Вилијамс се враќа на германски мотори

Екипата Вилијамс е во незавидна ситуација со влошени резултати откако во 2005-та година го раскина бракот со БМВ, но сега се засилија шпекулациите дека тие од 2014-та година ќе склучат договор за користење на моторите на Мерцедес. Минатава декада, по БМВ тие користеа мотори на Тојота, Косворт и сега на Рено, но со промената на правилата од осум-цилиндрични атмосферски агрегати на шест-цилиндрични турбо мотори се создаваат услови за прегрупирање на екипите и снабдувачите. Во светло на најавеното селење на Мекларен во таборот на Хонда, се ослободува едно место во деловниот круг на германската компанија. Дополнително, медиумите шпекулираат дека моторите на Рено ќе бидат најскапи на пазарот во 2014-та година, со цена во рангот на 20 милиони долари, додека Мерцедес и Ферари се меѓу поевтините опции. - Одлуката е донесена и ќе биде соопштена викендов. - тврди швајцарскиот весник Блик, а слична сторија објави и германскиот магазин Ауто, мотор унд шпорт. Акционерот на Вилијамс, како и донеодамнешен извршен менаџер, ...
| | веќе видена | слични

ФОТО: Се судрија такси и рено пред Влада Сообраќајна несреќа се случи пред десетина минути пред Владата на Република Македонија, повредени нема. Во 14.25 часот на булеварот Илинденска се судрија такси возило од компанијата „Лотус“ и автомобил “рено меган“ со скопски регистарски таблички. Првично нема повредени, а причинета е значителна материјална штета. Полицијата веднаш стигна на место на несреќата и во моментов врши увид. Повеќе детали во текот на денот.
| | веќе видена | слични

Почнувајќи од следната сезона, во болидите на Формула 1 тимот Торо Росо ќе бидат вградувани мотори на Рено, потврди претседателот на францускиот авто-мото гигант, Карлос Госн. Францускиот производител од натпреварувачката кампања во 2014-та година за оваа екипа ќе обезбедува V6 турбо агрегати, како и системи за враќање на енергијата (ЕRS). Инаку, моментно, како и во последните седум години, тимот на Торо Росо соработуваше со компанијата со седиште во Маранело, Ферари. „Задоволни сме од постигнатиот договор со Рено, а посебно од фактот што соработката ќе почне од идната година, во сезоната за која се предвидени и многу нови правила. Важно е што договорот е веќе склучен и уште сега можеме да почнеме со подготовките за в година“, изјави шефот на Ф1 тимот Торо Росо, Франц Тост. Како што е познато, со Рено веќе соработува и „постариот брат“ на Торо Росо, шампионскиот табор на Ред Бул. Исто така, агрегатите на францускиот производител ги движат и болидите на Лотус, Катерхем и на Вилијамс.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 327 | | | веќе видена

Кариерата на Огњен Врањеш, односно останувањето во клубот за кој моментно игра е доведена под знак прашалник по откривање на порно аферата со Јелена Карлеуша. ...
сите 226 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вилијамс се враќа на германски мотори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: