Седумдневно планинарско чествување на Илинден

Во чест на Илинден, четворица македонски планинари и патриоти ја изодеа Македонија пеш. За својата авантура од Скопје до Охрид преку Крушево каде го чествуваа големиот празник, ни раскажува Хари, најмладиот од нив: Седум дена во планина, седум дена на сува храна, седум дена без технологија, седум дена без своите пријатели и родители, седум дена надвор од цивилизација, но истовремено седум дена на чист воздух, седум дена на бистра и студена вода, седум дена со двајца пријатели, другари и истовремено родители, седум дена опкружен со реки, ливади, шуми, овошки и врвови. За само седум дена, јас Владимир Крстевски – Хари, Благоја Петрушевски – Баже и Александар Богдановски – Леко, ја поминавме т.н. „планинарска трансверзала“ низ централна Македонија – од Скопје кон Охрид, преку Крушево. „Трансверзалата“ ја започнавме во 16:00 часот, од населбата Мала Река на планината Китка, од каде преку селото Алдиници стигнавме во планинарскиот дом „Караџица“. Вечерта ја поминавме во меѓусебна дружба и запознавање. Тогаш ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 409 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 132 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 101 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седумдневно планинарско чествување на Илинден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: