Во Македонија секоја година се носат над 300 закони и прописи

Од 2009 година наваму, речиси секоја година во Македонија биле усвојувани над 300 закони, подзаконски акти и правилници. Исклучок е 2011 годин кога биле донесени на сила 133 прописи. Во изминативе шест години биле донесени вкупно 1.873 прописи меѓу кои доминираат новите закони (64 отсто), подзаконски акти (31 отсто) и пречистени текстови (4 отсто).
| | веќе видена | слични

Останато

Од американските партнери, како по дипломатски, така и по оперативен пат, имаме информации за трансфери на пари од Венецуела, особено од страна на Државната ...
сите 119 | | | веќе видена

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на многу постудена воздушна маса која се спушта од северните гфеографски широчини и истата и понатаму ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 ...
сите 154 | | | веќе видена

Првите мечеви од осмина финалето на Лигата на шампионите во кои се среќаваат Манчестер Јунајтед - Пари Сен Жермен и Рома - Порто почнаа со оддавање почит на ...
сите 105 | | | веќе видена

Процедурата за влез во НАТО сѐ уште не е завршена, па оттаму и кревањето на знамето НАТО е лажирање на стварноста, смета професорката Гордана Силјановска која ...
сите 54 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар Тимчо Муцунски, оствари средба со Директорката на Фондацијата Јарл ...
сите 116 | | | веќе видена

 Највисокото раководство на социјалдемократите синоќа одлучи дека сега не е време за вонредни избори и го отфрлија барањето на опозицијата за изборно ...
сите 74 | | | веќе видена

Црногорскиот парламент ќе закаже седница во која официјално ќе го одобри приемот на Македонија во НАТО во најкус можен рок. "И на тој симболичен начин, уште ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонија секоја година се носат над 300 закони и прописи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: