МНР со осуда за инцидентите во Собранието


11 копии

Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопшти дека силно го осудува секој акт на насилство, вклучително и вчерашниот насилен инцидент во Собранието на Република Македонија, што никако не смее да биде начин за справување со предизвиците. – Обидот за избор на претседател на Собранието, вон процедурите пропишани со Уставот и законите на Република Македонија, како и на Деловникот во Собранието, беа повод револтирана група граѓани насилно да влезе во просториите на законодавниот дом. Тоа резултираше со неколку повредени лица, меѓу кои и членови на Парламентот, се наведува во пишаното соопштение до медиумите од МНР. Со интервенција на органите на редот, како што додаваат од МНР, сите пратеници се безбедно евакуирани, а ситуацијата е смирена. – Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов преку телевизиско обраќање, побара од граѓаните да останат смирени и присебни, и да не подлегнуваат на провокации, лажни вести и манипулации. Побара одговорно однесување од сите надлежни институции, кои ...
| | веќе видена | слични
4 копии

СДСМ соопшти дека Централниот одбор вечерва едногласно ги поздравил, како што наведува, достоинственоста, храброста и мудроста на чекорите и политиките на нивниот претседател Зоран Заев, на раководството на партијата и на пратеничката група на СДСМ и коалицијата. Тоа, според ЦО на СДСМ, резултира со отворена можност за формирање нова влада на Република Македонија. - Многу скоро очекувам да влеземе во преговори за формирање на новата влада. По 11 години режим, СДСМ ја доби честа и одговорноста од граѓаните да ја предводи новата демократска, реформска Влада на заедничка, унитарна, европска Република Македонија, којашто ќе обезбеди квалитетен живот за сите граѓани. Наш приоритет остануваат граѓанските и државните интереси, ве повикувам да ја продолжиме сериозната посветеност кон овие клучни цели, повикал Заев. На вечерашната седница на Централниот одбор на СДСМ едногласно бил утврден датумот на редовниот 22. Конгрес на СДСМ.
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ извесно е дека заминува во опозиција. Високу партиски, но и дипломатски извори ја потврдуваат оваа вест. Според информации на „Фактор“ на седница на извршниот комитет, одржана завчера вечер лидерот на партијата Никола Груевски им објаснил на сопартијците дека заминуваат во опозиција, побарал од носителите на јавни фунцкии да ги остават печатите без проблеми. Дали како потврда на овие информации, може да се толкува вчерашниот ден кога Талат Џафери и официјално го презеде кабинетот на претседателот на Собранието на Македонија. Примопредавањето се извршило во, како што се вели, нормална демократска процедура. Т ој, како што беше соопштено „работниот ден го почнал во својот кабиент“. Џафери заедно со членовите на својот кабинет и со собраниските служби ги презема сите оние формално-административни работи за нормално функционирање и вршење на функцијата претседател на Собранието“ – велат од неговиот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Централниот одбор на СДСМ синоќа едногласно ги поздрави достоинственоста, храброста и мудроста на чекорите и политиките на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на раководството на партијата и на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, што резултираат со отворена можност за формирање на новата Влада на Р.Македонија. -Многу скоро, очекувам да влеземе во преговори за формирање на новата Влада. По 11 години режим, СДСМ ја доби честа и одговорноста од граѓаните да ја предводи новата демократска, реформска Влада на заедничка, унитарна, европска Република Македонија, којашто ќе обезбеди квалитетен живот за сите граѓани. Наш приоритет остануваат граѓанските и државните интереси, ве повикувам да ја продолжиме сериозната посветеност кон овие клучни цели, повика претседателот Заев. На вечерашната седница на Централниот одбор на СДСМ едногласно е утврден датумот на редовниот 22. Конгрес на СДСМ.
| | веќе видена | слични

- Многу скоро очекувам да влеземе во преговори за формирање на новата влада. По 11 години режим, СДСМ ја доби честа и одговорноста од граѓаните да ја предводи новата демократска, реформска Влада на заедничка, унитарна, европска Република Македонија, којашто ќе обезбеди квалитетен живот за сите граѓани. Наш приоритет остануваат граѓанските и државните интереси, ве повикувам да ја продолжиме сериозната посветеност кон овие клучни цели, повикал Заев. На вечерашната седница на Централниот одбор на СДСМ едногласно бил утврден датумот на редовниот 22. Конгрес на СДСМ. /МИА
| | веќе видена | слични
4 копии

Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени, реагираат од СДСМ. „Новата Влада носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно, демократско, европско општество во коешто граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот“, порачуваат од СДСМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Многу скоро, очекувам да влеземе во преговори за формирање на новата Влада, изјави во среда вечер претседателот на партијата Зоран Заев, на Централниот одбор на СДСМ. По 11 години режим, СДСМ ја доби честа и одговорноста од граѓаните да ја предводи новата демократска, реформска Влада на заедничка, унитарна, европска Република Македонија, којашто ќе обезбеди квалитетен живот за сите граѓани. Наш приоритет остануваат граѓанските и државните интереси, ве повикувам да ја продолжиме сериозната посветеност кон овие клучни цели“, повика претседателот Заев. На вечерашната седница на Централниот одбор на СДСМ едногласно е утврден датумот на редовниот 22. Конгрес на СДСМ.
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва на Централниот одбор на партијата рече дека очекува за брзо време да почнат преговорите за формирање на нова влада. „По 11 години режим, СДСМ ја доби честа и одговорноста од граѓаните да ја предводи новата демократска, реформска Влада на заедничка, унитарна, европска Република Македонија, којашто ќе обезбеди квалитетен живот за сите граѓани. Наш приоритет остануваат граѓанските и државните интереси, ве повикувам да ја продолжиме сериозната посветеност кон овие клучни цел“, рече Заев. На денешната седница, членовите на Централниот одбор на СДСМ го утврдиле и датумот на редовниот 22. Конгрес на партијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ попладнево реагираше на постот на Фејсбук кој го напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, порачувајќи дека диктатурата за која зборува Груевски завршила на 11 декември. Дојде време Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помират со реалноста, велат од СДСМ. „Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени. Новата Влада носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно, демократско, европско општество во коешто граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот“ - стои во соопштението на СДСМ. Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на Фејсбук. Според Груевски ниедна демократска влада во светот несмее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Вели дека ...
| | веќе видена | слични

Очекувам наскоро да влеземе во преговори за формирање на новата влада, соопштил претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на седница на Централниот одбор на партијата вечерва. Како што соопшти СДСМ, Централниот одбор едногласно ги поздравил чекорите и политиките на партискиот претседател, на раководството на партијата и на пратеничката група на СДСМ и коалицијата „што резултираат со отворена можност за формирање на новата Влада на Република Македонија“. Заев на вечерашната седница нагласувајќи дека наскоро може да почнат преговорите за новата влада, порачал и дека приоритет мора да останат интересите на граѓаните и на државата, а новата влада ќе раководи со унитарна Македонија. -Многу скоро, очекувам да влеземе во преговори за формирање на новата Влада. По 11 години режим, СДСМ ја доби честа и одговорноста од граѓаните да ја предводи новата демократска, реформска Влада на заедничка, унитарна, европска Република Македонија, којашто ќе обезбеди квалитетен живот за сите граѓани. Наш приоритет остануваат граѓанските и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНР со осуда за инцидентите во Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: