Во Турција убиен леопард кој се сметал за исчезнат вид

Во Турција убиен леопард кој се сметал за исчезнат вид Турски овчар убил леопард во провинцијата Дијарбекир и во моментот властите испитуваат дали станува збор за исчезнати вид на анадолски леопард . Локалните власти објаснија дека младото животно го нападнало овчарот кој го убил со ловечка пушка во земјоделски регион во близина на пештера. „Повторното појавување на анадолскиот леопард би било вистинско чудо . Ние ќе му направиме обдукција, за да дознаеме дали навистина станува збор за анадолски леопард, познат кај зоолозите како panthera pardus tulliana, чии траги се изгубени одамна“ , изјави турскиот биолог Ахмед Калач од универзитетот во Дикле,провинција Дијарбакир за новинската агенција „Доган“ . Според локалните власти, анадолски леопард не бил виден во областа од најмалку еден век. Овој вид леопард е со светлосребрено крзно и се сметаше за исчезнат како последица од прекумерен лов.
| | веќе видена | слични

Дали во Турција има леопарди? Настанот кој го покрена ова прашање се случи во неделата кога еден овчар уби леопард во околината на селото Солмаз во близина на градот Дијарбекир, во југоисточна Турција и предизвика голема паника кај локалното население, привлекувајќи го вниманието на научните кругови и на заштитниците на правата на животните, пренесува Макфакс. Заловениот леопард е вистински раритет во оваа област и најновиот настан го актуелизира прашањето дали „анадолскиот леопард" којшто во минатото живеел на територијата на Турција можеби не е изумрен. Дали убиениот леопард, двегодишен мажјак, е локален или пак припаѓа на видот на ирански леопард кој преминал во Турција од Иран или Ирак ќе биде утврдено по анализата на примероците од ткиво земени од лешот на животното на Универзитетот Диџле во Дијарбакир, кои се испратени во Заводот за научно технолошко истражување на Турција (ТУБИТАК) за понатамошно испитување.Во меѓувреме, Министерството за шумарство покрена истрага за утврдување на вистинитоста на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заловениот леопард е вистински раритет во оваа област и најновиот настан го актуелизира прашањето дали „анадолскиот леопард" којшто во минатото живеел на територијата на Турција можеби не е изумрен. Дали убиениот леопард, двегодишен мажјак, е локален или пак припаѓа на видот на ирански леопард кој преминал во Турција од Иран или Ирак ќе биде утврдено по анализата на примероците од ткиво земени од лешот на животното на Универзитетот Диџле во Дијарбакир, кои се испратени во Заводот за научно технолошко истражување на Турција (ТУБИТАК) за понатамошно испитување. Во меѓувреме, Министерството за шумарство покрена истрага за утврдување на вистинитоста на приказната на братучедите Махмут и Касим Каплан дека леопардот бил убиен во самоодбрана. И покрај лузните од повредите по грбот и рацете на овчарот Касим Каплан, заштитниците на правата на животните искажаа сомневање дека животното било убиено во самоодбрана бидејќи за леопардот не е вообичаено да ги напаѓа луѓето, нагласувајќи дека доколку таков напад се случил ...
| | веќе видена | слични

Останато

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 100 | | | веќе видена

Големата акција на МВР пред една недела , во која беа приведени 12 лица кои шверцувале оружје и дрога заврши со слобода на криминалните банди. Обвинителството ...
сите 83 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“. Министерот ...
сите 156 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 145 | | | веќе видена

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел. – Вистина е дека ...
сите 141 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Турција убиен леопард кој се сметал за исчезнат вид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: