60, 61 или 62 пратеници: Има ли власта мнозинство во Собранието?


Утрешниот ден во Собранието би можел да покаже во кој правец ќе се одвиваат односите помеѓу коалициските партнери. Дали власта се уште го има и онака тенкото мнозинство во Собранието или пак веќе не може да сметаат на 62 пратеници колку што досега броеше владејачкото мнозинсто.Комбинации има многу, а поддршката ќе зависи од договорот помеѓу владините партнери за новите министри кои треба да бидат назначени на местата на новите градоначалници во Гостивар, Струга и Чаир. Засега во најповолна ситуација е ДУИ кој ќе го задржи вицепремиерското место за странски инвестиции како и заменичкото во образование. Но проблем се нарушените односи помеѓу СДСМ и Алијансата за Албанците, особено откако СДСМ покажа аспирации за министерството за здравство кое беше резервирано за партијата на Села. Конечната одлука се очекува да биде донесена по разговорот кој треба да го имаат Села и Заев.Тоа треба да се случи денеска бидејќи утре премиерот е во Брисел на средба со Могерини. Заев пред неколку дена назначувањето на новите ...
| | веќе видена | слични

Да се биде дел од власта секогаш е слатко и не е така лесно за една партија да се откаже од веќе стекнатите позиции, па и ако сакате добиени функции и вработувања во администрацијата со што се задоволува членството кое се ангажирало. Таков е случајот и на Алијансата за Албанците која и натаму не донела одлука да излезе од владината коалиција со Заев но, и со Ахмети со кого имаат најголеми политички спротиставености. Алијансата за Албанците на централното собрание повеќе посвети внимание на иднината на партијата и закажа конгрес следната година во март кога ќе се бира лидер, како и за ефектите од последните локални избори на кои завршија зад ДУИ според бројот на освоени гласови со три општини. Зијадин Села засега останува во Владата и се надева дека ќе има шанса ветените реформи пред граѓаните да ги реализира заедно со Зоран Заев кого го потсети дека му должи многу за промените во Македонија, особено со жртвата која ја даде во Собранието при крвавите напади на 27 април, како и со изборот на Талат Џафери за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Нашата програма е дел од владината програма. Затоа реков дека не се работи за реконструкција на Владата туку само за пополнување на испразнетите места, рече претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, по вечерашното Централно собрание на партијата. Тој изјави дека на дневен ред не било прашањето дали Алијансата за Албанците ќе остане или нема да остане дел од Владата, затоа што, како што рече тоа не го заслужува никој од политичките актери. „Мислам дека не заслужува никој од политичките актери заради нивни игри ние на Централното собрание да дискутираме за тоа. Што одлучивме? Мислам дека одлуката е донесена од страна на премиерот. Премиерот има одлучено само да има пополнување на испразнетите места кои како последица на локалните избори и изборот на Арбен Таравари за градоначалник на Гостивар треба да се пополнат со нови имиња. Општо е познато и целата јавност знае дека Министерството за здравство ѝ припаѓа на Алијансата за Албанците“, рече Села. Тој повтори дека тие имаат доставено име за ...
| | веќе видена | слични

Алијансата на Албанците на Зијадин Села пред конечна одлука дали ќе остане во владината коалиција на Зоран Заев. Централното Собрание на партијата со часови не може да пресече дали ќе има министер во Владата или пак, ќе замине во опозиција. Од друга страна, извори од партија велат дека дури и без министерско место двајцата пратеници на Алијансата, Села и Сурија Рашиди веројатно ќе гласаат за владините реформи кои се дел од евроинтеграциските процеси. Села во четвртокот го одби вицепремиерскотот место за реформи и на средбата со Заев инсистирал повторно да го добие назад министерството за здрваство. Заев претходно му го одзеде овој ресор на Села со тоа што го предложи Венко Филипче за министер за здравство. Пред почетокот на Централното Собрание во Гостивар како реакција на ставовите на Заев дека Алијансата го држела овој ресор поради Арбен Таравари, а не поради партијата, Таравари на Фејсбук напиша: „Заев кажа дека Министерство за здравство е дадено на Алијансата поради мене како личност. Кога го слушнав ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села попладнево по состанокот на Централното собрание што се одржа во Гостивар изјави дека не ја напуштат владината коалиција и оти верува дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата. Села посочи дека на состанокот не се разговарало за излегување од Владата и оти раководството на партијата ги разгледала извештаите од локалните избори. На состанокот било разговарано и за подготовките за партискиот конгрес којшто ќе се одржи во март
| | веќе видена | слични

Алијансата на Албанците останува во владината коалиција, бидејќи немало реконструкција, туку само пополнување на некои министерски места. По повеќе од седум часа заседавање на централното собрание на партијата, Села изјави дека на дневен ред воопшто и не се разгледувало излегувањето од Владата. А веќе нема ни кој да одлучува по тоа прашање, оти органите во партијата се распуштени и се подготвува конгресот во март. „Немавме точка на дневен ред. Никој политички актер не заслужува да биде на дневен ред заради такви ниски игри. Централното собрание донесе само одлука за конгрес, нема повеќе органи во партијата, само претседател ова беше последен состанок“, вели Зијадин Села И покрај најавите дека утре во Собранието Венко Филипче ќе биде гласан за нов министер за здравство на предлог од Зоран Заев, првиот човек на Алијансата не се откажува од ставот дека ресорот здравство е резервирано за негов сопартиец. „Општо е познато дека Министерството за здравство и пипаѓа на Алијансата на Албанците. Алијансата на ...
| | веќе видена | слични

Зијадин Села не е подготвен да му раскине на Зоран Заев. Алијансата за Албанците на денешниот состанок на централното собрание на партијата донесе одлука да и даде уште една шанса на владината „врска“, но останува на принципот дека мора да се почитува почетниот договор и тие да го задржат ресорот здравство, а не да партиципираат со измислени ресори како вицепремиер за реформи. Села нагласува дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата. Сепак останува неизвесно дали пратениците на Алијанса ќе го поддржи изборот на новите министри во Собранието. Премиерот Заев претходно посочи дека главна причина поради која министер за здравство станал Арбен Таравари е неговиот личен квалитет како кадар, а не тоа што е член на Алијансата, па затоа следните нивни предлози ги одбил бидејќи не биле квалитетни како што тој очекувал, па затоа решил шанса да му даде на Венко Филипче кој веќе е предложен за нов министер за здравство.
| | веќе видена | слични
3 копии

Алијанса за Албанците , сепак останува во Владата.Околу четири часа траеше состанок на Централното собрание во Гостивар, по кој Зијадин Села изјави дека не се повлекуваат од извршните позиции. Но, Села вели оти и натаму не се откажуваат од Министерското место во здравство,односно бараат да остане договорот со кој беше формирана Владата. Тој нагласува дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата. Сепак останува неизвесно дали пратениците на Алијанса ќе го поддржи изборот на новите министри во Собранието. Пред само неколку дена Села изјави дека не се заинтересирани за друга функција освен министер за здравство бидејќи тоа конкретно и било договорено при колаицирањето со СДСМ, патем кажувајќи навреди за Али Ахемти и ДУИ и дека не се подготвени да “носат бурек“ од некоја небитна и измислена функција колку за да бидат дел од владата. Очигледно, Села се предомилил.
| | веќе видена | слични

Алијанса за Албанците , сепак останува во Владата. Алијанса за Албанците , сепак останува во Владата. По завршувањето на денешниот состанок на Централниото собрание во Гостивар,кој траерше повеќе од четири часа, партискиот лидер, Зијадин Села изјави дека не се повлекуваат од извршните позиции. Но, Села вели оти и натаму не се откажуваат од Министерското место во здравство,односно бараат да остане договорот со кој беше формирана Владата. Во партијата веќе се изјаснија дека даваат поддршка на реформите на Владата кои се во интерес на правата на Албанците и евроатланските интеграции на земјата, па извесно беше дека ќе се одлучат за оваа варијанта, односно дека нема да ја напуштат Владата. Всушност, иако се очекуваше на состанокот најмногу да се зборува околу понатамошно учество во Владината коалиција, сепак, повеќе внимание било посветено на разгледување на состојбите во партијата.Утврден е и датумот на втрориот партиски конгрес, кој ќе се одржи на 11 март идната година. Милена Вучевска
| | веќе видена | слични

Раководството на Алијанса за Албанците по неколкучасовниот состанок на Централното собрание што се одржа во Гостивар во неделата, донело одлука партијата да остане во влаејачката коалиција предводена од СДСМ. . Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села попладнево по состанокот на Централното собрание изјави дека не ја напуштат владината коалиција и оти верува дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата. „Ние одлучивме дека ќе бидеме дел од владата за реализација на програмата која им ја ветивме на гласачите. Ветивме дека ќе ги отвориме и деблокираме процесите, ветиме дека лидерот на Собранието ќе биде Албанец, дека законот за албански јазик ќе биде одобрен и дека ќе се отворат судските предмети. Процесите започнаа и се очекува да се реализираат во иднина“, рече Села. Села посочи дека на состанокот не се разговарало за излегување од Владата и оти раководството на партијата ги разгледала извештаите од локалните избори. На состанокот било ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

60, 61 или 62 пратеници: Има ли власта мнозинство во Собранието?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: