Првото европско финале на Црвена Звезда


Најславната страна во клупската историја на Црвена Звезда испишана е на 19 мај 1991 година, кога генерацијата предворена од Љупко Петровиќ ја освои европската титула во Бари. Во прилогот погледнете го видеото од првото европско финале на Црвена Звезда одиграно во мај 1979 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчерашниот натпревар на Црвена Звезда против тимот на Тамиш посебно интересен беше за фановите на Перо Антиќ. Сеирџиите успеаа да пронајдат начин да се пошегуваат на сметка на плејмејкерот на црвено-белите Филип Човиќ. Фоторепортерите ги уловија Човиќ и Антиќ еден до друг, а како што кажавме сериџиите не ја пропуштија оваа шанса.
| | веќе видена | слични

За македонскиот кошаркар, Перо Антиќ одамна важи дека е омилен лик како кај српските новинари, па така и кај сеирџиите од соседството, кои денеска искористија една обична фотографија од вчерашниот меч на Црвена звезда со Тамиш да направат „меме“ кое веднаш стана вирално и причина за насмевки кај сите што го имаат видено. Станува збор за заедничка фотографија на Антиќ со новиот плејмејкер на црвено-белите, Филип Човиќ, кој со својот имиџ потсетува на македонскиот кошаркар. Двајцата имаат иста „фризура“ и имиџ со слична брада, со тоа што нашиот интернационалец е триесетина сантиметри повисок и исто толку килограми потежок од својот „двојник“. Поради сето ова, Човиќ доби прекар дека е Перо Антиќ ама порачан од Али Експрес… (извор – Sport1.mk)
| | веќе видена | слични

Македонскиот центар, Перо Антиќ и Црвена Звезда забележаа победа над Тамиш со 94-87 и го обезбедија првото место во групата А пред почетокот на плејофот во српскиот шампионат. „Црвено-белите“ и на оваа средба се мачеа, меѓутоа со добра игра во последната четвртина (27-20) успеаа да дојдат до посакуваниот резултат и да ја оправдаат фаворитската улога. Омиќ со дабл-дабл од 19 поени и 14 скокови беше најдобар поединец, Фелдин реализираше 17 поени со 5 скокови и 3 асистенции. Антиќ за 17 минути уфрли 7 поени, 2 скока и 1 асистенција.
| | веќе видена | слични

Македонскиот ас, Перо Антиќ по скоро двемесечна пауза се врати на терените и тоа со победа на неговата Црвена Звезда на гостувањето кај Златибор со 89-75. Фаворитот од четвртина во четвртина ја градеше предноста и дојде до посакуваниот триумф, вкупно седми во деветтиот меч во оваа фаза од шампионатот. Човиќ и Омиќ со по 19 поени беа во прв план, еден помалку пак уфрли Добриќ. Нашиот Антиќ во првиот натпревар по повредата уфрли 3 поени со 5 скока и 1 асистнеција за 16 минути на паркетот. Следната средба за „црвено-белите“ е на домашен терен против Тамиш.
| | веќе видена | слични

Одлична вест за Црвена Звезда е враќањето на македонскиот центар Перо Антиќ. Вечерва Антиќ настапи на гостувањето кај Златибор и тоа му е прв меч по паузата од еден ипол месец. Перо немаше играно уште од 25 март, кога Звезда разигруваше во полуфиналето на плејофот. Антиќ имаше кратко време да се запознае со тренерските способности и идеи на новиот предводник на Звезда, Миленко Топиќ. Вечерва во Чајетина, тренерот Топиќ му даде на Перо да игра 16 минути, во кои искусниот кошаркар придонесе со три поени (погоди една тројка од четири обиди), пет скока и четири изнудени лични грешки. Гостите од Белград победија со 89:75.
| | веќе видена | слични

После многу години Србија останува без учесник во Евролигата. Перо Антиќ и неговиот клуб, Црвена Ѕвезда не успеаја да ја освојат АБА лигата, па нов евролигаш стана шампионот на Јадранот, подгоричка Будуќност. Сепак, првиот човек на Евролигата, Жорди Бертомеу вели дека постои можност „црвено-белите" да (за) играат во Евролигата. „Како што знаете, сите 16.лиценци се поделени на еден или на друг напин Единствена шанса за Црвена Звезда е ако било кој од 16.клубови го напушти своето место, што моментално е малку веројатно. На состанокот со менаџментот на Будуќност ги информиравме за сите барања кои мора да ги исполни секој учесник на Евролигата. Тоа е широк спектар на критериуми, од структурата на клубот, минималниот буџет, стандардите на салата, правилата на финансискиот фер-плеј" - порачува Бертомеу. Говореше и за иднината на Еврокупот, како второ според квалитетот, натпреварување во Европа. Се најавува проширување на ова натпреварување. А можно е од тоа да профитираат претставниците од АБА конкуренцијата. ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот интернационалец, Перо Антиќ ќе биде во протоколот за првенствениот натпревар што Црвена звезда, вечерва, ќе го одигра против Златибор. Враќањето на Антиќ во тимот го најави тренерот на црвено-белиот тим, Миленко Топиќ. „Ме радува враќањето на Перо Антиќ во нашиот тим. Ни недостигаше на повеќе начини, на теренот и надвор од него. Тој ќе биде во протоколот, а дали ќе игра ќе решиме непосредно пред почетокот на натпреварот“, рекол Топиќ. Антиќ, поради повреда пропушти најголем дел од сезоната, а неговото отсуство најмногу се почувствува во финалната серија, во АБА лигата, која Црвена звезда ја загуби од Будуќност 1:3 и на црногорскиот првак му ја предаде регионалната круна.
| | веќе видена | слични

По триумфот над Црвена Звезда, Мега Бемакс дојде до два нови бода во српскиот шампионат, откако на гостувањето кај Младост славеше со убедливи 125:67. За тимот на Предраг Самарџиски ова беше трета победа во низа, вкупно петта во групата А. Некогашниот македонски репрезентативец во игра мина 12. минути за кои постигна четири поени (2/4 за два поени), три скока и една асистенција. Борац предводен од некогашниот македонски селектор, Јовица Арсиќ не успеа да приреди ново изненадување против Црвена Звезда. На гостувањето во Белград беше поразен со 84:74. Перо Антиќ ниту на овој меч не беше во составот на домашниот тим, кој се искачи на првото место на табелата во групата А во дебито на новиот стратег Миленко Топиќ.
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првото европско финале на Црвена Звезда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: