Сеха лигата продолжува без екипи од Србија

2 копии

СЕХА лигата следната сезона продолжува, но, во следната сезона се приклучуваат две екипи од Словенија, а отпаѓаат двете екипи од Србија. Одлуката ја потврди бордот на директори на СЕХА. СЕХА лигата следната сезона ќе се игра без српските екипи Војводина и Металопластика. По комплицираните преговори, кои траеја повеќе од еден месец, конечно, бордот на директори на СЕХА потврди дека следната сезона лигата ќе има 10 клуба. Се приклучуваат словенечките Целје и Горење, отпаѓаат Војводина и Металопластика. Оваа одлука се должи во најголем дел на ултимативниот пристап на српските екипи. Тие бараа да останат два тима или во спротивно нема да игра ниту еден. Следната сезона – нема да игра ниту еден. Приклучувањето на двата словенечки тима и одлуката на Веспрем да остане во натпреварувањето го зголемија бројот на учесници на 12. Првата варијанта беше еден српски и тимот од БиХ да отпаднат, но Србите останаа на ставот или сите или никој, па така нема да имаат тим во СЕХА следната сезона. Списокот на учесници е ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот репрезентативец ќе игра во европскиот вицепрвак Блаж Благотиншек е нов ракометар на Веспрем, откако Словенецеот потпиша тригодишен договор со унгарскиот тим. Високиот пикер досега играше за тимот на Целје Пивоварна Лашко, но сега ќе игра за далеку поамбициозен тим со кој ќе има шанса да се бори за титулата во ЛШ. Иако македонскиот првак Вардар го посакуваше во своите редови како замена за Алем Тоскиќ, сепак неофицијално проблем биле високите финансиски барања на ракометарот, па „црвено-црните“ се решија за Бразилецот Фереира.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 321 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сеха лигата продолжува без екипи од Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: