Игор Стефановски ја освои Франција!

По третото возење веќе беше јасно кој е вистинскиот борец за Европска титула на ридските патеки. На Стефановски му остана само да ја извози третата трка опуштено, без форсирање и ја освои првата позиција која веќе ја имаше со збир од првите две возења. Тимот на Стефановски после ова дефинитивно започнува да ја пишува историјата на Македонскиот авто спорт а тимот на БрзКруг да го бележи тоа од местото на случувањата, сепак ова е прва трка но и доста добар знак за во иднина. Директно од Сен Жан Ду Гар - www.brzkrug.com По телефонскиот повик со неговиот брат Дејан, Иџе изјави: "Конечно е во мои раце, изгледа како саксија но е ПРВ во моите раце! Многу добро ме најавија и добив голем аплауз!" Подетални информации за тоа како течеше викендот во Франција ќе објавиме наскоро.
| | веќе видена | слични
16 копии

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски – Иџе извојува сензационална победа на првата трка од Европскиот шампионат на ридски патеки. Тој ја шокира комлетната европска елита во групата N и оствари најдобри времиња на патеката во Сент Жан ду Гард во Франција. Овој триумф му донесе максимални 25 бода во генералниот пласман во Европскиот шампионат. Популарниот Иџе со автомобилот Mitsubishi Lancer EVO IX беше за класа подобар од конкуренцијата и во ниеден момент не дозволи никаква неизвесност во неговата група N. Во двете возења Стефановски беше константен и патеката ја мина за 3:02.136 и 3:02.495 минути. Негов најголем конкурент беше Чехот Јиржи Лос, кој не успеа да се спушти под 3:04 минути и постигна времиња од 3:04.224 и 3:04.846 минути. Третото место во оваа група го освои неговиот сонародник, Оскар Бенеш. - Презадоволен сум од се, и од резултатот и од автомобилот и од екипата. Потајно очекувавме и се надевавме на успех, но ова е веќе реалност. Не само ние, туку сите се изненадени од нашиот ...
| | веќе видена | слични

Доменикали и Ферари се разделија Стефано Доменикали даде оставка на функцијата тимски шеф на Ферари, а на негово место е именуван претседателот на компанијата за Северна Америка и извршен шеф Марко Матјачи. Најстариот и најуспешен тим во Формула 1 бледо ја почна сезонава, во која двете четврти места на Фернандо Алонсо му се најдобрите пласмани во првите три трки. Во последната трка во Бахреин италијанскиот тим ги освои деветтото место (Алонсо) и десеттото (Кими Раиконен). Фудбал Македонија ЃП ја шокира Брегалница Веќе отпишаниот тим на Македонија ЃП успеа со големи три бода да се врати од гостувањето во Штип кај Брегалница 2:1. Овој пораз на штипјани е сосема неочекуван ако се има предвид дека го совладаа тимот на Шкендија во минатото коло, а за нив беше прв на домашен терен. Брегалница поведе со погодокот на Наумов уште во 15. минута, но пред крајот на првиот дел Бојку успеа да израмни. Фахрудин Ѓурѓевиќ пред последниот судиски свиреж успеа да постигне погодок што беше вреден три бода. Инаку, голманот на ...
| | веќе видена | слични

Игор Стефановски на трката во францускиот Сент Жан ду Гард триумфира во Н-групата со време 3:02.136 минути, пред Чесите Јиржи Лос и Оскар Бенеш. Следната трка на која ќе настапи Стефановски е во Рохберг (Австрија), за две недели Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски - Иџе е сензационален победник на првата трка од Европското првенство на ридски патеки. Тој ја шокираше европската елита, откако оствари најбрзо време во Н-група на патеката Сент Жан ду Гард во Франција. Иџе со своето Мицибуши Лансер ЕВО 9 беше за класа подобар од конкурентите, откако во двете возења патеката ја мина за 3:02.136 односно 3:02.495 минути. Второто место го освои Чехот Јиржи Лос, а трет беше Оскар Бенеш. -Презадоволен сум од се, од резултатот, од екипата. Потајно очекувавме и се надевавме на успех, но ова веќе е реалност. Не само ние, туку и сите останати натпреварувачи и организатори се изненадени од нашиот успех. Сите беа фрапирани колкав пат сме поминале само за да учествуваме и, згора на се, да успееме да ја ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот возач Игор Стефановски Иџе за првата победа во дебито на европското првенство на ридски патеки рече дека е извојувана со големи напори. Стефановски со својот тим патуваше повеќе од две илјади километри во еден правец за да учествува во трката на врвот Сен Пјер, крај градот Сен Жан ду Гард во Франција. - Можам да кажам дека ова беше најнапорна трка до сега. Од трите возења предвидени за неделата имав најдобри времиња во првите две трки, па во третата остана само да се качиме до целта за да го освоиме првото место. Французите беа воодушевени од моето возење и добивме многу честитања и огромни аплаузи,- рече Стефановски во првата изјава за „Дерби“. Овој триумф му донесе максимални 25 бода во генералниот пласман во Европскиот шампионат. - Презадоволен сум од се, и од резултатот и од автомобилот и од екипата. Потајно очекувавме и се надевавме на успех, но ова е веќе реалност. Не само ние, туку сите се изненадени од нашиот резултат. Кога се искачував на подиумот добив најголем аплауз од сите победници ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски – Иџе, победи на првата трка од 42. издание на Европскиот шампионат на ридски патеки на југот на Франција. Победата ја најави уште за време на саботниот тренинг кога оствари најдобро време пред актуелниот европски првак, Томислав Мухвиќ, и минатогодишниот победник на оваа трка, Чехот Оскар Бенеш. - Презадоволен сум од с`, и од резултатот и од автомобилот и од екипата. Kонечно пехарот е во мои раце. Потајно очекувавме и се надевавме на успех, но ова е веќе реалност. Не само ние, туку сите се изненадени од нашиот успех. Kога се искачував на подиумот добив најголем аплауз од сите победници по групи и категории – вели Стефановски. Популарниот Иџе со триумфот на стартот освои максимални 25 бода и е прв во групата N, пред Јиржи Лос на кого како вторпласиран му припаднаа 18 бода. Следен предизвик за македонскиот автомобилист е трката на патеката во Тулвиц, Австрија закажана за две недели (25 – 27 април).
| | веќе видена | слични
3 копии

Во двете возења Стефановски со автомобилот „Mitsubishi Lancer EVO IX“ беше константен и патеката ја мина за 3:02.136 минути и 3:02.495 минути. Негов најголем конкурент беше Чехот Јиржи Лос, кој не успеа да се спушти под 3:04 минути и постигна времиња од 3:04.224 и 3:04.846 минути. Третото место во оваа група го освои неговиот сонародник, Оскар Бенеш. „Презадоволен сум од се, и од резултатот и од автомобилот и од екипата. Потајно очекувавме и се надевавме на успех, но ова е веќе реалност. Не само ние, туку сите се изненадени од нашиот резултат. Кога се искачував на подиумот добив најголем аплауз од сите победници по групи и категории. Дури и организаторите искрено и срдечно ми честитаа. Беа фрапирани колкав пат сме поминале за да учествуваме и згора на се, да успееме да ја победиме елитата која редовно им гостува и чии квалитети добро ги познаваат“, изјавил Стефановски. Следната трка се вози за две недели во Рехберг, Австрија.
| | веќе видена | слични

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски-Иџе годинава ќе учествува на сите трки од европскиот шампионат на ридски патеки. Најдобриот македонски автомобилист уште на првата трка, која се возеше на патеката „Сен Жан Ду Гар“ во Франција, покажа дека ќе атакува на европската круна оваа година. Тој победи на сите три трки возени овој викенд и ја покажа својата сила во класата Н од ова натпреварување, каде што традиционално учествуваат најголем број возачи. Тој оваа година настапува со Мицубиши лансер ЕВО. Следната трка се вози на падините близу Тулвиц во Австрија, која е на програмата од 25 до 27 април.
| | веќе видена | слични

Игор Стефановски оствари убедлива победа на првата трка од Европскиот шампионат на ридски патеки, која се одржа на патеката Сен Жан Ду Гар во јужниот дел од Франција. Иако првпат возеше на оваа патека, нашиот претставник со својот Mitsubishi Lancer EVO 9 постави најдобри времиња на сите возења овој викенд – во класата N беше најбрз на двата тренинга и двете возења од трката! На првата трка постави време од 3:02.136, додека второпласираниот Јири Лос забележа време од 3:04.224 минути. На третото место заврши минатогодишниот победник на оваа трка, Оскар Бенеш со време од 3:08.011. Во второто возење распоредот на трите првопласирани возачи беше ист. Иџе ја заврши стазата на првото место за 3:04.846 минути, веднаш зад него се најде Јири Лос со време од 3:04.846, додека Оскар Бенеш зврши за 3:08.087 минути. Ова беше успешно прво учество на тимот на Стефановски на овогодинешниот Европски шампионат на ридски патеки, кое ја претстави Македонија во убаво светло. Им посакуваме повторување на успехот и на наредните трки!
| | веќе видена | слични

АВТОМОБИЛИЗАМ Mакедонски автомобилист, Игор Стефановски – Иџе извојува сензационална победа на првата трка од Европскиот шампионат на ридски патеки. Mакедонски автомобилист, Игор Стефановски – Иџе извојува сензационална победа на првата трка од Европскиот шампионат на ридски патеки. Тој ја шокира комлетната европска елита во групата N и оствари најдобри времиња на патеката во Сент Жан ду Гард во Франција. Овој триумф му донесе максимални 25 бода во генералниот пласман во Европскиот шампионат. Популарниот Иџе со автомобилот Mitsubishi Lancer EVO IX беше за класа подобар од конкуренцијата и во ниеден момент не дозволи никаква неизвесност во неговата група N. Во двете возења Стефановски беше константен и патеката ја мина за 3:02.136 и 3:02.495 минути. Негов најголем конкурент беше Чехот Јиржи Лос, кој не успеа да се спушти под 3:04 минути и постигна времиња од 3:04.224 и 3:04.846 минути. Третото место во оваа група го освои неговиот сонародник, Оскар Бенеш. - Презадоволен сум од се, и од резултатот и од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Игор Стефановски ја освои Франција!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: