Предавање на Себастијан Цихочки во Музејот на современата уметност

Себастијан Цихочки, водечки куратор во Музејот на модерната уметност во Варшава, Полска, в сабота со почеток во 19 часот во Музејот на современата уметност во Скопје ќе одржи предавање „Ова е уметност и уметноста е многу нешта“. Предавањето, по кое ќе следи дискусија, е дел од 6. меѓународен симпозиум „Kураторски размени: Простори, функции, фикции и други заеднички именители“ организиран од Проектниот простор „Прес ту егзит“.
| | веќе видена | слични

„Проектот „Скопје 2014“ е лажен, тој ја фабрикува историјата, ова се фабрикувани траги. Наместо да се капитализираат најдобрите карактеристики на модернизмот кои веќе постоеја во градот, се креирал овој чуден, артифициелен слој и не знам што може да се направи со него во иднина, тоа ќе биде тешка одлука“, смета истакнатиот куратор, писател и уметнички критичар, Себастијан Цихочки . Тој беше дел од говорниците на шестиот Интернационален симпозиум „Кураторски размени: Простори, функции, фикции и други заеднички именители“ организиран од Проектен простор Прес ту егзит. „Кога го видов Скопје 2014 се шокирав. Првпат го посетив Скопје пред да се случат сите овие промени и се разбира, се вљубив во градот со сите негови архитектонски карактеристики, со наследството на бруталистите, со мастер-планот на Танге. Ја проучував историјата на изградбата на градот по земјотресот, во светло на предлогот на Оскар Хансен, полскиот архитект кој сакал да изгради музеј на современа уметност, како апарат што ќе ги предизвикува ...
| | веќе видена | слични

Со отворањето на изложбата Quo Vadis? од мултимедијалниот уметник Дијана Томиќ Радевска, на 31.03.2017 година, започна со работа галеријата Акантус. Конципирана во три тематски целини, Мистика, Радост на живеењето и Молитва, изложбата разгледува различни аспекти и предизвици со кои се соочуваме како жители на глобализираниот свет. Таа истражува по нашата колективна свест и нè поттикнува на преиспитување од надвор кон внатре, Каде одиме ? Изложбата на Томиќ Радевска е отворена до 26.05.2017 година. По оваа следи изложба од уметникот Орхан Ќамилов која се отвора на 02.06.2017 година. Оваа изложба насловена Був на ѕидот ќе се состои од сликарски и графички дела и ќе ја пренесува приказна за две поетики со печат на две вистини, инспирација и опсервација на сонот и јавето, воздигнување и понирање во длабочините на теоријата и праксата. Овие две изложби на графички и сликарски дела се почеток на редица на изложби на квалитетни уметници преку кои галеријата Акантус планира да ја доближи македонската современа ...
| | веќе видена | слични

Скопје како главен град на Р.Македонија има влијание и во развојот на останатите градови и центри на општини во државата, без разлика дали тоа сака да се прифати или од локал патриотизам веднаш се одбива. Тие влијанија се однесуваат и на економски, културен, спортски аспект, како и на целокупното урбано функционирање. Затоа е многу важна функцијата на главен град на една држава, која не е само административна. ,,Создавањето,, на Скопје 2014, според економските, урбанистичко – архитектонските и социолошките анализи, има негативно дејство врз општеството и граѓаните. Фалсификатот никогаш нема вредност, освен ако криминално се продаде. Ова што се ,,направи,, а не изгради, е ФАЛСИФИКАТ на архитектонските стилови. Фалсификатите имаат дури и слични имиња со оригиналите, како : adibas, adidasi, nuke и други. Така што и фалсификатот на архитектонскиот стил на Скопје 2014, може да се нарече ,,Бурок,, или можеби поприфатливо и ,,БАБАРОГ,, архитектура. Новата влада на Р.Македонија ќе има исклучителна задача во ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на вториот модул од дискурзивно–едукативната програма насловена „Совршениот уметник“ во саботата се одржа предавање и дискусија со шкотскиот писател и куратор Џон Блеквуд насловено „Неколку примери во современото кураторство: три изложби 2014-2017“од Универзитетот „Роберт Гордон“ од Абердин и Бојан Иванов, историчар на уметноста од Скопје. Предавањето беше со цел да се опишат предизвиците со кои се соочуваат кураторите кои работат во современата уметност во работењето со мали буџети и во оформувањето и развивањето на кураторски концепти од почетната идеја до финалната реализација.Блеквуд се осврна на трите изложби од современата уметност на уметници од Македонија и земјите од поранешна Југославија во кои бил директно или индиректно вклучен – „Паралелни универзиуми“ во галеријата „дуплекс100м2“ во Сараево во февруари 2014 со учество на 5 македонски уметници; втората е канонската изложба на босански уметници „Патека на меморијата“ курирана од Пјер Куртин во галеријата „Агнес б“ во Париз во јуни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Водечкиот куратор во Музејот на модерна уметност во Варшава, Себастијан Цихочки, вечер во Музејот на современата уметност во Скопје ќе одржи отворено предавање и дискусија на тема „Ова е уметност и уметноста е многу нешта”.Настанот е дел од 6. Интернационален симпозиум „Кураторски размени: Простори, функции, фикции и други заеднички именители“ организиран од Проектен простор Прес ту егзит.Насловот на предавањето го парафразира насловот на изложбата: „Ова е изложба, и изложбата е многу нешта“ во S . M . A . K . во Гент (1994), опишана како „забавна палата, урнебесна соба, дисконт магацин, музеј без ѕидови, пустелија и кабинет за куриозитети на прекрасното и безначајното“.Цихочки кој живее и работи во Варшава, е куратор, писател и уметнички критичар, водечки куратор во Музејот на модерна уметност во Варшава и куратор на Sculpture Park во Bródno дистриктот во Варшава. Во периодот од 2005-2008 година бил директор на Центарот за современа уметност Kronika во Битом, Полска. Главниот фокус на неговото истражување е ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предавање на Себастијан Цихочки во Музејот на современата уметност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: