Се создава ли нов фашизам во ЕУ?

Се создава ли нов фашизам во ЕУ? Подготовките за европските избори во Хрватска главно минуваат во знак на ситни политикантски пресметики, Главни теми се маргинални локални збиднувања. Но, старите членки на Унијата мака мачат во пресметка со баучот на евроскептицизмот. Победник на изборите во Холандија лесно би можело да стане Партијата за слобода на Геерт Вилдерс. На изборите за Европски парламент во Франција, според предвидувањата на анкетите, Националниот фронт на Ле Пен ќе освои околу 20 проценти од гласовите. Уште поголем успех во Италија би можело да забележи движењето Пет ѕвезди на Бепе Грил. Своето влијани во Европскиот парламент дополнително би можела да го зајакне англиската Партија на независноста, што ја предводи Најџел Фараге. Во Европскиот парламент, според прогнозите, ќе влезат дури и германските евроскептици од партијата Алтернатива за Германија, на која и недостигаа само мал број гласови своите претставници да ги внесе во Бундестагот. Токму овој факт претставува посебна причина за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се создава ли нов фашизам во ЕУ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: