Трамп ја укинува лотаријата за „Зелена карта“


Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека е време да се укине американската лотарија за добивање Зелена карта. „Време е да завршиме со лотаријата за визите. Конгресот мора да обезбеди имиграциски систем и да ги заштити Американците“, напиша Трамп на Твитер. Познатата „Лотарија за визи“ се одржува со години во САД и беше шанса за многумина од целиот свет да добијат американска зелена карта.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот сенат отфрли два предлог-закони за реформи во областа на имиграцијата, со што уште повеќе се влоши состојбата на лицата кои како деца илегално влегле во сад заедно со своите родители. Нивниот статус е доведен во прашање посебно откако американскиот претседател Доналд Трамп го укина законот „даца“ на неговиот претходник Барак Обама, со кој се овозможуваше лицата да продолжат да живеат и работат во САД, без страв од депортација. Сенатот го отфрли предлог-законот предложен од сенатори и од републиканската и од демократската партија, а за кој Белата куќа се закани дека ќе стави вето. За него гласаа 54 сенатори, а 45 беа „против“, но за усвојување беа потребни најмалку 60 гласа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот главен советник на претседателот на САД Доналд Трамп, Стивен Бенон, одби да одговори на многу од прашањата кои му беа поставени на втората средба зад затворени врати на Комисијата за разузнавање на американскиот Претставнички дом. Претставниците на републиканците и демократите во Комисијата, Мајк Конавеј и Адам Шиф изјавија дека Бенон се согласил да одговори на само 25 прашања, одобрени од Белата куќа. Тој се повика на привилегијата на извршната власт да одбие да даде информација за да го заштити јавниот интерес, но се повика и на специјална заштита која се однесува на комуникациите на Белата куќа. - Тој не одговори на сите прашања на кои сакавме да добиеме одговор и некои членови на Комисијата беа многу разочарани, изјави Конавеј, кој ја води истрагата за наводното мешање на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година. Демократот Шиф пак надласи дека Бенон одбил да одговори „на речиси сите прашања“. - Тврдењето за опсегот на извршната привилегија е неверојатно и неподдржано и, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот Сенат го одби законот за имиграција што го предложи претседателот Доналд Трамп. Тоа е четврти одбиен предлог закон на таа тема. Претседателот Трамп како отстапка на демократите ја предложи можноста имигрантите кои во САД стигнале како деца да добијат државјанство за 10 до 12 години. За возврат побара 25 милијарди долари за изградба на ѕид на границата со Мексико и други мерки за гранична безбедност. Демократите, но и повеќе републиканци се против изградбата на таков ѕид.
| | веќе видена | слични

Американскиот Сенат го отфрли законот за имиграција што го предложи претседателот Доналд Трамп. Сенатот го отфрли предлог-законот предложен од сенатори и од Републиканската и од Демократската партија со кој се озаконува статусот на „сонувачите“, а за кој Белата куќа се закани дека ќе стави вети. За него гласаа 54 сенатори, а 45 беа „против“, но за усвојување беа потребни најмалку 60 гласа. Потоа Сенатот го отфрли и вториот предлог-закон, поддржан од Трамп, за кого гласаа само 39 сенатори. При тоа гласање дел од републиканците гласаа против како и опозициските демократи. Тоа е четврти одбиен предлог закон на оваа тема. Со тоа, статусот на имигрантите е доведен во прашање посебно откако американскиот претседател Доналд Трамп го укина законот ДАЦА на неговиот претходник Барак Обама, со кој се овозможуваше „сонувачите“ да продолжат да живеат и работат во САД, без страв од депортација. Претседателот Трамп како отстапка на демократите ја предложи можноста, имигрантите кои во САД стигнале како деца, да добијат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека Конгресот треба „сериозно да го разгледа системот за имиграција заснован на заслуги“, додека Сенатот работи на план со кој би се заштитиле мигрантите кои како деца биле донесени во САД. Трамп на Твитер наведе дека таков систем ќе им овозможи на САД да „добијат луѓе подготвени, желни и способни и да им помогнат на сите компании кои влегуваат во САД. Група сенатори се залагаат за двопартиски план, чија цел ќе биде да им понуди државјанство на младите имигранти кои како деца пристигнале во САД, како и да се обезбеди милијарда долари за иградба на ѕид на границата со Мексико. Владата на Трамп го осуди таквиот предлог, тврдејќи дека така ќе биде дадена „масовна амнестија за над 10 милиони илегални мигранти, вклучувајќи ги и криминалците“.
| | веќе видена | слични

Новата судска одлука се однесува на тужбата против одлуката на Трамп, поддржана од обвинители од 17 држави. Овие две пресуди дозволуваат програмата да продолжи. Федерален судија од Њујорк ја блокираше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за укинување на програмата ДАЦА со која им се овозможува на млади имигранти кои илегално дошле во САД со своите родители, да учат и да работат во земјата. Во јануари, исто така, федерален судија од Сан Франциско донесе одлука против откажувањето на оваа програма. Новата судска одлука се однесува на тужбата против одлуката на Трамп, поддржана од обвинители од 17 држави. Овие две пресуди дозволуваат програмата да продолжи. Кога ја укина програмата во септември, Трамп на Конгресот му даде рок од шест месеци да усвои закон кој ќе ја замени. Но, конгресмените од Демократската и Републиканската партија не постигнаа договор. Трамп вчера изјави дека разговорите за ова прашање почнале и предупреди дека ова е последна шанса и дека 5 март е краен рок за постигнување ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Федерален судија од Њујорк ја блокираше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за укинување на програмата ДАЦА со која им се овозможува на млади имигранти кои илегално дошле во САД со своите родители, да учат и да работат во земјата. Во јануари, исто така, федерален судија од Сан Франциско донесе одлука против откажувањето на оваа програма. Новата судска одлука се однесува на тужбата против одлуката на Трамп, поддржана од обвинители од 17 држави. Овие две пресуди дозволуваат програмата да продолжи. Кога ја укина програмата во септември, Трамп на Конгресот му даде рок од шест месеци да усвои закон кој ќе ја замени. Но, конгресмените од Демократската и Републиканската партија не постигнаа договор. Трамп вчера изјави дека разговорите за ова прашање почнале и предупреди дека ова е последна шанса и дека 5 март е краен рок за постигнување договор. Програмата ДАЦА ги заштитува од депортирање околу 800.000 т.н. „сонувачи“ и им дозволува да работат и учат во САД. Таа беше воведена од Барак Обама во 2012 ...
| | веќе видена | слични

Меморандумот со ознаката за доверливост кој го составиле пратениците на Демократската партија во американскиот Конгрес како одговор на истиот документ на Републиканската партија објавен минатата седмица е „многу политички и долг“ и од него треба да се отстранат чувствителните податоци пред објавувањето, напиша претседателот Доналд Трамп во саботата на својот микроблог на Twitter. Американскиот претседател Доналд Трамп не го декласифицираше меморандумот на демократите кој треба да биде своевиден одговор на републиканскиот објавен минатата седмица. Тој ги погоди демократите со наодите дека Федералното биро за истраги (FBI) било пристрасно во поглед на истрагата за злоупотребите од страна на кандидатката за претседател на САД на Демократската партија, Хилари Клинтон, за нејзиното прекршување на законот и неовластено користење на приватен сервер и приватна електронска адреса за доверлива службена комуникација во периодот од 2009 до 2013 година кога беше државна секретарка. Освен тоа, републиканскиот меморандум, ...
| | веќе видена | слични

Според последните истражувања на Квинипиак универзитетот, популарноста на американскиот претседател Доналд Трамп достигнала 40%, што е негов најдобар резултат во последните седум месеци. Веројатно за овој резултат заслужна е економијата на САД, но аналитичарите оценуваат дека критикувањето на демократите и истрагата за мешање на Русија во последните претседателски избори претставува политички ризик за првиот човек на Америка. Претседателот Доналд Трамп го истакна влијанието на неговата даночна реформа, за време на посетата на фабрика во Охајо, но го критикуваше здружувањето на демократите од аплауз во текот на неговиот говор за состојбата на нацијата. „Беа како смрт, целосно неамерикански, неамерикански. Некој спомена и предавство. Претпоставувам да, зошто да не? Можеме ли тоа да го наречеме предавство? Зошто да не?“. Беше тоа остро движење после неговото неодамнешно обраќање во Конгресот, во моментите кога го сврте вниманието по прашањето на перспективата на билатералната политика. „Вечерва ќе ве повикам ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп ја укинува лотаријата за „Зелена карта“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: