Паника во светот:Исчезнаа 750.000 биткоини

Паника во светот:Исчезнаа 750.000 биткоини Биткоинот претрпе жесток удар откако исчезна водечкиот сајт за трговија со виртуелни валути MtGox. Воедно се зборува и за исчезнување на 750.000 биткоини. На познатата адреса mtgox.com се отвора сосема празна страница, што значи дека во моменто нема ниту милионски депозити од корисниците ширум светот. И Твитер налогот на MtGox исто така е целосно исчистен, а други големи играчи од биткоин сферата се огласија со соопштение во кое наведуваат дека „во секое жито има плевел“. Тоа, како што наведува британски „Гардијан“ беше доволно за паника и пад на биткоинот за повеќе од 20 насто. Низ интеренет, според весникот, кружи документ чија автентичност не е потврдена, со наводно „кризна стратегија“ на компанијата MtGox во која се споменува кражба на дури 750.000 биткоини (со моментна вредност од 380 милиони долари), која од јавноста се крие веќе речиси три години. Весникот потестува дека извршниот директор на компанијата Марк Карпелес во неделата поднел оставка во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Вредноста на виртуелната валута биткоинот почна да се зголемува, иако неодамна јапонската берза Мт. Гокс прекина со работа.Според индексот Винкдекс, вредноста на виртуелната валута синоќа во 21 часот по средноевропско време изнесуваше 581 долар, што претставува раст од 13 отсто за 24 часа, по огромниот пад за над 100 долари еден ден претходно. Големиот пад во вторникот беше предизвикан од затворањето на јапонската берза Мт. Гокс, што предизвика паника меѓу инвеститорите ширум светот.
| | веќе видена | слични

Според индексот Винкдекс, вредноста на виртуелната валута синоќа во 21 часот по средноевропско време изнесуваше 581 долар, што претставува раст од 13 отсто за 24 часа, по огромниот пад за над 100 долари еден ден претходно. Вредноста на виртуелната валута биткоинот почна да се зголемува, иако неодамна јапонската берза Мт. Гокс прекина со работа. Големиот пад во вторникот беше предизвикан од затворањето на јапонската берза Мт. Гокс, што предизвика паника меѓу инвеститорите ширум светот.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 321 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Паника во светот:Исчезнаа 750.000 биткоини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: