Селектор на Кан ќе ги гледа „Балканот...“ и „Трето полувреме“

Да се влезе макар и во помалите програми на „Канскиот филмски фестивал“ е огромен успех, бидејќи во трката за оваа смотра се влезени вкупно 10 илјади филма, вели директорот на Филмскиот фонд на Македонија, Дарко Башевски, во пресрет на посетата на Скопје на Жоел Шапрон, претселектор на престижниот фестивал Сцена од „Трето полувреме“ Македонскиот филм во трка за престижниот фестивал „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски и „Трето полувреме“ на Дарко Митревски се двата македонски филма што ќе ги гледа канскиот претселектор Жоел Шапрон на 23-ти месецов во Скопје. Шапрон ќе гледа и неколку кратки филма, меѓу кои: „Потстанар“ на Ѓорче Ставрески. „Човекот што имаше чудна навика да ме удира со чадор по глава“ на Вардан Тозија, како и кратките филмови од омнибусот „Скопје ремиксд“ - До 23-ти и филмот „Трето полувреме“ ќе има работна верзија што ќе може да се прикаже пред канскиот претселектор. Да се влезе на овој фестивал, каде што во конкуренција се дури 10 илјади филма, за нас би било голем успех. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Селектор на Кан ќе ги гледа „Балканот...“ и „Трето полувреме“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: