Се воведува етика во образованието

2 копии

Министерот за образование и наука Никола Тодоров денеска ќе одржи прес - конференција. На средбата со новинарите министерот ќе го најави воведувањето на етиката како наставен предмет за учениците во основното образование. Пресот е закажан во 12 часот во просториите на министерството за образование. (Крај)
| | веќе видена | слични

Од 1 септември 2010 етиката ќе биде задолжителен предмет во шесто одделение. Целта е на младите во време на оформување на личноста да им се всадат вистинските животни вредности. Министерот за образование и наука Никола Тодоров на прес-конференција рече дека моралот и позитивните вредности во изминатите две транзициски децении биле маргинализирани, а понекогаш и сосема девалвирани и заменети со искривени кои го дегенерираат општеството. - Целта на воведувањето на овој наставен предмет е учениците уште на 12 години да се запознаат со важноста и значењето на етиката и моралот во животот на човекот и да ги откриваат и почитуваат етичките односи меѓу луѓето и да развиваат вештини на толеранција, дијалог, почитување и соработка со другите, рече Тодоров. Етика не е замена за веронаука, која ќе биде етика на религиите и ќе се изучува како изборен предмет. Етиката ќе ја предаваат филозофи. Објавен е конкурс за учебник по предметот. Предвидено е тој да биде застапен еднаш неделно, т.е. 36 часа во учебната година. - ...
| | веќе видена | слични

„По 20 годишната болна транзиција во која се издевалвираа позитивните вредности и се дегенерираше општеството, време е младите уште од рани години да ги изучуваат етиката и моралот“, изјави министерот за образование Никола Тодоров. Од 1 септември 2010 учениците од шесто одделение ќе имаат нов предмет, Етиката кој ќе биде задолжителен. Тодоров вели дека негова цел е на младите во време на оформување на личноста да им се всадат вистинските животни вредности. „Да ги откриваат и проучуваат етичките односи меѓу луѓето, да се запознаваат и да го прифаќаат бон-тонот во современото опчтество и што е особено важно да развиваат вештини на толеранција, диалог, почитување и соработка со другите“, изјави Никола Тодоров, министер за Образование и наука. Новиот предмет ќе го предаваат дипломирани филозофи, а тоа нема да биде замена за веронауката изјави Тодоров. Со објаснување дека тоа ќе биде етика на религиите и ќе се изучува како изборен предмет. „Етика не е замена за веронаука, која ќе биде етика на религиите и ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шестооделенците од следната учебна година задолжително ќе го изучуваат предметот Етика, изјави денеска министерот за образование и наука Никола Тодоров. „Учениците уште од 12- годишна возраст треба да се запознаат со важноста и значењето на етиката и моралот во животот на човекот и како да остварат и да ги почитуваат етичките вредности и најважно да развиваат вештини на толеранција и почитување“ рече Тодоров. Предметот Етика ќе биде задолжителен за разлика од Веронаука која ќе се изучува само како изборен предмет. Според Тодоров Етика ќе предаваат професори кои завршиле Филозофија на Филозофскиот факултет, а предметот ќе се учи само еднаш неделно. Конкурсот за изготвување на учебникот е веќе објавен.
| | веќе видена | слични

Започнувајќи од 1 септември 2010 година етиката ќе биде задолжителен предмет во шесто одделение. Низ овој предмет учениците ќе ги развиваат вештините на толеранција, дијалог, почитување и соработка со другите. Етиката не е замена за веронаука, која ќе биде етика на религиите и ќе се изучува како изборен предмет. Етиката ќе ја предаваат филозофи- изјави министерот за образование Никола Тодоров. Целта е младите да ги научат и почитуваат вистинските животни вредности. - Со воведувањето на овој наставен предмет учениците уште на 12 години ќе се запознаат со важноста и значењето на етиката и моралот во животот на човекот и ќе ги откриваат и почитуваат етичките односи меѓу луѓето– изјави министерот за образование Никола Тодоров на денешната пресконференција. Веќе е објавен конкурс за учебник по предметот и предвидено е тој да биде застапен еднаш неделно со 36 часа во учебната година.
| | веќе видена | слични

“Целта на воведување на овој предмет е учениците уште од 12- годишна возраст да се запознаат со важноста и значењето на етиката и моралот во животот на човекот и како да остварат и да ги почитуваат етичките вредности и најважно да развиваат вештини на толеранција, дијалект и почитување“ ова го рече министерот на образование Никола Тодоров за воведувањето на предметот Етика, како задолжителен предмет за шестооделенците. Во рамките на предметот ќе се разгледуваат различните универзални вредности, етика во здравството, како и современите технологии во етиката. Предметот ќе се предава еднаш неделно, и е задолжителен за разлика од веронауката која ќе биде изборен предмет. Предметот стартува од следната година, а ќе го предаваат дипломирани филозофи. Конкурсот за учебникот е објавен, и се очекува да се најде соодветен ракопис за изучување.
| | веќе видена | слични

Министерот за образование и наука Никола Тодоров и амбасадорот на Кралството Норвешка Кјетил Полсен денеска ќе го посетат основното училиште во с. Прељубиште, информираат од министерството за образование.
| | веќе видена | слични

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 563 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 147 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 257 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се воведува етика во образованието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: