Моника пак си запали џоинт пред камера: „ДОМА ДОЗВОЛЕНО Е?“ (ВИДЕО)

Моника Ристеска која беше приведена поради тоа што пушеше марихуана на улица, па беше пуштена објави ново видео. Повторно си пали џоинт предкамера и прашува: „Дома дозволено е?“ Во видеото објавено на нејзиниот фејсбук профил таа порачува дека богохулие е да се забрани како што вели оваа лековита билка.
| | веќе видена | слични

Во Македонија канабисот сè уште е подлежи на Закон и неговото консумирање е криминално дејствие. Но, паралено со светот и неговата декриминализација, и Македонија почнува се погласно да дебатира на оваа тема. Во овој контекст, во мај почнуваат предавања на кои ќе може да се научи како се прави масло од канабис. Овие предавања ги организира невладината „Зелена алтернатива“ во сорабтока со Јавна соба и „Органик Гоушоп Мк“. Од „Зелена алтернатива“ велта дека целта на овие предавања е секој кој што има проблем да може сам да го реши, но и да се убрза процесот за декриминализација на канабисот во Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Внимателно ги следиме сите ставови и барања за декриминализација на марихуаната. Првенствено не радува тоа што Владата вели дека е отворена за дебата на оваа тема. Ја поздравуваме и поддржуваме иницијативата за која се залага здружението „Билка“ – „Декриминализација СЕГА“, рече генералниот секретар на ГДУ, Димо Петкоски. „По позитивниот чекор за легализација на марихуаната за медицински цели, сметам дека неопходно е да се направат измени во законот и поседувањето на една цигара со марихуана за лична употреба, да не се третира како кривично дело . Ваквата легислатива е суштествено спротивна на концептот за личните слободи. Ќе инсистираме на што поскоро отворање на јавна дебата, да се слушнат сите страни и да се разгледаат законите за декриминализација на канабисот од европските земји, кои би послужиле како пример и во Собранието да се изгласа предлог со кој оваа билка ќе биде тргната од листата на наркотици, односно тоа ќе значи дека уживателите на марихуана ќе може да поседуваат одредено количество на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Зелена Алтернатива“ во соработка со Public Room и Organic Growshop MK, во текот на месец мај организира предавања за канабисот, од семе и садење, преку сув цвет готов за употреба, до финална изработка на екстракти од канабис. Евидентно е дека дека само со направените видеа, дел од лицата на кои им е потребна помош, не можат целосно да се снајдат и сами да си помогнат и со цел на продолжување на континуираната едукација за канабисот, Зелена Алтернатива во соработка со Public Room и Organic Growshop MK, во текот на месец мај организира предавања за канабисот, од семе и садење, преку сув цвет готов за употреба, до финална изработка на екстракти од канабис. Поради социјална сензитивност на темата се напоменува дека обуката е од образовен карактер и е наменета за лица на кои маслото/екстрактите од канабис им се најмногу потребни (заболени од рак и останати здравствени состојби). За следење на секој модул, секој регистриран учесник купува билет од 150 денари во кој е вклучен еден пијалок. Местата за вечерното ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Младинската организација на Демократската обнова на Македонија (МОДОМ) јавно се залага и го поддржува процесот за декриминализација на канабисот, стои во нивното денешно соопштение. „МОДОМ како политички подмладок со зелена идеологија смета дека поседувањето одредено количество канабис не претставува криминал кога е за лична употреба“, се наведува во соопштението. Од подмладокот на ДОМ потсетуваат дека декриминализацијата на канабисот во својата програма ја имале уште во 2015 година и оттаму е сосем логично што ја поддржуваат иницијативата на „Билка“. „Само за потсетување, голем дел од земјите во светот веќе го имаат регулирано тоа прашање, а меѓу нив се: Израел, Шведска, Германија, Холандија, Швајцарија и многу други. Процентот на злоупотреба во процес на препродажба како криминално дејство е значително намален. Повикуваме на јавна дебата со сите засегнати страни и најавуваме дека во периодот што следува МОДОМ ќе организира јавна дискусија од која ќе произлезат законски измени и информации за заедничко ...
| | веќе видена | слични

„Младинската организација на Демократска Обнова на Македонија – МОДОМ јавно се залага и го поддржува процесот за декриминализацијата на канабисот. МОДОМ како политички подмладок со зелена идеологија смета дека поседувањето на одредено количество канабис не претставува криминал , кога е за лична употреба.МОДОМ ја стави декриминализацијата на канабисот во својата програма уште во 2015 година и излезе јавно со своја кампања и затоа е сосем логично што ја поддржуваме иницијативата на Билка.Само за потсетување, голем дел од земјите во светот веќе го имаат регулирано тоа прашање како што се : Израел, Шведска, Германија, Холандија, Швајцарија и многу други. Процентот на злоупотреба во процес на препродажба како криминално дејство е значително намален.Повикуваме на јавна дебата со сите засегнати страни и најавуваме дека во периодот што следува МОДОМ ќе организира јавна дискусија од која што ке произлезат законски измени и информации за заедничко дејствување заедно со граѓанските организации“ се вели во ...
| | веќе видена | слични

Скопјанката Моника Ристеска, објави ново видео како пуши марихуана, но сега видеото е снимено во нејзиниот дом. Во него таа прашува: „Дома дозволено е?“. Девојката во четвртокот објави видео како пуши марихуана по скопските улици, а во петокот беше приведена во Градскиот парк во Скопје на информативен разговор. Таа се претставува голем поборник за легализација на марихуана и постојано објавува видеа и материјали за канабисот. Posted by Monique Konopova on Saturday, April 21, 2018 Благодарам за поддршката! Јас не сумдилер, туку активист, а законот ме прави криминалец! Ве замолувам за лајк на www.facebook.com/420macedonia и да ги поканите вашите пријатели за да се шири вистината за канабисот. Не заборавајте секојдневно да го посетувате нашиот блог на кој постојано објавуваме интересни и корисни информативно-едукативни објави за канабисот на македонски јазик <3 www.420macedonia.blogspot.mkОва е нашиот сајт – www.420macedonia.come-mail: 420macedonia@gmail.com Posted by Monique Konopova on Sunday, April 22, 2018
| | веќе видена | слични

Слободна употреба на канабисот бараат од здружението Зелена Алтернатива од каде сметаат дека конзумирањето на оваа билка треба да се тргне од сите регулативи. Здружението Зелена Алтернатива бара преку јавна дебата да се изнајде најсоодветниот модел на закон за употреба на марихуана. Да се декриминализира канабисот и да се адаптира регулативата согласно домашните потреби за да биде применлив за пациентите и корисниците на канабис. Од ова здружение не ја осудуваат активистката која беше приведена за пушење џоинт јавно, туку се против начинот на кој таа го претставува конзумирањето на оваа билка. Адвокатот Драги Пешевски за случајот вели не е кривично дело, бидејќи согласно член 215 забрането е производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, а не и конзумирање. Пешевски вели во Македонија има стручен кадар но може да се земе пример и од европските земји за декриминализарење на канабисот. - Апсолутно сум за и потребно е да се декриминализира особено за медицински ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Моника Ристеска која беше приведена, бидејќи на јавно место пушеше марихуана, а потоа пуштена, повторно објави видео како пуши џоинт, но овој пат дома. Таа во видеото објавено на нејзиниот фејсбук-профил, прашува дали пушењето е дозволено дома и воедно констатира дека е богохулие да се забрани оваа лековита билка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Моника пак си запали џоинт пред камера: „ДОМА ДОЗВОЛЕНО Е?“ (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: