Скопје: Почна реконструкцијата на улицата Радишанска

Градот Скопје денеска /28.07.2011 година/ ги почна градежните работи за реконструкција на коловозот на улицата Радишанска, во општината Бутел. Со овој градежен зафат ќе се обноват 750 метри од сообраќајницата по должината на трите влеза во населбата Радишани. Стартот на градежните работи на улицата Радишанска го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на општината Бутел, Петре Латиновски. - Првата фаза од градежните работи на оваа улица ја почнуваме токму во текот на летото кога интензитетот на сообраќај во градот е значително намален. На обнова на коловозот на улицата Радишанска ќе работат екипите на градежната компанија „Хуљуси комерц“, а работите се очекува да завршат до 1 септември. За реконструкција на коловозот на улицата Радишанска Градот Скопје ќе потроши околу 10 милиони денари. Обновата на сообраќајницата ќе придонесе за зголемување на безбедноста во сообраќајот и на проточноста на возила во овој дел од градот – рече денеска градоначалникот Трајановски. ...
| | веќе видена | слични

Градежни екипи од вчера почнаа да го реконструираат коловозот на улицата Радишанска, во должина од 750 метри, со што ќе се опфатат сите три влеза на населбата Радишани Со градежните работи ќе се санираат направените прекопи од претходно вградената фекална канализација и водоводна мрежа, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат шахтите и сливниците. Оштетениот асфалт на улицата ќе се изгребе и ќе се нанесе нов асфалтен слој. - Првата фаза од градежните работи на оваа улица ја почнуваме летово, кога интензитетот на сообраќај во градот е намален. На обновата на коловозот на улицата Радишанска ќе работат екипи на градежната компанија „Хуљуси комерц“, а работите се очекува да завршат до септември - рече градоначалникот Коце Трајановски. Тој посочи дека обновата на сообраќајницата ќе придонесе за зголемување на безбедноста во сообраќајот и за проточноста на возилата во овој дел од градот. За реконструкцијата на коловозот на улицата Радишанска, градската управа ќе потроши околу 10 милиони денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера стартуваше првата фаза од реконструкцијата на улицата „Радишанска“. Со овој градежен зафат ќе се обноват 750 метри од сообраќајницата по должината на трите влеза во населбата Радишани. За реконструкцијата на коловозот, Градот Скопје ќе потроши околу 10 милиони денари. Во текот на градежните работи на улицата „Радишанска“ ќе се санираат направените подолжни прекопи од претходно вградената фекална канализација и водоводна мрежа, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат постојните шахти и сливници. Оштетениот асфалт ќе се изгребе и ќе се нанесе нов асфалтен слој. Атмосферските води од оваа сообраќајница ќе се слеваат во постојната атмосферска канализација. Градежните активности треба да завршат до 1 септември. (С.Р.)
| | веќе видена | слични

Во должина од 750 метри ќе се санираат направените прекопи по цела должина на улицата, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат постојните шахти и сливници Дупките и прокопите на коловозот на трите влеза во населбата Радишани, коишто беа направени од претходно изградената фекална канализација и водоводната мрежа, ќе ги снема по еден месец. Од вчера екипите на градежната компанија Хуљуси комерц" почнаа со реконструкција на улицата во должина од 750 метри. Ќе се санираат направените прекопи по долзина на улицата, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат постојните шахти и сливници. Оштетениот асфалт на улицата ќе се изгребе и ќе се нанесе нов асфалтен слој. Стартот на градежните работи на улицата Радишанска" го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општината Бутел, Петре Латиновски. - Првата фаза од градежните работи на оваа улица ја почнуваме токму во текот на летото кога интензитетот на сообраќај во градот е значително намален. Градежните работи се очекува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје: Почна реконструкцијата на улицата Радишанска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: