Османи: Нема да има реконструкција на владата


8 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека во тек се разговорите за пополнување на испразнетите министерски мести и оти нема да има поголема реконструкција на Владата. – Мислам дека собраниската агенда не дозволува какво било разгледување на нови предлози до 25 декември, така што ќе се искористат овие денови за дополнителни консултации по однос на ова прашање. Барем според тоа што до денеска е разговарано, не очекувам да има поширока реконструкција на Владата, туку начелно пополнување на испразнетите места по локалните избори, истакна Османи
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, во изјава за „Макфакс“ вели дека засега немаат одлучено како ќе постапуваат, односно дали неговата партија ќе учествува во работата на Собранието. Во однос на тоа дали на денешното продолжение од пленарната седница ќе гласаат за избор на новите министри, меѓу кои е министерот за здравство, Села молчи. „Ќе видиме како ќе постпапиме. Истото ќе го видите и вие наскоро. Ако има нешто дополнително, ќе повикаме прес-конференција и ќе одговориме на прашањето. До тогаш, немаме став“, рече Села. Вчера лидерот Зијадин Села по состанокот на Централното собрание што се одржа во Гостивар рече дека очекува нова средба со премиерот Заев за да разговараат повторно околу условите за нивното останување во коалицијата.
| | веќе видена | слични

Владината коалиција разнишана – Ниту Заев ниту Села не отстапуваат од ставовите, па ресорот здравство останува камен за сопнување меѓу владините коалиционери. Владината коалиција разнишана – Ниту Заев ниту Села не отстапуваат од ставовите, па ресорот здравство останува камен за сопнување меѓу владините коалиционери. За Заев докторот Филипче е новото министерско решение, но за Села тоа место припаѓа на Алијанса онака како што договориле при формирањето на владиниот кабинет. Напуштањето на функцијата министер за здравство на сега гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари без претходна најава најверојатно го налутило Заев, па сега вели дека Условот за останувањето во Влада според премиерот е прифаќањето на позицијата заменик министер за реформи. Сепак лидерот на Алијанса по вчерашното Централно Собрание на партија порача дека и натаму не се откажуваат од Министерското место во здравство. Всушност, иако се очекуваше на состанокот најмногу да се зборува околу понатамошно учество во Владината коалиција, сепак, ...
| | веќе видена | слични

Пратениците во Собранието попладнево треба да ги изберат новите членови на Владата, двајца министри и двајца заменици. Откако беше избран новиот јавен обвинител, претседателот Талат Џафери даде пауза за обвинителот во меѓувреме да даде заклетва и да пристигне премиерот Зоран Заев кој треба да ги образложи предлозите за новите членови на Владата. Предлозите за министри во Владата се Венко Филипче за министер за здравство, Аксел Ахмедовски за министер без ресор задолжен за спроведување на Стратегијата на Ромите. Тие треба да ги заменат Арбен Таравари кој стана градоначалник на Гостивар и Самка Ибраимовски кој се пресели во пратеничките клупи. Исто така, од кабинетот на Заев предложени се и двајца заменици-министри. За образование и наука на местото на Висар Ганиу кој стана градоначалник на Чаир, се предлага Арбр Адеми, додека за заменик министер за земјоделство е предложен Благе Цветковиќ на местото на Власте Димковиќ. До Собранието не е доставен предлог за министер кој доаѓа од редовите на Алијансата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието на Република Македонија, како што најави нејзиниот претседател Талат Џафери по гласањето за јавниот обвинител, попладнево треба да ги избере новите членови на Владата, по предлог на премиерот Зоран Заев.По неколку месеци треба да се избере министер за здравство, а предложен е Венко Филипче. Негов претходник беше Арбен Таравари, кој стана градоначаклник на Гостивар. За министер без ресор задолжен за спроведување на Стратегијата на Ромите е предложен Аксел Ахмедовски кој доаѓа на местото на Самка Ибраимовски, а за заменик-министер за образование Арбр Адеми. Ќе се менува и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство и на местотот на Власте Димковиќ е предложен Благе Цветковиќ.За министер без ресор одговорен за странски инвестиции, предлог од Владата се уште нема. Рамиз Мерко, кој беше на оваа функција на локалните избори стана градоначалник на Струга.
| | веќе видена | слични

„Се работи за политичка партија која што има две пратенички места. Министерството за здравство е еден од најважните ресори во владата и во моментот кога беше понудено при концепирање беше дадена и заради кандидатот. Ние го понудивме местото потпретседател за реформи имајќи го предвид дека навистина е млада партија што ќе сака да се докажува. Верувавме дека тоа може да биде прифатливо за нив“, вели Заев. Алијансата на вчерашниот состанок на Централниот одбор одлучи дека остануваа во владина коалиција. Велат нивната програма е дел од владината и остануваат за до крај се спроведат реформите и проектите кои ги ветиле на гласачите. Но, Села се уште не се откажува од Здравство, очекува Вулнет Ферати да биде новиот министер. „Алијансата на Албанците има доставено име за министер за здравство и неколку пати премиерот има изјавено дека не се работи за реконструкција на Владата. Ако има реконструкција тогаш ќе гледаме и ќе одлучиме“, рече Села. Новите министри, кои премиерот Заев ги испрати до Собранието во петокот, ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев повторно им дава можност за помирување на коалиционите партнери Алијанса за Албанците со тоа што е слободна вицепремиерската позиција за реформи која претходно не беше етаблирана. За да не се сфати како утешна награда Заев како што се очекуваше, а тоа го анализираше и Фактор, ќе направи обид за Зијадин Села на подостоинствен начин да го прифати компромисот. Тоа што Алијансата за Албанците е млада партија, а партиципира со мал број на пратеници во коалицијата, сосема солидно е вицепремиерското место, особено што треба да се докажат дека се посветени на реформската агенда. „Се работи за политичка партија која што има две пратенички места. Министерството за здравство е еден од најважните ресори во владата и во моментот кога беше понудено при концепирање беше дадена и заради кандидатот. Ние го понудивме местото потпретседател за реформи имајќи го предвид дека навистина е млада партија што ќе сака да се докажува. Верувавме дека тоа може да биде прифатливо за нив“, рече премиерот Заев. ...
| | веќе видена | слични

Предлогот е доставен до Собранието на 22 декември, а од Владата не кажуваат зошто се разрешува Димковиќ. Велат, тоа е политички договор, на коалициските партнери. Власте Димковиќ на 5 ноември беше исклучен од Српската партија зашто, како што јавија некои медиуми, работел против интересите на сопствената партија и коалицијата на СДСМ на локалните избори. Пред Собранието се и владините предлози за именување функционери на испразнетите места во Владата. За министер за здравство се предлага Венко Филипче, за министер без ресор Аксел Ахмедовски (на местото на Самка Ибраимовски), а за заменик-министер за образование Арбр Адеми. Се очекува најдоцна до крајот на неделава, пред новогодишните празници, овие точки да бидат ставени на дневен ред и да бидат усвоени. За министер без ресор одговорен за странски инвестиции, предлог од Владата се уште нема. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Власте Димковиќ да биде разрешен, а на негово место да се именува Благе Цветковиќ, предлага Владата. Предлогот е доставен до Собранието на 22 декември, а од Владата не кажуваат зошто се разрешува Димковиќ. Велат, тоа е политички договор, на коалициските партнери. Власте Димковиќ на 5 ноември беше исклучен од Српската партија зашто, како што јавија некои медиуми, работел против интересите на сопствената партија и коалицијата на СДСМ на локалните избори. Пред Собранието се и владините предлози за именување функционери на испразнетите места во Владата. За министер за здравство се предлага Венко Филипче, за министер без ресор Аксел Ахмедовски (на местото на Самка Ибраимовски), а за заменик-министер за образование Арбр Адеми. Се очекува најдоцна до крајот на неделава, пред новогодишните празници, овие точки да бидат ставени на дневен ред и да бидат усвоени. За министер без ресор одговорен за странски инвестиции, предлог од Владата сè уште нема.
| | веќе видена | слични

Имавме седница на Централното собрание на партијата со точки на дневен ред: извештај за локалните избори, донесување на одлука за Конгрес кој ќе се одржи во март и донесување на одлука за органи кои ќе го организраат Конгресот. Немавме точка на дневен ред за прашањето што го поставувате(н.з. дали Алијанасата останува во Владата со оглед на фактот што премиерот Зоран Заев го достави Венко Филипче од редовите на СДСМ за министер за здравство), вака претседателот на Алијансата за Албанците се обрати по завршување на состанокот во неделата попладнето. Сето тоа изгледаше како да не слуша Села што го прашуваат, дали останува во Влада или не? Одговор на следеше. На такво и слични прашања Села одговараше: „Никој не заслужувае ние поради нивни игри да одлучуваме“. Села си остана и на тврдењето дека одлуката на Заев е да има пополнување на празните места во Владата и додаваше „општо е познато дека министерството за здравство припаѓа на Алијансата и неколку пати премиерот Заев кажа дека не се работи за реконструкција, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Нема да има реконструкција на владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: