Исламската држава киднапирала Норвежанец и Кинез (Видео)


Џихадистичката група Исламска држава (ИД) тврди дека киднапирала еден норвешки и еден кинески државјанин и бара откуп за нивно ослободување. ИД на интернет објави фотографија од двајцата мажи, кои се облечени во жолти затворски униформи. Норвежанецот е претставен како Оле Јохан Гримсгард-Офстад (48) од Осло, а Кинезот како Фан Џинхуеј (50) од Пекинг. Норвешката премиерка Ерна Сулберг во соопштение потврди дека норвешки државјанин е киднапиран во Сирија. Тоа е тежок и сложен случај. Правиме напори да го вратиме својот сограѓанин жив и здрав во Норвешка. Не смееме да потклекнеме на притисокот од терористи и криминалци. Норвешка не плаќа откупи, нагласи Сулберг, нагласувајќи дека животот на останатите Норвежани ќе биде во опасност доколку Осло ги исполни барањата на киднаперите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Семејството на Норвежанецот за чие ослободување Исламска држава бара откуп вчера соопшти дека не може да го собере бараниот износ и ги повика киднаперите да го ослободат заложникот. – Не сме во можност да собереме толку голема сума која ја бараат киднаперите. Можеме само да апелираме киднаперите да го ослободат нашиот син и брат, соопшти семејството на 48-годишниот Оле Јохан Гримсгар-Офстад. Исламска држава вчера објави дека држи во заробеништво еден Норвежанец и еден Кинез и дека бара одредена сума за нивно ослободување која не беше прецизирана. Кинескиот државјанин е идентификуван како педесетгодишен консултант, Фан Џингхуи. Норвешкиот министер за надворешни работи Борге Бренде го повтори ставот на премиерката Ерна Солберг дека не доаѓа во предвид Норвешка да го плати откупот. Медиумите шпекулираат дека киднаперите бараат неколку милиони евра.
| | веќе видена | слични

Џихадистичката група Исламска држава (ИД) која киднапирала еден норвешки и еден кинески државјанин бара откуп за нивно ослободување. ИД во најновиот број на своето интернет-издание „Дабик“ објави фотографија од двајцата мажи, кои се облечени во жолти затворски униформи. Норвежанецот е претставен како Оле Јохан Гримсгард-Офстад (48) од Осло, а Kинезот како Фан Џинхуеј (50) од Пекинг. Под фотографиите пишуваше дека киднапираните се „на продажба“ и дека „времето за отплата е ограничено“. Сепак, не се наведува цена, ниту, пак, се определува точно до кога важи понудата. Норвешката премиерка Ерна Сулберг во соопштение потврди дека норвешки државјанин е киднапиран во Сирија. - Тоа е тежок и сложен случај. Правиме напори да го вратиме својот сограѓанин жив и здрав во Норвешка. Не смееме да потклекнеме на притисокот од терористи и криминалци. Норвешка не плаќа откупи - истакна Сулберг, нагласувајќи дека животот на останатите Норвежани ќе биде во опасност ако Осло ги исполни барањата на киднаперите. Во врска со овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екстремистите од ИД во Сирија држат во заложништво еден норвежанец и еден кинез и бараат откуп за нивното ослободување. Џихадистите ги објавија фотографиите на двајцата заложници, кои се облечени во жолта униформа, но се уште не е познато каде биле киднапирани и која е сумата која ја бараат за откуп. Норвешката премиерка Ена Солберг потврди дека во Сирија е киднапиран жител на Осло.
| | веќе видена | слични

Норвешкиот министер за надворешни работи Борге Бренде итно ноќта кон четвртокот ја напушти српската престолнина Белград на повикот на неговата влада во Осло, откако Исламската држава објави дека грабнала и како заложник држи еден државјанин на Норвешка, соопштија од српското министерство за надворешни работи. Исламската држава објави во средата навечер на интернет дека во заложништво земала еден државјанина на Норвешка и еден Кинез, објавувајќи ги нивните фотографии во жолта затвореничка униформа и ги понуди на продажба. Норвешката влада потврди во текот на ноќта кон четвртокот дека еден нејзини државјанин е грабнат во Сирија. Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изрази жалење поради заложничката криза во која припадниците на џихадистичката терористичка организација Исламска држава грабнале норвешки државјанин, поради што неговиот норвешки колега Борге Бенде морал итно да ја прекине посетата на Србија и да се врати во Осло. „Се случи уште една трагедија, заложничка криза, така по налог на ...
| | веќе видена | слични

Онлајн-списание на Исламска држава објави фотографии на двајца заложници, Норвежанец и Кинез, велејќи дека мажите се „за продажба“. Оваа екстремистичка група тврди дека тие биле „напуштени“ од нивните држави откако биле киднапирани. Фотографиите на двајцата мажи во жолти затворски униформи вчера беа објавени во списанието на терористите Дабик. Норвежанецот е идентификуван како Оле Јохан Гримсгаард-Офстад, 48, од Осло, а за Кинезот се вели дека е Фан Јингхуи, 50, независен консултант од Пекинг. Не се споменува ништо во врска со тоа каде и кога двајцата биле фатени. Фотографиите се прикажани во форма на оглас, заедно со знак „за продажба“ и телеграмски број за „секој што би сакал да го плати откупот за нивно ослободување и трансфер“. Покрај сликите има предупредување: „Ова е понуда со ограничено време“.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исламската држава киднапирала Норвежанец и Кинез (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: