Членството во НАТО ќе ја намали опасноста од тероризам

Од МВР засега нема информации дали од италијанските власти ќе побараат да го екстрадираат македонскиот државјанин кој е уапсен во април поради сомнение за подготовка на терористички напад . Како што пренесоа медумите, се работи за 29- годишно лице кое се обучувало за идни терористички иницијaтиви во Сирија и оти при претресот во неговиот дом била пронајдена и воена униформа. Според измените на кривичниот законик во Македонија, учеството во странски воени и парaвоени формации е казниво. Поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов вели дека Македонија може да отвори постапка и да бара да биде екстрадиран секој наш државјанин кој е фатен во друга држава и постојат сериозни информации или докази дека бил припадник на одредена странска паравоена формација или учествувал во обуки за таа намена. “ Се разбира, ако не му се суди во таа држава согласно нивните законски прописи. Во секој случај кога има наш државјанин кој учествувал во странски воени операции и ако согласно нашиот закон има елементи дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Судот во Приштина осуди седум косовски Албанци на вкупно 17 години затвор поради организирање и учество во терористичка група и илегално поседување оружје. Вкупно 11 лица беа обвинети за организирање во терористички групи и учество во војната во Сирија, меѓутоа двајца сè уште се наоѓаат во бегство, додека последниот, Бети, Ибрахимај, според тврдењата на семејството, загинал во сириската војна, пренесе РТС. На најголема казна, се додава, осуден е Кујтим Битичи, кому му е одредена казна затвор во траење од четири години, додека Бесим Шабани, Егзол Љатифи и Беким Халили се осудени на по три години затвор. Адил и Јетмир Буши осудени на две години и шест месеци затвор. Поради недостиг од докази ослободен е Јетон Хајдини, додека Кујтим Битичи поради недозволено поседување оружје доби условна казна од осум месеци затвор. Осудените имаат право на жалба. Во период кога Исламска држава стана закана во Сирија и Ирак, од Косово на воените жаришта во оваа земја заминаа околу 300 лица.
| | веќе видена | слични

Се проценува дека околу 300 државјани на Косово им се приклучиле на џихадистите во Сирија Ирак според податоците на косовското министерство за внатрешни работи. Како што е познато, од просторот на Балканот, претежно од БиХ и Косово, но и од Македонија, голем број на радикални муслимани заминаа за Ирак и Сирија каде што се бореа на страната на најозлогласената терористичка организација на сите времиња – Исламската држава. Од околу 300-те косовски државјани – радикални муслимани кои што заминале во Ирак и Сирија, околу 50-тина загинале во борбите, а 120 од нив се вратиле во земјата, од кои околу 90-тина биле уапсени од косовската полиција. Косовското правосудство во текот на вчерашниот ден со затворски казни од 2 до 4 години осуди шестмина државјани на Косово затоа што се бореле во редовите на џихадистичките групи во Сирија. Сите шестмина косовски Албанци биле прогласени за виновни поради активност во терористичка група, прецизираше судијката Сузана Черкини. Седмиот член на групата бил осуден со условна казна ...
| | веќе видена | слични

Косовското правосудство на затворски казни од 2 до 4 години осуди шест државјани на Кососво бидејќи се бореле во редовите на џихадистите во Сирија. Сите шестмина се прогласени за виновни поради активности во една терористичка група, прецизира судијката Сузана Церкини. Седмиот член на групата е осуден на услковна казна од 8 месеци затвор поради илегално поседување на оружје. Околу 300 државјани на Косово се приклучиле на џихадистите во Сирија и во Ирак, според податоците на косовското министерство за внатрешни работи. Околу 50 загинале, а 120 се вратиле во Косово, од кои дваесетина се уапсени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот комесар за безбедност Џулијан Кинг изјави дека земјите од Европската унија ќе мораат заеднички да се борат против ширењето на екстремистички содржини преку интернет. - Секој терористички напад на европско тло во изминатата година е поврзан со ширењето терористички содржини на интернет, изјави британскиот еврокомесар, кој ги повика земјите од ЕУ да ги координираат своите активности во оваа сфера. Кинг воедно ја предупреди Европа да не се опушта по успешната борба против џихадиситчката група Исламска држава (ИД) во Сирија и Ирак. Еврокомесарот оцени дека опасноста од терористички напади во Европа се уште е многу висока, и така ќе остане во догледно време.
| | веќе видена | слични

Стотици осудени џихадисти ќе бидат ослободени од затвор во наредните неколку години, а нивниот број ќе биде зголемен од оние затвореници што го прифатиле екстремизмот додека ја служат казната. Затворите може да послужат како универзитети за криминал за домашните џихадисти, кои немаат терористичко искуство, а долгогодишните криминалци, кои се конвертираат, веќе ќе поседуваат вештини корисни за напади. Ослободените екстремисти само дополнително ќе ги оптоварат веќе преоптоварените владини сили што се борат против цихадистичката закана Кога 36-годишниот Белгиец Бенјамин Херман на 28 мај беше пуштен од затвор на два дена слобода, тој веќе беше човек со мисија. Истата вечер, тој уби дилер на дрога, кој го запознал во затвор, претепувајќи го со чекан. Наредното утро, Херман од зад грб нападна две полицајки, повеќепати повредувајќи ги со скалпел, извикувајќи „Господ е голем“. Потоа, со пиштолот што успеал да го земе од едната полицајка, Херман успева да ги убие и двете полицајки. Но, неговиот крвав поход не запира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Членството во НАТО ќе ја намали опасноста од тероризам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: