Ерупција на вулкан предизвика паника во Индонезија (видео)

Денес се активираше вулканот на планината Локон во Индонезија, кој предизвика паника кај локалното население, иако засега нема официјална наредба за евакуација. Првата ерупација на Локон, која се случила изутринава по локално време се слушнала во радиус од 5 киломтери, во подрачје во кое во две села живеат околу 10.000 лица. Нивните куќи се прекриени со пепел, а луѓето се во паника, пренесува АФП. Последната смртоносна ерупција на Локон, еден од најактивните вулкани во Индонезија, се случи во 1991 година, кога загинал еден турист од Швајцарија. Минатата година при ерупцијата на овој вулкан мораше да биде наредена евакуација на повеќе од 5000 лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Густ чад и камења исфрлал синоќа разбудениот вулкан на истокот на Индонезија, а вулканскиот материјал паѓал во селата во околината и усмртил четири селани, а повеќе од 10 завршиле со повреди, додека околу илјада луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови. Вулканот на планината Гамалама на индонезискиот остров Молука повторно се активираше овој месец предизвикувајќи силна, но не и “фатална“ ерупција, пренесува “Асошиејтед прес“. Портпаролот на индонезиската влада, Јусуф Суња, рекол дека повеќедневните поројни дождови предизвикале исфрлање камења и други ситни вуклански содржини кои синоќа паѓале во селата. Суња навел дека четири лица го загубиле животот и повеќе од 10 завршиле во болница со повреди на главата и со скршеници.
| | веќе видена | слични

Густ чад и камења исфрлаше ноќеска вулкан на исток во Индонезија, а цврст вулкански материјал паѓаше врз села во околина и усмрти четири лица. Околу илјада луѓе кои живеат на падините на планината мораа да ги напуштат домовите поради активирањето на вулканот Гамамала на индонезиското острово Молука. Портпарол на индонезиската Влада, Јусуф Суња рече дека повеќедневните поројни дождови предизвикале исфрлање камења и друга ситна вулканска содржина кои ноќеска паѓаа врз села во близина. Суња наведе дека четири луѓе ги загубиле животите и повеќе од 10 се хоспитализирани поради повреди на главата и скршеници.
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 193 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 254 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 50 | | | веќе видена

Гостин во Отворено Студио 1 беше Питер Ниделмулер, член на Европскиот парламент, со кого домаќинот на денот Борјан Јовановски разговараше за случајот „Бегство ...
сите 397 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ерупција на вулкан предизвика паника во Индонезија (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: