ЗДРУЖЕНИЕ КЛИК АКЦИЈА: Да се отворат „архивите“ и за посвоените деца

Македонија е меѓу последните држави и во регионот каде што посвоено дете, на определена возраст и преку однапред регулирана процедура, не може по законски пат да дознае која му е биолошка мајка Посвоените деца треба да добијат право на информации за своето генетско потекло, потсетуваат од Здружението за промоција на граѓански активизам - Граѓанска иницијатива КЛИК АКЦИЈА, по повод денешниот Меѓународен ден на архивите, 9 јуни. МАРГАРЕТА КУРТИЌ, „КЛИК АКЦИЈА“: Посвоените деца имаат право да знаат кои им се биолошки родители Оттаму нагласуваат дека Македонија е меѓу последните држави и во регионот каде што посвоено дете , на определена возраст и преку однапред регулирана процедура, не може по законски пат да дознае која му е биолошка мајка . - КЛИК АКЦИЈА потсетува дека освен архивите што ја чуваат колективната меморија на општеството , постои и „архива“ која ги чува информациите за генетското потекло на посвоените деца и која треба да стане достапна за нив, согласно Конвенцијата за правата на детето што ја ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Посвоените деца преку Фејсбук си ги бараат биолошките родители. Сегашниот закон за семејство не им дозволува да си го откријат потеклото, па се почесто одлучуваат преку неколку групи на социјалните мрежи да дојдат до податоци за нивните вистински мајка, татко, браќа или сестри... - Од мојата 13 годишна возраст сакам да ја дознаам вистината за моите билошки родители, од каде потекнувам? Зошто милион пати.. зошто баш јас сум оставена, какви се, што се, мислат ли на мене и така ред прашања... Ова е само еден од многуте слични емотивни статуси на една од групите на Фејсбук. Можат да се прочитаат и обратни ситуации. - Посвоен од Домот во Битола 19... година. Го бараат неговите браќа и сестри... Засега многу малку посвоени деца или нивни блиски роднини имаат успех во потрагата. За да не мора посвоените деца да молат на социјалните мрежи за информации за нивниот вистински идентитет од граѓанскиот сектор веќе подготвиле измени на законот за семејство со кој се предвидува овие лица да имаат увид во матичната книга на ...
| | веќе видена | слични

Погледнете ги овие фотографии од родители кои се горди на своите деца без разлика на нивната сексуална ориентација. Во денешто време толеранцијата за LGBT+ заедницата расте, но тоа не значи дека се` уште не е подложена на омраза, како од најблиските така и од општеството. Овие родители се горди на своите деца и сакаат светот да го знае тоа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Посвоените деца треба да знаат кои им се биолошки родители. Браќата, сестрите и другите роднини доколу сакаат полесно да можат да ги најдат. Ова се дел од предлог измените на член од законот за семејство кои ги изготви граѓанската иницијатива КЛИК Акција. Бараат државата да ги отвори матичните книги за посвоените деца да си го откријат потеклото. Досегашните обиди на многу засегнати граѓани во меѓуопштинските центри за социјална работа завршувале со образложение дека тие податоци се службена тајна. Од иницијативата велат дека Македонија е единствена земја во Европа која на децата им го скратува ова човеково право. -Ќе се бара да се смени членот 123а од Законот за семејство. Право на детето е по навршување на определена година од животот која е потребна дополнително да биде утврденада има увид во матичните книги на родените и другата евиденција за своето потекло, изјави Маргарета Куртиќ, претседател на граѓанската иницијатива КЛИК АКЦИЈА Од граѓанската иницијатива сметаат дека после одредена возраст на детето ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 463 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

„Сашо Мијалков повеќе не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не сме запознаени со деталите и причините за неговото приведување. Раководството на партијата подолго време нема ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗДРУЖЕНИЕ КЛИК АКЦИЈА: Да се отворат „архивите“ и за посвоените деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: