Годишна изложба на ДЛУМ во Мала станица

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во вторник, 26 декември, ќе ја одржи својата традиционална Годишна изложба, која годинава е од отворен и ревијален карактер… Отворањето на „Годишната изложба“ на ДЛУМ ќе се одржи на 26.12.2017 година (вторник) во Национална галерија на Македонија, објект Мала станица, со почеток во 19:30 часот.
| | веќе видена | слични

Сакајте ја Македонија, порача и овој пат, со третата самостојна изложба на фотографии, Томе Лисичанец, актуелен претседател на здружението за зачувување на природата „Аквила“ од Кавадарци во предвечерјето на својот 82. роденден, одбележувајќи го јубилејот - 70 години планинарска активност. Неговата прва самостојна изложба беше насловена „Да го запознаеме нашето природно наследство“, а втората „Мојата татковина“, отворена во 1997 година. Изложбата беше отворена во Музеј-галеријата во присуство на голем број гости-планинари, пријатели на Томе, и пред сѐ љубители на природата. Тие имаа можност да видат повеќе од 140 фотографии со мотиви од планини и пејзажи. По вокација шумарски инженер, екологист, планинар, кајакар на диви води, тренер и судија за борење во слободен стил, каратист, познавач на светот на птиците и фотоаматер, Томе Лисичанец вели дека сето тоа се должи на неговата неизмерна љубов кон природата.- Првиот мотив да ја направам оваа изложба беше одбележувањето на долгогодишната планинарска активност ...
| | веќе видена | слични

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Национална галерија на Р. Македонија, на 26 декември во Национална галерија на Македонија објект „Мала станица“, пред многубројната публика го отвори 64-тото издание на „Годишната изложба на ДЛУМ”. На овој најстар ликовен проект на ДЛУМ годинава учество земаа повеќе од 70 автори, членови на друштвото, чии ликовни дела се изработени во последната година, а ги опфаќаат сите ликовни медиуми, и е единствениот ликовен проект во кој се доделуваат награди во повеќе ликовни категории ( сликарство, вајарство, графика, нов медиум …). За овогодишното издание, 7 члениот уметнички совет на ДЛУМ одлучи да ги награди следните имиња : Јана Манева Чупоска – за најдобро сликарско дело (категорија сликарство), Ана Ивановска – за најдобро вајарско дело (категорија вајарство), Златко Глигоров – за најдобро дело во категоријата нов медиум. За љубителите на уметноста, изложбата ќе биде отворена до средината на месец јануари 2018 година, секој ден освен понеделник.
| | веќе видена | слични

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Национална галерија, во вторникот во објектот Мала станица ја отвори 64-та „Годишната изложба на ДЛУМ”, на која учествуваа повеќе од 70 автори, членови на друштвото, чии ликовни дела се изработени во последната година. За овогодишното издание, седумчлениот уметнички совет на ДЛУМ, одлучи да ги награди: Јана Манева Чупоска – за најдобро сликарско дело (категорија сликарство) Ана Ивановска - за најдобро вајарско дело (категорија вајарство) Златко Глигоров – за најдобро дело во категоријата нов медиум Изложбата ќе биде отворена до средината на јануари 2018 година, секој ден освен во понеделник.
| | веќе видена | слични

Денес по втор пат се одржа изложба на ликовни дела изработени од страна на учениците од охридската гимназија. Изложбата е во организација на професорката по ликовна уметност, Катерина Слатинова. Низ гимназиските ходници беа изложени разни цртежи, слики, украси и честитки. Во рамки на изложбата настапи и „Бесниот бенд на Св.Климент“. Настанот го посетија голем број ученици кои беа одушевени од креативните дела и прекрасниот настап на бендот. Фото галерија: А.Момироска
| | веќе видена | слични
4 копии

Изложба на слики од Беган Деари ќе биде отворена вечерва во 20 часот во КИЦ-Скопје , во изложбениот салон Империјал 2. Ова е прва самостојна изложба на Деари, а поставени ќе бидат слики работени последниве години во масло на платно. Деари завршил Факултет за ликовни уметности на ДУТ во 2009 година кога е прогласен и за најдобар студент по сликарство во рамки на Универзитетот. Досега реализирал неколку групни изложби. Изложбата во КИЦ ќе биде отворена до 15 јануари 2018 година.
| | веќе видена | слични

Вечерва трето претставување во Куманово на академскиот уметник Дејан Божиновски со циклус дела од најновата продукција работена во 2017 година,под наслов „Screenshot“.Иложбата ќе биде отворена во 19:30 во уметничката галерија на Музејот–Куманово . „Screenshot“ прикажува 15 ликовни дела работени во комбинирана техника (акрил и масло на платно). Проектот е дел од програмските активности на НУ Музеј – Куманово и е поддржан од Министерството за култура. Изложбата ќе биде отворена до 20 јануари 2018 година.
| | веќе видена | слични

Вечерва во 19 часот во Галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ ќе биде отворена традиционалната годишна изложба на Друштвото на ликовните уметници на Кавадарци на која ќе бидат претставени дела на ликовни уметници од повеќе генерации.Годишната изложба на ДЛУК претставува значаен настан од областа на ликовната уметност на кој можат да се видат на едно места дела од повеќе автори кои живеат и работат во Македонија и странство.Ми.М.
| | веќе видена | слични

Утре во 12.00 часот во галеријата „Борко Лазески“ во ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „Ликовни записи, акрил, мотиви од Црна река, Вардар и Стоби“ од Драган Верговски – Алпи. Уметникот ќе се претставува со дела кои се создадени во период од мај до октомври 2017 година. „Изложбата е посветена на мојот професор Борко Лазески, каде што ги научив ликовните техники. Делата се работени на локалитетот Стоби, којшто се наоѓа повеѓу двете најголеми реки во Македонија, Вардар и Црна Река. Работени се во слободното време, додека главна преокупација ми беше реставрација и конзервација во крстилницата, на подниот мозаик во античкиот локалитет“, вели авторот. Драган Верговски Алпи завршил ФЛУ Скопје, во класата на проф. Димитар Кондовски. Пензионер советник конзерватор. Реализирал повеќе самостојни и групни изложби во земјата и во странство. Член на ДЛУМ, а долги години работи на конзeрвации на фрескоживописи по македонските цркви.(Макфакс)
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Уметничката галерија на Музејот - Куманово вечер (28 декември) ќе биде отворена самостојна изложба „Screenshot“ на академскиот уметник Дејан Божиновски. Oва е негово трето претставување во Куманово, со циклус дела од најновата продукција работена во 2017 година. Изложбата прикажува 15 ликовни дела работени во комбинирана техника (акрил и масло на платно). Проектот е дел од програмските активности на НУ Музеј - Куманово и е поддржан од Министерството за култура. Изложбата ќе биде отворена до 20 јануари 2018 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 117 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 498 | | | веќе видена

Апсолутно не се точни написите на дека Основното јавно обвинителство и припадници на МВР имале налог за приведување на специјалната јавна обвинителка Катица ...
сите 89 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Австралијанецот Ник Кирјос се огласи за првпат по Вимблдон и веднаш влезе во расправија со навивачите на Новак кои едвај дочекаа под фотографијата на Инстаграм ...
сите 308 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Годишна изложба на ДЛУМ во Мала станица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: