендира Скендербег од меѓународните натпреварувања за сезоната 2016/2017 поради местење на утакмиците во домашните и европските натпреварувања. Албанскиот клуб порано соопшти дека истрагата е покрената на основа на информации добиени од обложувалничките компании, навивачите и медиумите.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на ФИФА Сеп Блатер ќе се обиде на Судот за спортска арбитража во Лозана да ја тргне шестгодишната суспензија, поради исплата на два милиони долари на поранешниот претседател на УЕФА, Французинот Мишел Платини. Од судот во Лозана соопштија дека новото сослушување на Блатер ќе се одржи на 25 август, во седиштето на судот. Етичкиот комитет на ФИФА минатиот декември ги суспендира Блатер и Платини на по осум години надвор од фудбалот, поради „нелојална исплата“ на два милиони долари за Мишел Платини, кој во периодот од 1999 до 2002 година ја извршуваше функцијата на советник.
| | веќе видена | слични

Екипата на Партизани од Албанија, неочекувано доби шанса да игра во Лигата на шампионите. Вака одлучи Европската куќа на фудбалот (УЕФА), која сакаше Албанија сепак да има свој претставник во квалификациите за елитното клупското натпреварување, откако првакот Скендербег доби суспензија. Судот за спортска арбитража во Лонзана потврди дека Скендербег ќе биде исфрлен од ЛШ, по што се очекуваше нивниот противник Ференцварош без борба да оди во третото коло од квалификациите. Сепак УЕФА реши на местото на Скендербег да биде повикан тимот на Партизани кој беше вицепрвак на земјата. Партизани почна во квалификациите од Лигата на Европа и одигра без голови во првиот меч на свој терен против Слован, но денешниот реванш дуел воопто не го одигра, откако доби допис од УЕФА дека ќе продолжи во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични
4 копии

Судот за арбитража во спортот (CAS) потврди дека албанскиот шампион Скендербег е исфрлен од квалификациите во Лигата на шампионите, поради местење натпревари. Местото на Скендербег ќе го заземе вицепрвакот Партизани. CAS, во пресудата која е донесена по итна постапка, ја поддржа одлуката на УЕФА, Скендербег оваа сезона да не се натпреварува во европските купови, поради местење натпревари во домашното првенство и европските купови. Скендербег, во второто квалификациско коло во Лигата на шампионите, требаше да игра против Ференцварош. УЕФА истрагата ја покрена по добиените информации од страна обложувалниците, медиумите и навивачите. Екипата на Партизани веќе го одигра првиот меч во квалификациите за Лига Европа против Слован Братислава (0:0), но поради одлуката на УЕФА словачкиот тим се пласира во наредната рунда, а Партизани на 14. и 21. јули ќе игра против Ференцварош во второто квалификациско коло, во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Откако Спортскиот суд за арбитража ја потврди одлуката на УЕФА да го суспендира албанскиот шампион Скендербег од меѓународната сцена, беше свикана итна седница на која е решено неговото мето да го заземе Партизани. Клубот од Тирана е актуелен вицешампион и се натпреварува во Лига Европа и веќе одигра еден натпревар против Слован Братислава кој заврши без голови. Реваншот ќе се смета како пријателски дуел, со што Слован веќе обезбеди пласман во второто коло без оглед на резултатот. Прв противник на Партизани во рамки на второто коло од квалификациите за Лигата на шампиони ќе биде Ференцварош од Унгарија.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанците исфрлени од квалификациите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: