Блискиот исток останува без христијани

Блискиот исток останува без христијани Во Ирак во 2003 година, се до паѓањето на Садам Хусеин, имаало 1,5 милиони христијани, додека во таа земја денеска живеат само 250.000. Израелскиот предавач д-р Гај Бечор смета дека до крајот на оваа декада ќе нема повеќе христијански Арапи во североисточниот дел од Блискиот исток. Според официјалните статистички податоци, во Сирија до пред три години имало 1,75 милиони христијани, од кои до денска 450.000 веќе си заминале. Во Египет живееле 9 милиони коптски христијани, а се проценува дека повеќе од 250.000 од нив си заминале по паѓањето на Хосни Мубарак, додека другите се соочуваат со прогонства. Во Либан се уште живеат околу еден милион христијани, од кои некои се под заштита на шиитската милиција на Хезболах. Израелскиот научник, инаку предавач на „Lauder School of Government“ во градот Херзлии, како што пишува загребски „Вечерњи лист“, предупредува дека вешто се крие загрижувачкиот факт за „чистење“ на христијаните од арапските подрчја, за што сведочат и ...
| | веќе видена | слични

Православните верници денеска го слават Божик, празникот на мирот и на единството. Централното одбележување е во соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан богослужеше Златоустова литургија на која присуствуваше и државниот врв. Со зборовите ,,Христос се роди, навистина се роди” , православните верници си го честитаат Божик. Денеска воедно завршува и 40 дневниот пост и овој празник се слави со богата трпеза и со мрсни јадења. Свето Николовски
| | веќе видена | слични
2 копии

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан богослужи Златоустова литургија. Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија.
| | веќе видена | слични
2 копии

П равославните христијани денеска го слават христовото раѓање - Божиќ. Станува збор за вториот најголем празник во христијанството по Велигден. Покрај тоа што празникот има единствено значење за сите христијани, католичките верници и дел од православните цркви го прославиоја христовото раѓање пред две недели.
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје, 7 јануари - Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутрината се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија со почеток во 9 часот. Божик е денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Денеска воедно завршува 40-дневниот пост и овој ден се прославува со богата трпеза со мрсни јадења.
| | веќе видена | слични

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија. По повод Божик, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верници, упатија Божикно послание во кое им пожелуваат мир и благослов од Бога, поздравувајќи ги со величествениот торжествен поздрав - Христос се роди!
| | веќе видена | слични

Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија со почеток во 09.00 часот. Божиќ е денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Денеска воедно завршува 40-дневниот пост и овој ден се прославува со богата трпеза со мрсни јадења.
| | веќе видена | слични

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија по повод Рождеството Христово-Божик. Литургијата во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ почнува во 9 часот.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 240 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блискиот исток останува без христијани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: