ОДЛИЧЕН СТАРТ НА КОШАРКАРКИТЕ: Македонија убедлива против Бугарија (ФОТО)

Добрата одбрана особено во втората четвртина пресуди за победникот на дуелот од 1. коло Женската кошаркарска репрезентација на Македонија се врати на натпреварите после пауза и тоа со победа над Бугарија на турнирот на кој е организатор во салата во СЦ „Јане Сандански“. Македонија триумфираше со 77:62 и на тој начин покажа дека треба да се верува во овие девојки. Иако некомплетни бидејќи селекторот Марјан Лазовски не можеше да смета на дел од девојките кои имаат повреда, сепак, успеаја да најдат начин како го го совладаат противникот во 1. коло. Првите десет минути беа израмнети. Во нив резултатот беше 16:16, но потоа следуваше доминација. Одбраната функционираше одлично, па Бугарките не можеа да се снајдат. Со 27:9, Македонија комплетно го скрши отпорот на противникот и на одмор замина со 43:25. Овој резултат се чуваше во продолжение од натпреварот. Третиот период беше добиен со 18:17, а последниот го доби селекцијата на Бугарија со 16:20 за конечни 77:62. Најефикасна на теренот очекувано беше Јелена Антиќ ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на женската кошаркарска репрезентација на Македонија, Марјан Лазовски, по завршувањето на меѓународниот турнир кој се одржа викендов во Скопје, вели дека е презадоволен од настапот на неговите кошаркарки, бидејќи дадоа многу повеќе од својот максимум, со оглед на тоа дека имаа краток период за подготвување. „Јас сум презадоволен од вкупната слика на овој турнир. Целиот тим одигра на ниво, потрошија додатна енергија за да се остварат тие позитивни резултати. Со оглед на тоа дека игравме против квалитетни селекции и имавме само седум дена за подготвување, сметам дека има голем напредок и доколку продолжиме со ова темпо можеме да остваруваме уште подобри резултати. Уште повеќе ме радува што иако не бевме комплетни и ни недостасуваа неколку главни репрезентативки поради повреди, останатите професионално ја извршија задачата, што значи дека и во иднина можам да сметам на нивните квалитети“ – истакна селекторот Лазовски. Македонија на турнирот заврши како втора најдобра селекција со две победи, против ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јапонската селекција е победник на турнирот во Скопје. Изненадување или не, девојките од Истокот стигнаа до максимални три победи во исто толку натпревари на овој собир, на кој за прв пат по пауза од три години, нашата женска сениорска репрезентација ги одигра првите официјални, европски натпревари, макар со префикс пријателски. Селекцијата на Јапонија е победник на турнирот во Скопје. Изненадување или не, девојките од Истокот стигнаа до максимални три победи во исто толку натпревари на овој собир, на кој за прв пат по пауза од три години, нашата женска сениорска репрезентација ги одигра првите официјални, европски натпревари, макар со префикс пријателски. А во третата проверка, новиот состав, сега предводен од селекторот Марјна Лазовски се сретна против селeкцијата на Бугарија. По половичниот ефект (победа со Бугарија и пораз со Јапонија), девојките во „црвено-жолта” комбинација имаа една послаба и две подобри и една израмнета четвртина, доволно за конечен триумф. МАКЕДОНИЈА – БИХ 72:60 (15-20; 22-13; ...
| | веќе видена | слични

Македонија има светла иднина во женската кошарка откако црвено-жолтите, кои првпат по три години заедно заиграа во дресот со националниот грб, на вкупно трите дуели на меѓународниот турнир во Скопје победија двапати, во доминантна игра, со 77-62 против Бугарија и со 72-60 против БиХ. Забележан беше и еден пораз од 13-та светска кошаркарска сила Јапонија со 79-91 (вкупно, Јапонија е победник на турнирот). Трите меча се одличен знак за тоа дека Македонија по подолго време има квалитет и во женската репрезентативна кошарка.Репрезентацијата годинава треба да ги почне квалификациите за Евробаскетот во 2019 година. Селекторскиот двоец Марјан Лазовски и легендата на македонската кошарка Стојна Вангеловска имаат многу причини за да веруваат во пласман на ЕП на оваа генерација, која евидентно беше дека е водена од еден одличен двоец на теренот - натурализираната Македонка Криси Гивенс и интернационалката Јелена Антиќ. Тие имаа одлична поддршка од сите што добија шанса за настап, но за квалификациите Македонија ќе ...
| | веќе видена | слични

Женската сениорска репрезентација на Македонија ги совлада Бугарија и БиХ, а загуби само од Јапонија Турнирот којшто се одржа во минатите три дена во салата во СЦ „Јане Сандански“ финишираше со победа на репрезентацијата на Јапонија. Ова натпреварување остана во сенка на фајнл-фор турнирот во ракомет и во победата на Вардар така што не можеше да се потенцира доволно добро напредокот кај девојките. Кошаркарките тргнаа со победа против Бугарија во петокот, кога се изборија за триумф од 77:62. Потоа во саботата не успеаја против Јапонија и загубија со 79:91, додека синоќа ја совладаа селекцијата на БиХ со 72:60, па тоа беше доволно за 2. место на крајот од турнирот. Македонија - Бугарија, меѓународен кошаркарски турнир
| | веќе видена | слични

Македонија има светла иднина во женската кошаркарска репрезентација. Ова може да се заклучи по само два одиграни натпревара во кои се постигна и првата победа и тоа убедлива со 77-62 против Бугарија, на меѓународниот турнир во Скопје. По два, од вкупно трите предвидени натпревари на турнирот, викендов во Скопје (Македонија требаше да игра синоќа и против БиХ), Македонија покажа дека има квалитетни кошаркарки што се подготвени да дадат се од себе за да ја однесат репрезентацијата на историски настап на ЕП 2019 (квалификациите ќе се играат од ноември годинава). Победата против Бугарија, во меч во кој водеа и со 24 разлика и пораз од силната Јапонија (13-та на ранг-листата на ФИБА) со 79-91, дава надеж дека оваа генерација предводена од поранешниот селектор на сениорите, Марјан Лазовски и од легендарната Стојна Вангеловска, може да заигра на ЕП.- Позитивно сум изненаден со она што го имаме во женската репрезентативна кошарка. Искрено, ако претходно се мислев како ќе биде и добивав лоши прогнози за тоа како ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија вчеравечер ја победи Босна и Херцеговина на пријателскиот турнир во Скопје со 72:60. Поразот во 2.коло од Јапонија не влијаеше на самодовербата ниту пак на концентрацијата на македонските кошаркарки кои турнирот го завршуваат со две победи од три натпревари. Босна и Херцеговина имаше сили да се спротивстави само во првиот дел од натпреварот, за да потоа настане апсолутна доминација на теренот на нашите репрезентативки. Јелена Антиќ со 19 и Криси Гивенс со 16 поени беа најефикасни во победничкиот состав. Конечен пласман: Јапонија 3-0 (победи-порази), Македонија 2-1, Босна и Херцеговина 1-2 и Бугарија 0-3.
| | веќе видена | слични

Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија со победа над Босна и Херцеговина од 72-60 го заврши пријателскиот турнир кој изминативе денови се играше во Скопје во организација на МКФ. Избраничките на Марјан Лазовски му ја препуштија на противникот само првата четвртина (20-15), по што „нагазија“ и од период до период дојдоа до посакуваниот резултат. Антиќ даде 19, Гивенс 16, а Трајческа 10 кошеви. Кај гостити прво име беше со Брчаниновиќ со 21 кош. Македонија на овој турнир освен БиХ ја победи и Бугарија, а загуби од Јапонија.
| | веќе видена | слични

Сениорската национална селекција на Македонија во женска конкуренција со две победи од три натпревари го заврши пријателскиот турнир организиран од МКФ. Синоќешниот пораз од Јапонија, избраничките на Марјан Лазовски не дозволија да им влијае ниту на самодовербата ниту пак на концентрацијата на теренот. Младите кошаркарки на Босна и Херцеговина имаа сили да им се спротивстават на Македонките само во првиот дел од натпреварот, за да потоа настане апсолутна доминација на теренот на нашите репрезентативки. Во финишот, Македонија славеше со 72-60. Претходно нашите кошаркарки беа подобри на стартот од турнирот против Бугарија (77:62), а загубија од селекцијата на Јапонија (91:79). Стрелци на натпреварот: Македонија: Гивенс (16), Антиќ (19), Трајчевска (10) Босна и Херцеговина: Ковачевиќ (14), Брчаниновиќ (21), Марковиќ (13)
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Јапонија ја совлада Македонија со 91:79 за втора победа на меѓународниот пријателски турнир што се одржува во Скопје. Јапонките вечерва во СЦ „Јане Сандански“ беа подобри од нашата репрезентација добивајќи ги првите три четвртини 25:20, 22:19, 26:20, додека само последниот период им припадна на „црвено-жолтите“ со 20:18. Самодовербата по синоќешната победа над Бугарија (77:62) беше присутна помеѓу избраничките на Марјан Лазовски што резултира со силен отпор на фаворитот. Во првиот период Македонија не и дозволи на Јапонија да создаде голема предност, а со прецизни шутеви за три поени стигна и до водство (18:17). Следеа неколку грешки во контра-напад по кои гостите од Азија го презедоа водството. Во вториот дел од натпреварот, нашите кошаркарки се обидоа да ја забават играта на противникот, но одолговлекувањето на акциите резултира со брзи контри на Јапонија. Најефикасни во македонскиот национален тим беа Криси Гивенс со 32 и Нена Трајчевска и Јелена Антиќ со по 15 поени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Официјален документ, записник од сведочењето на бизнисменот Орце Камчев кога тој го пријави рекетирањето од Бојан Јовановски, излезе во јавноста. Се работи за ...
сите 260 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 282 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

 Месеците на Илинденска бб. им се избројани, криминалите разоткриени и знаат дека сите до еден ќе одговараат за своите злодела. Најавите за тужби за новинари, ...
сите 314 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОДЛИЧЕН СТАРТ НА КОШАРКАРКИТЕ: Македонија убедлива против Бугарија (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: