РАУЛ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ И ОТПОЗДРАВИ: Ветувам голема борба за фајнл-фор и следната сезона


Најдобриот тренер за сезоната 2016/2017 во Лигата на шампионите им се заблагодари на сите Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, имаше одлична сезона со Вардар и е прогласен за тренер на годината. Сето тоа е заслужено, а денеска кога беше дочекан заедно со своите херои и се искачи на бината на плоштадот, имаше што да каже. - Сакам да им се заблагодарам на сите за поддршката во текот на целата сезона. Сите треба да бидеме горди на овој резултат. Цела Македонија. Сакам да им се заблагодарам на сите играчи бидејќи одиграа со срце во завршницата. Тие секој ден тренираа без штедење и работеа напорно. Сакам да им се заблагодарам на сите што беа со нас бидејќи без нивната поддршка немаше да бидеме тука. Сега ние сме најдобрите во Европа и така треба и да се однесуваме. Ветувам дека и следната сезона ќе се трудиме многу за одново да бидеме на ова место. На крајот ќе ве замолам сите заедно да отпоздравиме... Тишина
| | веќе видена | слични

Селекторот мирно „пука со два пиштоли“, некои пак со „ќорци“ се обидуваат да „чепнат“ од заслугите и од славата 1. А, кој го откри Арпад Штербик?! Читам вчера славиме една недела на врвот на Европа. Во Македонија се се слави, а не пак европска титула која ни доаѓа еднаш на 15 години. Се израдува Македонија и излезе да ги пречека шампионите од Келн. Се израдуваа и вардарци и секој го прослави моментот на свој начин. Прослави на свој начин и тренерот Раул Гонзалес и уште еднаш ги освои симпатиите на македонската публика. Прво со тактиката со која мирно го водеше Вардар до европскиот трон, а потоа и со начинот на кој ја прослави титулата со македонската публика. Шпанецот што гордо зборува македонски се поклони пред публиката, а по она симболично салутирање од бината стана македонски „ел команданте“. И додека вардарци заслужено уживаа во единствените моменти, во овие седум дена од титулата и некои се обидоа да фатат малку од „светлата на рефлекторите“. Да „чепнат“ од славата, да си припишат дел од заслугите. Па ...
| | веќе видена | слични

Дојде во мошне незгодно време, кога Вардар, и покрај вложените пари во играчи, сѐ уште не знаеше колку може. Требаше да ги запре тренерските промени што го опфатија дури и сопственикот Сергеј Самсоненко, но и стратегот чија првенствена цел беше да се биде „прв во маалото“. Ја паметам мислата на легендата Драган Киќановиќ: „Што ти вреди што си светски првак, ако те тепаат на баскет во Чачак“. Раул Гонзалес требаше да го надмине веќе формираниот мит на славниот Лино Червар и ривалот Металург. Имаше добар темел како првенец од „класата на Талант Дујшебаев“, но поважно беше да биде противречност на бучниот Хрват отспротива. За разлика од политикантот од Автокоманда и промотор на партијата АПМ, кој и денес бара „авторски права“ во успехот на Вардар (ги открил Циндриќ, Борозан и Марсениќ), тивкиот Шпанец, кој никогаш не се пожалил на ништо, беше предодреден да успее. Една од првите задачи му беше да се запознае со македонскиот јазик. Го стори тоа како да е најлесната работа на светот. Иако ако го споредиме со сите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Членовите на европскиот ракометен шампион Вардар им се обратија на навивачите на скопскиот плоштад кои и покрај многу топлото време во илјадници се собраа да ги поздрават своите херои. Најкорисниот играч на Ф4 турнирот во Келн, Арпад Штербик им се заблагодари за прекрасниот дочек. -Вие покажавте дека заслужено ја освоивме титулата која ви ја посветуваме вас. Се надевам дека и следната година ќе се видиме на ова место, изјави Штербик. Игор Карачиќ: -Заедно сме веќе пет години. Сонот што го сонувавме заедно ни се оствари. Уживај Македонијо, истакна хрватскиот репрезентативец. Алекс Душебаев: -Многу сум среќен за четирите години поминати во Вардар. Благодарам од срце на сите, на цела Македонија, рече Алекс Душебаев кој во следната сезона ќе настапува за полски Килеце. Илија Абутовиќ: -Не знам што да кажам. Благодарам на сите. Нека слави Македонија. Жоан Кањелас: -Ние сме шампионите, ама и вие сте шампионите. Сега знам зашто сите ја сакаат Македонија. Лука Циндриќ: -Сонот се оствари. Благодарам Македонијо. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Актуелните европски шампион, ракометарите на Вардар, два дена по историскиот успех се вратија во Скопје. Беа пречекани од илјадници фанови, а журката својата кулминација ја имаше на Плошдаот Македонија. Како што доликува со „шампиони, шампиони“ беа пречекани уште на аеродромот „Александар Велики“. Капитенот Стоилов прв излезе од авионот, потоа Дибиров, Чупиќ, Канељас, Македа, а трофејот беше во рацете на Абутовиќ, дефанзивецот кој во полуфиналето и финалето многу пати беше непремостлива пречка за врвните бекови на Барселона и ПСЖ. Играчите потоа се качија во панорамскиот автобус и се упатија кон Плошдат Македонија. Беа поздравувани од сите страни, а тие не ги криеја емоциите. „Сеуште не сме свесни што успеавме да направиме“, рече вардаровиот бомбардер Вуко Борозан. Журката кулминираше на Плоштадот Македонија. Еден по еден бурно поздравени излегуваа на бината. Пораките им беа речиси идeнтични: „Титулата е за Македонија“. Последен, носен од своите ракометари на бината се качи командантот на тимот Раул ...
| | веќе видена | слични

Грмеше вчера плоштадот Македонија од илјадниците Македонци што ги пречекаа европските шампиони во ракомет Вардар. Жешко сонце, спарно време, најава за дожд попладне, но ништо не беше битно, освен да се биде на централниот скопски плоштад каде што веќе по традиција се слават само најголемите успеси на оваа земја и на нејзините најдобри граѓани. На лицата на речиси на сите од насобраните граѓани се гледаше, зрачеше среќа и задоволство што на Македонија по многу години, во кои беа вложени огромен напори, труд, емоции и неверојатна љубов во овој спорт, најпосле ~ се случи и овој триумф. Европа ~ се поклони на Македонија, на оние што ја претставуваа, на нашите ракометни гладијатори, жедни да докажат дека можат с` што ќе наумат и да бидат најдобри во Европа. - Ој Вардаре македонски, ти ја красиш Македонија... - ечеше од грлата на илјадниците насобрани граѓани кои насекаде - од нивното слетување на скопскиот аеродром „Александар Велики“, па патот кон центарот на Скопје - ги поздравуваа и ги бодреа своите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На големата прослава на плоштадот „Македонија“ свој говор имаше човекот кој е најзаслужен за големиот успех на вардарци, Раул Гонзалез. Македонскиот селектор им се заблагодари на сите, а посебено на првиот човек на тимот, Сергеј Самсоненко. „Сакам да ви се заблагодарам на сите кои нè поддржувавте цела сезона, сите, цела Македонија треба да биде горда на овој успех. Исто така, сакам да им се заблагодарам на моите играчи кои играа со мозок и срце, а посебно им се заблагодарувам на нашиот претседател Сергеј Самсоненко, без кого ние немаше да бидеме тука. Ви ветувам дека и следната сезона ќе се потрудиме да го достигнеме врвот!”
| | веќе видена | слични

Ракометниот клуб Вардар успеа да ја сплоти цела македонска нација и да им донесе неизмерна радост на сите верни фанови кои со големо внимание ги следат случувањата во светот на ракометот, а најдобар доказ за тоа беше денешниот пречек кој го добија хероите од Келн. Играчите на Вардар добија кралски пречек од аеродромот „Александар Велики“ па се до плоштадот Македонија во центарот на градот, а целата оваа незаборавна ракометна бајка ќе биде заокружена со пречек во вилата на Водно кај претседателот Хорхе Иванов. Стојанче Стоилов, Тимур Дибиров, Арпад Штерби, Лука Циндриќ, Иван Чупиќ, Вуко Борозан, Раул Гонзалес и сите останати сигурно уште долго ќе го паметат овој незборавен ден во главниот град на Македонија, бидејќи можеа да ја почувствуваат топлината на македонските фанови кои во голем стил му се израдуваа на историскиот трофеј во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе од најстаро до најмладо се собра на збирното место, во центарот на Скопје за да го пречека Европскиот првак Вардар. Да, Европскиот првак, назив кој ќе го носи цела една година и следна сезона здравје ќе се обиде да го одбрани. Со брендиран автобус на кој пишуваше „Шампиони“ јунаците предводени од Раул Гонзалес - Ел Команданте“ од аеродромот „Александар Велики“ се возеа полека по топлото време, се ладеа со шампањско и пиво, за на крајот да стигнат до посакуваната дестинација, на плоштадот во Скопје. Таму беа оние без кои не се може, верната скопска публика на која и се оствари сонот да го види македонскиот спортски бренд на кровот на Европа. Атмосферата не се опишува со зборови. Кој беше ќе раскажува. Сите оние кои се дел од Вардар еден по еден излегуваа на бината и беа поздравувани од присутните. На плоштадот можеа да се видат само насмеани лица кои аплаудираа на секој кажан збор на Европските прваци. Возбудени беа и тие, но и покрај големиот број на странци сите кажаа по некој збор на ...
| | веќе видена | слични

-Сите треба да сме горди. Цела Македонија да е горда на овие играчи кои одиграа со срце и со памет. Благодарност и до претседателот н аклубот Сергеј Самсоненко без кого немаше да бидеме тука. Ние сме најдобрите и така треба да се чувствуваме, потенцираше тренерот на новиот европски шампион.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РАУЛ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ И ОТПОЗДРАВИ: Ветувам голема борба за фајнл-фор и следната сезона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: