Груевски и Заев се договориле за предвремени парламентарни заедно со локалните?


Денес како “бомба” одекна веста од анонимен извор кој вели дека тајните преговори помеѓу овие две политички партии вродиле со плод. Информациите говорат дека Заев прифатил да оди на предвремени парламентарни заедно со локални избори на 26-ти Октомври оваа година но под услов доколку ВМРО-ДПМНЕ победи и на овие избори тој и неговите соработници да имаат загарантирана аболиција и да не одговараат пред законот. Извор: Dojdividi
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски одбегна дирекно да одговори дали за партијата е прифатлив предлогот на лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села да се оди на избори, ама претходно Ѓорге Иванов да даде даде оставка, да се продолжи мандатот на СЈО и да се формира специјален суд. Милошоски рече дека за Специјалното јавно обвинителство остануваат на договореното со другите партии, СДСМ, ДУИ и ДПА, а предлогот на Села пред да се оди на избори, Иванов да ди даде оставка, ВМРО-ДПМНЕ не го коментира бидејќи доаѓа од човек кој го негира македонскиот идентитет. „Човекот што го негира македонскиот идентитет и што Македонците во својата општина сака да ги прогласи за технолошки вишок за да ги вработи своите подржувачи, не заслужува да се смета за релевантен политички субјект што може да даде релевантен предлог“, рече Милошоски. ВМРО-ДПМНЕ во Општина Струга во локалниот совет е во коалиција со Движењето за реформи на ДПА чии лидер е токму Зијадин Села. Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога зборувате за излез од кризата не треба да зборувате за предвремени парламентарни избори, туку за претседателски, рече пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски. „Треба претседателски избори, затоа што Ѓорѓе Иванов го крши Уставот, даде аболиции и нè води во целосна изолација“, рече Манчевски. Цел свет доаѓа да ни помогне и земји членки на ЕУ, Иванов оди во Демир Хисар. Сите се загрижени за државата, ама тој има поважна работа.“, рече Манчевски. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Молкот и бегањето од дебата е одраз на страв на пратениците на СДСМ да се соочат на избори со оние на кои им ја подметнале платформата од Тирана, сметаат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои на вчерашното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието ги повикаа пратениците од СДСМ да се вклучат во дијалог. „Оваа дебата треба да се води со достоинство и доблест, а нивното молчење е негирање на државата и на традиционалните вредности и постулати врз кои таа е формирана“, рече Крсто Јовановски, кому неговите сопартијци му реплицираа по неговото завчерашно излагање. Тиранската платформа содржи точки кои длабоко го навредуваат мнозинскиот народ во Македонија, сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нагласија дека за разлика од СДСМ тие не сакаат да бидат партија што го изиграла својот народ. Застапувајќи ставови против својот народ, Зоран Заев му забил нож во грбот, рече пратеникот Зоран Ѓорѓиевски. Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, рече дека заедничката декларација на албанските партии ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преку клетва од Блаже Конески до повик за нови избори – вака течеше деветнаесеттото продолжение на конститутивната седница, информира ТВ24. Пратениците од редовите не ВМРО-ДПМНЕ жестоко ја бранеа одлуката за нови избори и повлекување на таканаречената Тиранска платформа. Зијадин Села од Алијансата на Албанците врати, ако толку сакате избори нека се продолжи мандатот на СЈО. „Прво, заедно да го повикаме на одговорност затоа што тој нема дадено оставка и тука во парламентот да го разрешиме, а ако сакате парламентарни избори заедно со локалните тогаш нека бидат и претседателските избори заедно. Пред да се случи сево ова, ајде заедно да гласаме за Специјалното јавно обвинителство“, изјави Зијадин Села. „Претседателот Никола Груевски, за кого вие зборувавте пред малку, и за оној другиот претседател кого вие фикус го нарекувате, јавно им побара на колегите од СДСМ, им понуди 51 пратеник да се откажат од вашата платформа“, изјави Крсто Јовановски. Целиот текст можете да го прочитате тука
| | веќе видена | слични
2 копии

Зијадин Села од Алијанса на Албанците на денешната собраниска седница ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ тие да гласаат за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство и за специјален суд, а тој потоа ќе гласа за нови предвремени избори. „Платформата постоеше и кога вие имавте мандат, сега само сакате да ја избегнете одговорноста. Јас не сум од политичарите кои на своите деца сакаат да им остават иднина на мито и на корупција. Затоа, вашиот предлог за предвремени избори го прифаќам. Но, дали сте сигурни дека вашиот претседател Иванов нема да ги игра истите игри со недавање мандат. Ајде да го разрешиме во парламентот. Нека бидат и локални и парламентарни избори истовремено, ама ајде првин да гласаме за СЈО со двотретинско мнозинство, за специјален суд, па да одиме на предвремени избори. Јас ќе гласам, прашајте го вашиот претседател и кажете. Јас знам дека не сте подготвени да гласате за СЈО, затоа зад сите тие големи зборови се крие стравот од одговорност пред законот – рече Села. На тоа му ...
| | веќе видена | слични

Утре од 11 часот пратениците ќе дискутираат на 20-тото продолжение од Конститутивната седница за точката од дневен ред за избор на членови и претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.Денеска пратениците на ВМРО-ДПМНЕ говореа дека молкот и бегањето од дебата е одраз на страв на пратениците на СДСМ да се соочат на избори со оние на кои им ја подметнале платформата од Тирана.- Оваа дебата треба да се води со достоинство и доблест, а нивното молчење е негирање на државата и на традиционалните вредности и постулати врз кои таа е формирана - рече Крсто Јовановски, кому неговите сопартијци му реплицираа по неговото вчерашно излагање.Претседателот на Алијансата на Албанците Зијадин Села рече дека заедничката декларација на албанските партии постоела и кога мандатот го имала ВМРО-ДПМНЕ и дека всушност, рече тој, „нивната мака е Специјалното обвинителство“.- Преку ова, вие само сакате да ја избегнете одговорноста пред законот и пред правдата - рече Села, кој соопшти дека ќе прифати предвремени ...
| | веќе видена | слични

Aко сакате ајде заедно да имаме парламентарни избори, локални, па тогаш нека бидат и претседателските. Потоа да гласаме за продолжување на мандатот на СЈО и да формираме специјален суд, предложи на денешната собраниска седница пратеникот Зијадин Села од Алијансата за Албанците.Овој предлог го прифати и пратеникот на СДСМ Павле Богоевски.Села вика за ова треба и претседателот на Македонија Ѓорге Иванов да даде оставка.„Гледам каде ви е маката. Не е ниту декларацијата на Албанците, субвенциите, унитарноста, туку како да се избегне одговорноста пред законот и правдата за откриениот криминал. Збор не кажавте за темата која е на дневен ред. Заедничката декларацијата на Албанците постоеше и кога вие имавте мандат. Имате само една мака, СЈО. Преку оваа блокада вие сакате да ја избегнете одговорноста пред правдата и пред законот. Затоа во однос на вашиот предлог за предвремени избори, јас го прифаќам. Меѓутоа, дали сте сигурни дека вашиот претседател Иванов нема да ги прави повторно овие игри и повторно нема да го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села, побара од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се изгласа закон за СЈО и формирање Специјален суд, а потоа да се оди на нови избори. – Имам чувство како да сме во предизборна кампања. Имавте мандат и тогаш постоеше декларација, но проблемот беше СЈО, а не декларацијата. Сакате да избегнете одговорност – рече Села.
| | веќе видена | слични

Во однос на поговорката на Села: „како ќе и се обратиш на планината, така ќе ти врати“, Јовановски му возврати со друга: „како ќе посееш, така ќе жнееш“. Молкот и бегањето од дебата е одраз на страв на пратениците на СДСМ да се соочат на избори со оние на кои им ја подметнале платформата од Тирана, сметаат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои на денешното, 19-то продолжение на конститутивната седница на Собранието, ги повикаа опонентите од СДСМ да се вклучат во дијалог. - Оваа дебата треба да се води со достоинство и доблест, а нивното молчење е негирање на државата и на традиционалните вредности и постулати врз кои таа е формирана, рече Крсто Јовановски, кому неговите сопартијци му реплицираа по неговото вчерашно излагање. Тиранската платформа содржи точки кои длабоко го навредуваат мнозинскиот народ во Македонија, сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нагласија дека за разлика од СДСМ тие не сакаат да бидат партија што го изиграла својот народ. Застапувајќи ставови против својот народ, Зоран Заев му забил нож во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на ...
сите 693 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Според лидерот на грчката опозиција и според анкетите најверојатниот иден грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, долг и трнлив ќе биде патот на македонската ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски и Заев се договориле за предвремени парламентарни заедно со локалните?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: