Пораст на невработеноста во Германија

Пораст на невработеноста во Германија Невработеноста во Германија бележи раст во април, втор месец по ред, што значи дека најголемата европска економија тешко заздравува од кризата што ја почувствува кон крајот на минатата година. Бројот на невработените, според сезонски прилагодените податоци, порасна за 4.000 лица на вкупно, 2,94 милиони, соопшти Федералната агенција за труд, додека економистите предвидуваа раст на невработеноста од 2.000 лица, пренесува агенцијата Блумберг. Сезонски прилагодената стапка на невработеност беше на 6,9 насто, што е благо над 20-годишниот минимум од 6,8 насто. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидува дека германската економија оваа година ќе порасне за 0,6 насто, дури и во случај нејзиниот најголем пазар, еврозоната, да остане во рецесија. Довербата на компаниите и потрошувачите во германската економија падна во април поради продолжување на должничката криза во Европа. „Неизвесноста во еврозоната се враќа и зема данок на германскиот пазар на трудот“, изјави Давид ...
| | веќе видена | слични

Невработеноста во Германија, втор месец едноподруго, интензивно расте. Ова покажува дека Германија потешко излегува од кризата која ја почувствува кон крајот на минатата година. Според сезонски приспособените податоци, забележан е раст на бројот на невработените за 4.000 лица на вкупно 2,94 милиони, соопшти федералната агенција за труд, а растот на невработеноста според економистите е 2.000 лица. Сезонски приспособената стапка на невработеност беше на 6,9 отсто, што е мал пораст над 20-годишниот минимум од 6,8 отсто. Меѓународниот монетарен фонд предвидува дека германската економија оваа година ќе порасне за 0,6 отсто, дури и во случај нејзиниот најголем пазар, еврозоната, да остане во рецесија. Поради продолжување на должничката криза во Европа, довербата на компаниите и потрошувачите во германската економија опадна во април. „Неизвесноста во еврозоната се враќа и зема данок на германскиот пазар на трудот“, изјави Давид Милекер, главен економист на компанијата „Унион ивестмент“, додавајќи дека во некој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Невработеноста во Германија втор месец поред, интензивно расте. Актуелната состојба укажува дека земјата се потешко заздравува од економската криза што ја почувствува кон крајот на годината. Федералната агенција за труд на Германија соопштува дека бројот на невработени лица пораснал на 4.000 на вкупно 2,94 милиони. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидува дека германската економија оваа година ќе порасне за 0,6 насто, дури и во случај нејзиниот најголем пазар, еврозоната, да остане во рецесија.
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 178 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 316 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 126 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пораст на невработеноста во Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: