Ден пред вчерашното заседавање на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кое, пак, му претходи на денешниот собир на сите лидери на парламентарни партии кај претседателот Ѓорге Иванов, Централниот одбор на опозицискиот СДСМ си го кажа своето - власта да обезбеди непречено и редовно функционирање на медиумите од Перо Наков доколку сака надминување на политичката криза. Сите медиуми во Македонија, а со оглед на актуелната ситуација, А1 телевизија и весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ да функционираат непречено и редовно. Во насока на исполнување на овој основен предуслов за воспоставување на парламентарен дијалог, премиерот Никола Груевски да не се затскрива зад таканареченото независното судство. Ова е пораката на опозицискиот СДСМ, врз основа на заклучокот на завчерашната седница на Централниот одбор на оваа партија дека за надминување на политичката криза во земјава нужни се „предвремени, слободни, фер и демократски избори“. Лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, условите ќе ги испорача на ...
| | веќе видена | слични

Завчерашната четиричасовна средба на лидерите на парламентарните политички партии, плус спикерот Трајко Вељановски и претседателот Ѓорге Иванов, која заврши во доцните попладневни часови, не придонесе за релаксирање на политичката состојба во земјата, со оглед на тоа што владејачките партии, или молчат, или ги одбиваат барањата на опозицијата, оценувајќи ги како нелегитимни. Извршната власт не смее да се меша во работата на независното судство, но, за жал, премиерот Никола Груевски со политичка одлука го отпочна процесот на пресметка или откривање на криминалот, ако го има, во фирмите од Перо Наков и токму затоа тој е одговорен да се надмине целата ситуација. Ова е главната порака што од името на опозицијата ја артикулира првиот човек на СДСМ, Бранко Црвенковски, по завчерашната неколкучасовна лидерска средба на претседателите на седумнаесет парламентарни политички партии и собранискиот спикер Трајко Вељановски, во организација на шефот на државата Ѓорге Иванов. На собирот на политичката елита во ...
| | веќе видена | слични

СДСМ од денес нема да учествува во работата на Собранието. СДСМ од денес оди на другата, вистинска и бидете сигурни победничка страна од барикадата. Ова го изјави претседателот на најголемата опозициска партија Бранко Црвенковски на денот кога истата го напушти Парламентот. Бојкотирајќи ја работата на законодавниот дом, незадоволни од „недемократијата“ во државата, но и притисокот кој според нив се вршел врз медиумите, од СДСМ истакнаа дека бараат предвремени парламентари избори. По овој став на опозицијата, реакции пристигнаа од сите страни. Реагираа дури и од меѓународните институции, но не во насока како што посакуваа од СДСМ. Пораката која сите ја испратија беше дека политичкиот дијалог треба да се води во рамки на институциите, односно во Парламентот. Повеќе од јасна порака, во која опозициската партија јавно се повикува да се врати во законодавниот дом и со политички дијалог и квалитетна дебата да ги решава државните проблеми. И што по ова да прави Социјадемократкиот сојуз? Колку тие останаа доследни ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 7 февруари – Анкетна комисија во Собрание за да се реши политичката криза во земјава, но да се вратат пратениците од опозицијата, е предлогот а претседателот Ѓорѓе Иванов на денешната лидерска средба која ја оцени како позитивна. Според Иванов сите решенија треба да се бараат во согласност со Уставот и законот, а барањата кои излегуваат од рамките на Уставот и законите не се можни. Иванов оцени дека е добро што се отвориле прашањата и што се разговарало, и истакна дека само преку политички дијалог може да се дојде до решенија. „Секако дека сите не можеме да имаме исти ставови и позиции за точките за кои денеска се разговараше. Тоа укажува дека во услови на демократија секој ги застапува своите ставови, но и дека исто така е одговорен за своите позиции и постапки“, рече Иванов. Тој информираше дека на средбата се разговарало за изборите и за моменталната политичка ситуација во земјата, а биле отворени и прашањата за медиумите. „Целта беше преку отворен дијалог на сите релевантни политички субјекти во ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рекол дека ќе преговара за барањата на СДСМ само ако нивните пратеници се вратат во Собранието Без каков и да е договор за излез од политичката криза во која се наоѓа земјава помина вчера лидерската средба свикана од шефот на државата Ѓорге Иванов, брифираа извори од опозициската СДСМ. Четиричасовната средба не донесе никакво доб лижување на спротивставените ставови на власта и на опозицијата, која го бојкотира Собранието. Премиерот Никола Груевски го условил Црвенковски дека ќе преговараат за барањата на СДСМ откако нивните пратеници ќе се вратат во Собранието. Ова е пораката што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вчера ја испорача на лидерската средба, која се одржа во резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов и на која се обидуваа да најдат излез од политичката криза во која западна државата по одлуката на СДСМ, НСДП, НА, ЛП и на НД да го напуштат парламентот. Неофицијално се дознава дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на средбата оценил оти предусловот за дијалог што го постави ...
| | веќе видена | слични

Основен предуслов за враќање на опозицијата во Собранието е да им се овозможи на „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ непречено да функционираат, побарал лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на вчерашната лидерска средба. Откако ќе се направи тоа, тој бара лидерите да седнат на маса, надвор од парламентот, за да се договорат за уставни измени со кои министерот за правда Михајло Маневски ќе биде отстранет од Судскиот совет. На средбата во претседателската резиденција на Водно присуствуваше и претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, кој во обидот да ги врати опозициските партии во Собранието ги обвини дека ја држат во заложништво неговата работа. На масата заедно со шефот на државата вчера седнаа сите 17 лидери на парламентарните партии, освен лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој оцени дека виновник за актуелната политичка криза е Груевски и го повика лично тој да организира средба на лидерската четворка. Според Тачи, претседателот Иванов е само обична фигура. Според наши извори, првиот ...
| | веќе видена | слични

Ништо спектакуларно не се случи во првите два-три часа од вчерашната лидерска средба во претседателската вила „Македонија“ на Водно, што ја свика шефот на државата Ѓорге Иванов во обид да ја релаксира политичката клима во земјата, откако речиси целата опозиција го напушти парламентот. Пред затворањето на овој број на весникот, според наши информации, премиерот Никола Груевски го повикал лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, прво да се врати во институциите, а потоа да се разговара за надминување на ситуацијата. Груевски, наводно, рекол дека СДСМ намерно настапува вака за да се создаваат тензии. Премиерот посочил дека барањата на опозицијата биле конципирани со цел да се избегнат предвремени избори. Дискусијата се развлече со часови, иако се очекуваше состанокот да заврши побрзо, со оглед на тоа што Иванов вчера попладнето требаше да замине за Прага. Од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека за опозициските барања ќе расправа Извршниот комитет на партијата на седница што требаше да се одржи синоќа. Состанокот на кој ...
| | веќе видена | слични

Додека лидерите разговараа кај Иванов, пониските партиски службеници го поминаа денот препукувајќи се со соопштенија и со изјави Самото тоа што лидерите на парламентарните политички партии седнаа на иста маса и учествуваа во конструктивна дебата за отворените прашања, значи дека средбата била позитивна. Оваа оцена ја даде претседателот Ѓорге Иванов непосредно по завршувањето на вчерашната лидерска средба во неговиот кабинет на Водно, посветена на актуелната политичка состојба. - Секако дека не можеме сите да имаме исти ставови и позиции за прашањата што беа на дневен ред. Но добро е што се отвори дискусијата. Сé што е во согласност со Уставот и со законите е дозволиво, но за барањата што излегуваат од тие рамки не може да се најдат решенија - истакна Иванов. Претседателот информира дека се разговарало за изборите, за севкупниот живот, за медиумите, за политичкиот систем и за други прашања. И покрај тоа што разговарале, партиите не ги приближиле своите ставови во врска со актуелната ситуација. Излегоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 8 февруари 2011 (МИА) - Лидерската средба кај претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на која присуствуваа најголем дел од лидерите на парламентарните политички партии заврши без конкретен исход. Шефот на државата оцени дека е позитивно самото присуство на лидерите кои учествуваа во, според него, конструктивната дебата. - Секако дека сите неможеме да имаме исти ставови исти позиции за точките кои беа на дневен ред. Тоа укажува дека во услови на демократија секој ги застапува своите ставови, но исто така е и одговорен за своите позиции и постапки, изјави синоќа Иванов по средбата. Претседателот оцени оти е добро што се отвориле прашањата и што се разговрало и додаде дека преку политички дијалог треба да се дојде до решенија. - Целта беше преку отворен дијалог на сите релевантни политички субјекти во државата да се најде решение и да може сите институции да функционираат со полн капацитет, рече Иванов. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски изјави дека искажал подготвеност во ...
| | веќе видена | слични

- Ги замолив сите политички лидери да придонесат со својата активност пратениците да се вратат во Собранието, да разговараме за сите оние прашања кои се предмет во надлежност на Собранието на Република Македонија. Не смеам и не сакам да дозволам Собранието да биде заложник на работата на другата власт, како што е судската власт, изјави Вељаноски. Тој ја прифатил препораката на шефот на државата Ѓорге Иванов, низ институционален разговор во рок од еден месец да се детектираат проблемите од надлежност на Собранието. - Истовремено апелирав пратениците да се вратат во Собранието и да продолжиме со редовното работење бидејќи тоа им го должиме на граѓаните, рече Вељаноски. Со институционално решавање на проблемите, вели Вељаноски, ќе испратиме силна порака и до граѓаните и до меѓународната заедница. - Не можеме да зборуваме за политички дијалог ако се блокира алатката на дијалогот. Ова е пракса која втор пат се случува откако јас сум претседател. Првиот пат причина за бојкотот на СДСМ беше господинот Зоран Заев. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 627 | | | веќе видена

Во првиот круг од претседателски избори победи Стево Пендаровски. Тоа е јасен факт. Пендаровски има предност и повеќе гласови од Гордана Силјановска. Тоа значи ...
сите 324 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста од запад ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд. Во текот ...
сите 178 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

А1 услов број еден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: