Скопје: Почна реконструкцијата на улицата Радишанска

Градот Скопје денеска /28.07.2011 година/ ги почна градежните работи за реконструкција на коловозот на улицата Радишанска, во општината Бутел. Со овој градежен зафат ќе се обноват 750 метри од сообраќајницата по должината на трите влеза во населбата Радишани. Стартот на градежните работи на улицата Радишанска го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на општината Бутел, Петре Латиновски. - Првата фаза од градежните работи на оваа улица ја почнуваме токму во текот на летото кога интензитетот на сообраќај во градот е значително намален. На обнова на коловозот на улицата Радишанска ќе работат екипите на градежната компанија „Хуљуси комерц“, а работите се очекува да завршат до 1 септември. За реконструкција на коловозот на улицата Радишанска Градот Скопје ќе потроши околу 10 милиони денари. Обновата на сообраќајницата ќе придонесе за зголемување на безбедноста во сообраќајот и на проточноста на возила во овој дел од градот – рече денеска градоначалникот Трајановски. ...
| | веќе видена | слични

Градежни екипи од вчера почнаа да го реконструираат коловозот на улицата Радишанска, во должина од 750 метри, со што ќе се опфатат сите три влеза на населбата Радишани Со градежните работи ќе се санираат направените прекопи од претходно вградената фекална канализација и водоводна мрежа, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат шахтите и сливниците. Оштетениот асфалт на улицата ќе се изгребе и ќе се нанесе нов асфалтен слој. - Првата фаза од градежните работи на оваа улица ја почнуваме летово, кога интензитетот на сообраќај во градот е намален. На обновата на коловозот на улицата Радишанска ќе работат екипи на градежната компанија „Хуљуси комерц“, а работите се очекува да завршат до септември - рече градоначалникот Коце Трајановски. Тој посочи дека обновата на сообраќајницата ќе придонесе за зголемување на безбедноста во сообраќајот и за проточноста на возилата во овој дел од градот. За реконструкцијата на коловозот на улицата Радишанска, градската управа ќе потроши околу 10 милиони денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера стартуваше првата фаза од реконструкцијата на улицата „Радишанска“. Со овој градежен зафат ќе се обноват 750 метри од сообраќајницата по должината на трите влеза во населбата Радишани. За реконструкцијата на коловозот, Градот Скопје ќе потроши околу 10 милиони денари. Во текот на градежните работи на улицата „Радишанска“ ќе се санираат направените подолжни прекопи од претходно вградената фекална канализација и водоводна мрежа, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат постојните шахти и сливници. Оштетениот асфалт ќе се изгребе и ќе се нанесе нов асфалтен слој. Атмосферските води од оваа сообраќајница ќе се слеваат во постојната атмосферска канализација. Градежните активности треба да завршат до 1 септември. (С.Р.)
| | веќе видена | слични

Во должина од 750 метри ќе се санираат направените прекопи по цела должина на улицата, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат постојните шахти и сливници Дупките и прокопите на коловозот на трите влеза во населбата Радишани, коишто беа направени од претходно изградената фекална канализација и водоводната мрежа, ќе ги снема по еден месец. Од вчера екипите на градежната компанија Хуљуси комерц" почнаа со реконструкција на улицата во должина од 750 метри. Ќе се санираат направените прекопи по долзина на улицата, ќе се постават нови рабници и ќе се нивелираат постојните шахти и сливници. Оштетениот асфалт на улицата ќе се изгребе и ќе се нанесе нов асфалтен слој. Стартот на градежните работи на улицата Радишанска" го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општината Бутел, Петре Латиновски. - Првата фаза од градежните работи на оваа улица ја почнуваме токму во текот на летото кога интензитетот на сообраќај во градот е значително намален. Градежните работи се очекува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје: Почна реконструкцијата на улицата Радишанска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: