Михаел Шумахер се уште во критична состојба

Михаел Шумахер се уште во критична состојба Ситуацијата на Михаел Шумахер е се уште е критична. "Добрите вести од денеска се дека барем нема влошување на неговата состојба. Сепак, уште е рано да се даваат прогнози. Ситуацијата се уште е критична", изјави Забине Кем, менаџерот на седумкратниот светски шампион во Формула 1. „Навистина ова е многу, многу лоша среќа. Неговото семејство е до него и се обидуваат да го поддржат", додаде Кем.
| | веќе видена | слични
2 копии

Михаел Шумахер и натаму е во „критична, но стабилна“ состојба во болницата во Гренобл, соопшти неговата менаџерка Сабине Кем. Сите неофицијални информации за неговата состојба се „чиста шпекулација“, рече Кем. „Тој скијал по карпеста падина, при што го превидел тоа и како резултат на тоа ја загубил контролата. Потоа удрил со главата во друга карпа“, објасни Кем во изјава за германскиот весник „Билд“. „Тој не се движел премногу брзо. Тоа бил нормален маневар на свртување“, дообјасни таа. Менаџерката на Шумахер повтори дека семејството бара да се почитува неговата приватност во овој момент и да не се шпекулира за неговата здравствена состојба. Таа исто така потврди дека поранешниот светски првак во Формула 1 носел камера на кацигата во моментот кога се случил инцидентот при скијањето и таа доброволно била предадена од страна на семејството на француските истражни органи.
| | веќе видена | слични

Шумахер веќе шест дена е во медицинска кома, по извршени две операции на мозокот во клиниката во Гренобл. Иако нема официјално соопштение од лекарите, неговите блиски тврдат дека животот на Шумахер веќе не е во опасност. Во меѓувреме, полицијата продолжува со истрагата за причините за несреќата, при што се разгледуваат снимките од камерата што била прикачена на кацигата на Шумахер, а ќе биде испитан и неговиот 14-годишен син, кој беше со него.
| | веќе видена | слични

Здравствената состојба на Михаел Шумахер се подобрува и тој не е во животна опасност, пренесе пријателот на седумкратниот шампион во Формула 1 Филип Штрајф. Сепак, оваа вест не е официјална, иако Штрајф тврди дека ја добил од Жерар Даилан, кој е хирург и семеен пријател на Шумахер. Лекарите од болницата во Гренобл засега не соопштуваат ништо ново, па останува најавата дека најверојатно утре ќе се обидат да го разбудат од индуцираната кома во којашто е Шумахер по скијачката несреќа на патеката во Мерибел.
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот невролог Уве Келер предупредува дека можно е будењето да не биде правилно и Шумахер да заврши во вегетативна состојба ако мозокот е премногу оштетен. Навивачите се собраа пред болницата
| | веќе видена | слични

Филип Штрајф, пријател на легендарниот Германец, ги пренел зборовите на хирургот Жерар Силан за состојбата на возачот на Формула 1, но официјалните болнички извори сè уште не се имаат обратено. -Не сум лекар, само можам да ви кажам што ми рече хирургот Жерар Саилан. Состојбата е сериозна, но животот на Шумахер повеќе не е во опасност- порача Французинот Штрајф. Од болницата сè уште не се излезени со официјална информација за состојбата во која се наоѓа седумкратниот шампион во Формула 1. И.М./М.Т.
| | веќе видена | слични
2 копии

По несреќата која ја доживеа Михаил Шумахер за време на скијањето на француските Алпи, се огласи неговиот доктор кој го лечеше во 2009 година. Откако сега му е изваден речиси половина череп за време на вторрата операција за да се спречи крварењето, докторот вели дека пред четири години си ја оштетил и левата половина од мозокот. По несреќата која ја доживеа Михаил Шумахер за време на скијањето на француските Алпи, се огласи неговиот доктор кој го лечеше во 2009 година. Откако сега му е изваден речиси половина череп за време на вторрата операција за да се спречи крварењето, докторот вели дека пред четири години си ја оштетил и левата половина од мозокот.- Засега тоа не е важно бидејќи десната артерија е неоштетена. Тогаш Шумахер ја скрши десната 'рбетна артерија. Само во акутната фаза по повредата дополнително оштетување би довело до големи проблеми, вели докторот.Инаку, вчера пријателот на шумахер откри дека тој е надвор од животна опасност.
| | веќе видена | слични

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 (Ф1), Германецот Михаел Шумахер, сѐ уште е во кома во клиниката во Гренобл, Франција, по несреќата и повредите на главата што ги доживеа на скијачките терени во Мерибел Вчера Шумахер наполни 45 години, а за неговиот роденден стотици негови симпатизери се собраа пред болницата во Гренобл за да му дадат поддршка, со желба за побрзо заздравување и успешно пребродување на критичната состојба. Шумахер добива поддршка во борбата за живот и на социјалните мрежи низ светот, меѓу нив и од поранешниот светски првак во Ф1, Австриецот Ники Лауда, од фудбалерите на премиерлигашот Арсенал и други. На Шумахер деновиве му беа направени две операции на главата, но засега нема подобрување на состојбата и тој сѐ уште е во кома.
| | веќе видена | слични

Близок пријател на Михаел Шумахер, денеска пред насобраните новинари во болницата во Гренобл, изјавил дека поранешниот Формула 1 шампион се наоѓа надвор од животна опасност. „Јас не сум доктор туку само ви пренесувам што ми кажа Жерар Салиан (хирургот кој го оперираше Шумахер). Тој рече дека Шумахер се наоѓа во сериозна состојба, но неговиот живот повеќе не е во опасност“, изјавил Филип Штрајф, кој е долгогодишен пријател на Германецот. Експерти ја проверуваат снимката од камерата, која Шумахер ја носел на шлемот за време на неговата несреќа при скијање на француските Алпи. Истражувачите се надеваат дека ќе имаат појасна слика околу она што навистина се случило минатата недела. Полицијата исто така го испрашувала синот на Шумахер, кој бил со него за време на несреќата.
| | веќе видена | слични

Шефот на клиниката во гренобл, професорот Жан Франсоа Пајен смета дека пациенти со повреда на главата каква што има Михаел Шумахер имаат шанса за опоравување од 40-45%. Сепак Пајен истакна дека тоа е само статистика и дека верува во легендарниот Германец кој по тешката повреда имаше две операции на мозокот. Порано во текотн на денот познатиот хирург од Германија Уве Келер изјави дека Шумахер би можел да остане во кома со недели, дури и месеци но најважно е што е во стабилна фаза. По несреќата и тешката повреда на главата Шумахер се наоѓа на Универзитатската клиника во гренобл и е во состојба на индуцирана кома, а лекарите потврдија дека е во стабилна но и натаму критична состојба. „ Без оглед на се, тешко е да се даваат било какви прогнози. Може да минат денови но и недели додека пациентот да ги отвори очите. Можно е за жал пациентот да не се работи исправно и да заврши во вегетативна состојба ако неговиот мозок е премногу оштетен“-предупреди Келер инаку шеф на клиниката на неврохирургија во Хамбург.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на ...
сите 692 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Според лидерот на грчката опозиција и според анкетите најверојатниот иден грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, долг и трнлив ќе биде патот на македонската ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Михаел Шумахер се уште во критична состојба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: