Селото чие име се крие, нема струја ниту вода, а секој месец се произведуваат 100 килограми кокаин кој се користи како валута


Во село во Колумбија чие име не е откриено, не постои никаков извор на вода која се пие, а мештаните живеат под свеќи, бидејќи нема ни струја. Меѓутоа, селото успешно произведува кокаин секој месец, бидејќи местото е исполнето со листови кока кои се потребни за правење на дрога. Вреќа од 2,27 килограми билки може да се преточи во 2 килограми чист кокаин, кој може да се продава од 50.000 евра во Њујорк. Тоа значи дека селото секој месец произведува кокаин чија вредност е речиси 2.5 милиони евра. Мештаните ја користат дрогата и како чип за коцкање, но и како валута. Жителите на селото плаќаат со кокаин во замена на пари. Така, локалниот дилер на дрога, пивото го плаќа со кокаин, а сметката од 27.000 пезоси ја плаќа со 10.8 грама кокаин. - Знам дека лицата кои се борат против трговијата со дрога можат секој момент да се појават тука и да го растурат производството, а јас да одам во затвор. Свесен сум со што се занимавам, илегална работа и дека многу луѓе се предозираат со кокаин - вели локалниот производител ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во селото нема ниту струја ниту вода, но мештаните секој месец успеваат да произведат големи количини кокаин. Во напуштено село кое се наоѓа на Андите во Колумбија живеат помалку од 200 луѓе, но тие успеваат секој месец да произведат повеќе од 100 килограми кокаин. Во селото, чие име не е откриено, не постои никаков извор на вода која се пие, а мештаните живеат под свеќи, бидејќи нема ни струја. Меѓутоа, селото успешно произведува кокаин секој месец, бидејќи местото е исполнето со листови кока кои се потребни за правење на дрога, пренесува Мирор. Вреќа од 2,27 килограми билки може да се преточи во 2 килограми чист кокаин, кој може да се продава од 50.000 евра во Њујорк. Тоа значи дека селото секој месец произведува кокаин чија вредност е речиси 2.5 милиони евра. Мештаните ја користат дрогата и како чип за коцкање, но и како валута. Имено, како што пренесува Мирор, жителите на селото плаќаат со кокаин во замена на пари. Така, локалниот дилер на дрога, пивото го плаќа со кокаин, а сметката од 27.000 пезоси ја ...
| | веќе видена | слични

Најопасната улица во Шпанија, а можеби и цела Европа се наоѓа во градот Ла Линеа де ла Консепсион во Андалузија, место од 64.000 луѓе. "Луѓето мислат дека овде постојано има пукотници", вели градоначалникот Хуан Франко. "Во ред, не е баш Беверли Хилс, но не е ниту Меделин, зарем не?", додаде градоначалникот за градот во кој минатата година беа запленети 145,4 тони хашиш и 11,8 тони кокаин. Ла Линеа многумина ја нарекуваат "Европскиот Меделин", а ситуацијата на улиците потсетува на колумбискиот град кој бил седиште на наркобосот Пабло Ескобар. Причина? Африка, односно Мароко е оддалечен на 30 километри, поради што Ла Линеа е едно од главните европски средишта за криумчарење со дрога. Од 64.000 жители, околу 3.000 се членови на банди кои се занимаваат со трговија со дрога. Поради тоа се многу платени. "Човек на скутер со мобилен телефон кој следи што прави полицијата добива 1.000 евра на ден. Луѓето што ја носат пратката и ја товарат во автомобили добиваат 3.000 до 4.000 евра, а оние кои ги возат бродовите со ...
| | веќе видена | слични

Во село сместено на Андите во Колумбија, нема баш нормални услови за живот (кубурат со вода и струја), ама затоа кокаин има во изобилство. Толку многу што истиот се користи и како платежна валута, наместо пари. Во ова контроверзно село живеат помалку од 200 луѓе, но тие успеваат да произведат месечно повеќе од 100 килограми кокаин. Мештаните кокаинот го користат и како чип за коцкање, но и како валута за плаќање. Тие во ова село намирниците ги плаќаат со кокаин, за сметка од 27.000 пезоси пиво се плаќа 10.8 грама кокаин. Во селото чие име не е откриено, не постои никаков извор на вода за пиење, а мештаните живеат со светлина од свеќи затоа што нема ни струја. Меѓутоа ова село успешно произведува кокаин секој месец бидејќи ова подрачје е исполнето со листовите кои се потребни за правење на оваа дрога.  Вреќа од 2.27 килограми билки може да се преточи во 2 килограми чист кокаин, кој пак може да се продаде за близу 50.000 евра во Њујорк. Тоа значи дека секој месец селото произведува кокаин чија вредност е 2.5 ...
| | веќе видена | слични

Во зафрлено село лоцирано на колумиските Анди живеат помалку од 200 луѓе кои успеваат да произведат повеќе од 100 килограми кокаин секој месец. Името на селото не е откриено, но кажано е дека е отсечено од целиот свет, нема вода, а локалното население живее под свеќи, бидејќи нема ни електрична енергија. Сепак, селаните успешно произведуваат кокаин секој месец, бидејќи оваа област е исполнета со листови од кока потребни за производство на дрога, пишува Мирор. Во едно село чие име не е откриено, нема извор на вода за пиење, а локалното население живее под свеќи, бидејќи нема електрична енергија. Сепак, селото успешно го произведува кокаинот секој месец, бидејќи оваа област е исполнета со листови од кока потребни за производство на дрога, пишува Miror. Од вреќа со 2,27 килограми на растението може да се произведе 2 килограми чист кокаин, чија вредност на црниот пазар во Љујорк изнесува околу 50.000 евра. Ова значи дека секој месец селото произведува кокаин во вредност од речиси 2,5 милиони евра. Селаните ја ...
| | веќе видена | слични

Село кое се наоѓа на Андите во Колумбија практикува необичен начин на плаќање. Во него живеат помалку од 200 луѓе, но тие успеваат да произведат месечно повеќе од 100 килограми кокаин. Мештаните кокаинот го користат и како чип за коцкање, но и како валута за плаќање. Тие во ова село намирниците ги плаќаат со кокаин, за сметка од 27.000 пезоси пиво се плаќа 10.8 грама кокаин. Во селото чие име не е откриено, не постои никаков извор на вода за пиење, а мештаните живеат со светлина од свеќи затоа што нема ни струја. Меѓутоа ова село успешно произведува кокаин секој месец бидејќи ова подрачје е исполнето со листовите кои се потребни за правење на оваа дрога. Вреќа од 2.27 килограми билки може да се преточи во 2 килограми чист кокаин, кој пак може да се продаде за близу 50.000 евра во Њујорк. Тоа значи дека секој месец селото произведува кокаин чија вредност е 2.5 милиони евра. Владата на Колумбија со години води војна против дилерите на дрога, а ширум земјата се распоредени и трупи за да се искорени и ...
| | веќе видена | слични

Во отсечено село кое се наоѓа на Андите во Колумбија живеат помалку од 200 луѓе, но тие успеваат да произведат месечно повеќе од 100 килограми кокаин. Во селото чие име не е откриено, не постои никаков извор на вода за пиење, а мештаните живеат под свеќи бидејќи нема ни струја. Меѓутоа ова село успешно произведува кокаин секој месец бидејќи ова подрачје е исполнето со листовите кои се потребни за правење на оваа дрога, пишува Мирор. Вреќа од 2.27 килограми билки може да се преточи во 2 килограми чист кокаин, кој пак може да се продаде за близу 50.000 евра во Њујорк. Тоа значи дека секој месец селото произведува кокаин чија вредност е 2.5 милиони евра. Мештаните кокаинот го користат и како чип за коцкање но и како валута. Всушност како што пренесува Мирор, мештаните во ова село намирниците ги плаќаат со кокаин, за сметка од 27.000 пезоси пиво се плаќа 10.8 грама кокаин. Мештаните кои се одговорни за производство на дрогата велат дека се свесни за последиците кои таа ги има. - Знаеме дека силите кои се борат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Селото чие име се крие, нема струја ниту вода, а секој месец се произведуваат 100 килограми кокаин кој се користи како валута

Од:
До кого (е-маил):
Порака: