Близу 200 емигранти се удавија во Црвено море

4 копии

Околу 200 луѓе се удавија откако брод со илегални имигранти, кој пловел од Судан во Саудиска Арабија се запалил по четири часа на море. Вкупно 197 лица се удавија вчера во Црвеното Море во територијалните води на Судан, по пожар на брод со кој илегално се обиделе да влезат во Саудиска Арабија, се наведува на Интернет страницата на Суданскиот медиа центар. Портпаролот на суданската полиција ги потврди овие информации, а суданските власти соопштија дека во несреќата се спасени само три лица. Властите информираа дека операцијата за трговија со луѓе е планирана во областа Токар во близина на границата со Еритреја, како и дека четири жители на Јемен кои се сопственици на бродот кој пловел под кубанско знаме се уапсени. И друг обид за пренесување на 247 имигранти од Сомалија, Еритреја, Чад и Нигерија низ истата област, исто така бил неуспешен.
| | веќе видена | слични

КАРТУМ - Околу 200 лица се удавија во Црвено Море кога бродот со кој се превезуваа мигранти кон Саудиска Арабија потона во близина на брегот на Судан, објавија суданските медиуми. Само три лица се спасени, според Суданскиот медиумски центар (СМЦ), државна новинска агенција. Пожар избувнал во бродот, со кој се правел обид да се шверцуваат луѓе во Саудиска Арабија, објави агенцијата. Бродот тргнал од Судан превезувајќи мигранти од соседните земји. Повеќето од оние кои биле на бродот биле од Чад, Нигерија, Сомалија и Еритреја, објави СМЦ, додавајќи дека продолжуваат напорите за пронаоѓање на преживеани. Четворица Јеменци, кои наводно се сопственици на бродот, се уапсени во Порт Судан, се наведува во извештајот. Локалните власти осуетија план за криумчарење на други 247 лица преку морето. Црвеното Море е добро позната трговска маршрута кон Саудиска Арабија и Јемен, јавува дописникот на Би-Би-Си во Картум. Илјадници мигранти секоја година го преминуваат Црвеното Море, но патувањето е опасно. Минатиот месец 150 ...
| | веќе видена | слични

Речиси 200 бегалци од источна Африка се удавија пред брегот на Судан во Црвеното море, откако нивниот брод најпрво се запали, а потоа потона. Бродот со илегални емигранти пловеше од Судан кон Саудиска Арабија. Суданските власти информираа дека од несреќата се спасени само три лица.
| | веќе видена | слични

Во територијалните води на Судан, во Црвеното Море животот го загубија вкупно 197 лица, по пожар на брод со кој илегално се обиделе да влезат во Саудиска Арабија Портпаролот на суданската полиција ги потврди овие информации, а суданските власти соопштија дека во несреќата се спасени само три лица. Властите информираа дека операцијата за трговија со луѓе е планирана во областа Токар во близина на границата со Еритреја, како и дека четирите жители на Јемен кои се сопственици на бродот кој пловел под кубанско знаме се уапсени. И друг обид за пренесување на 247 имигранти од Сомалија, Еритреја, Чад и Нигерија низ истата област, исто така бил неуспешен. Според податоците на УНХЦР во Северен Судан има најмалку 100.000 бегалци од Еритреја, а најголем број живеат во кампови меѓу границата со источните соседи. Истовремено, насилствата во Сомалија и долгиот период на суша принудија повеќе од 135.000 граѓани оваа година да ја напуштат земјата од кои само во јуни избегале 54.000 лица.
| | веќе видена | слични

Речиси 200 луѓе се удавиле по пожарот на бродот кој илегално превезувал мигранти од Судан во Саудиска Арабија. Според суданскиот медиумски центар, три лица ја преживеале несреќата. И полицијата ја потврди вестта за бродската несреќа додавајќи дека четири лица од Јемен биле уапсени, осомничени дека се сопственици на бродот. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 380 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Близу 200 емигранти се удавија во Црвено море

Од:
До кого (е-маил):
Порака: