Талат Џафери: Чест ми е да го водам Министерството за одбрана!

3 копии

„Ми претставува голема чест и задоволство да раководам со министерството за одбрана се до успешното заокружување на реформите и модернизацијата на АРМ“, рече новиот министер за одбрана, Талат Џафери при денешното примопредавање на функцијата од неговиот партиски колега, Фатмир Бесими, кој, пак, стана прв евроинтегративец во Владата. Поранешниот командант на ОНА, посочи дека ќе придонесе АРМ во секоја нејзина димензија да ја рефлектира реалноста на нашата држава. -Да биде симбол на меѓуетнички соживот, толеранција, почит на различностите, како и помирување меѓу етничките групи – истакна Џафери, чие именување за прв човек на одбраната предизвика бурни реакции во јавноста поради неговото учество во конфликтот во 2001 година.
| | веќе видена | слични

Протест против изборот на поранешниот командант на ОНА Талат Џафери, за министер за одбрана, најавуваат голем од старешините и војницте во АРМ, пренесува „Бриф“. Како што објавува овој медиум, офицерите од Генералштабот на АРМ кои се блиски со владеачката гарнитура, не го прифаќаат Џавери, познат како командант „Форина“, за нивни надреден. Исто така, претседателот на партијата „Достоинство“, Стојанче Ангелов, изјави дека постои револт меѓу генералите и официрите во Армијата. Тој заедно со бранителите, во текот на вчерашниот ден го повикаа претседателот на земјава Ѓорѓе Иванов, да го употреби својот авторитет и овластување, за да ја спречи оваа одлука. Назначувањето на Талат Џавери за нов Министер за одбрана, предизвика лавина реакции по социјалните мрежи. OhridNews
| | веќе видена | слични

Протести против изборот на Талат Џафери за министер за одбрана организираат припадници на АРМ – објави порталот „Бриф“. Според порталот, дури и генерали од Генералштабот на АРМ кои важат за блиски луѓе на ВМРО-ДПМНЕ покажуваат отпор против одлуката Џафери да им биде надреден.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денеска Талат Џафери познат како поранешен командант на ОНА ја води македонската одбрана. По дуплата воена кариера и во вториот обид Џафери вчера беше избран за министер за одбрана, а денеска беше пречекан од македонската гарда. Лидерот на Достоинство Стојанче Ангелов бара од Џафери да се повлече од функцијата, а од претседателот Ѓорге Иванов како врховен командант, да реагира и да ја спречи, како што вели, националната катастрофа. Tој додава и дека огромен револт постои и меѓу генералите и офицерите во армијата кои размислуваат како да се однесуваат кон Џафери, кој не само што имал понизок ранг од нив туку и дезертирал од армијата за да се приклучи на ОНА. Талат Џафери Форина додека држеше говор по повод неговото преземање на функијата не го прочита крајот од својот кус говор, каде пишуваше: „Да живее Армијата на Република Македонија А подоцна ДУИ прослави и на нивната страна на фејсбук поставија слика со наслов на албански ДУИ : „УЧК на чело на АРМ“ за која од ДУИ велат дека тоа не е нивниот ...
| | веќе видена | слични

Голем дел од старешините и војниците во Армијата на Република Македонија се организираат да го искажат својот протест против изборот на поранешниот командант на ОНА Талат Џафери за министер за одбрана. Дури и генерали од Генералштабот на АРМ кои важат за многу блиски до ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да го прифатат Џафери, познат како командант Форина за нивни надреден. Припадници на АРМ својот став против изборот на Џафери го демонстрираат и на социјалните мрежи кои се преполни со коментари за предавството кое е направено со поставувањето на Џафери за прв човек на војската. Незадоволство има и кај вработените во Министерството за одбрана, каде поделбата меѓу Македонците и Албанците беше очигледна и за време на претходниот министер Фатмир Бесими, а сега тој јаз е уште поголем.
| | веќе видена | слични

Назначувањето на Талат Џафери за министер за одбрана и натписите УЧК на чело на АРМ се понижување за сите бранители и чесни граѓани кои си ја сакаат државата смета партијата достоинство. Претседателот на партијата Стојанче Ангелов вели дека огромен револт постои и меѓу генералите и офицерите во армијата кои размислуваат како да се однесуваат кон Џафери, кој не само што имал понизок ранг од нив туку и дезертирал од армијата за да се приклучи на ОНА. Достоинство бара странските дипломати како и домашната стручна и научна јавност на чело со МАНУ да извршат притисок да се укине изборот на Талат Џафери, а како врховен командант на армијата го повикаа да реагира и претседателот Иванов. Го повикуваме претседателот Ѓорги Иванов како врховен командант на вооружените сили да стори се што е во негова моќ во согласнот со уставот и законите, но и да го употреби целосно својот авторитет и да ја спречи оваа национална катастрофа со именувањето на командант „Форина“ односно Талат Џафери за министер за одбрана на Република ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите по назначувањето на поранешниот командант во ОНА Талат Џафери за министер за одбрана. Лидерот на Достоинство Стојанче Ангелов бара од Џафери да се повлече од функцијата, а од претседателот Ѓорге Иванов како... Не стивнуваат реакциите по назначувањето на поранешниот командант во ОНА Талат Џафери за министер за одбрана. Лидерот на Достоинство Стојанче Ангелов бара од Џафери да се повлече од функцијата, а од претседателот Ѓорге Иванов како врховен командант, да реагира и да ја спречи, како што вели, националната катастрофа.
| | веќе видена | слични
3 копии

„УЧК на чело на АРМ“ е насловена фотографијата на која се актуелниот министер за одбрана Талат Џафери и неговиот партиски колега до вчерашниот прв човек во одбрана Фатмир Бесими, објавена на официјалната фејсбук страница на Демократската унија за интеграција. Фотографијата е објавена пред неколку часа, а е од денешното свечено примопредавање на функцијата во Министерството за одбрана. Предходно денес досегашниот министер Фатмир Бесими и новоименуваниот Талат Џафери стоеа рамо до рамо додека армискиот оркестар ја свиреше химната, а потоа пред армиската гарда се обратија и на албански и на македонски јазик. Џафери најави дека ќе работи на градење модерна армија согласно на НАТО - стандардите. Говорејќи една реченица на албански, па потоа една на македонски јазик Џафери рече: -Пред се ќе настојувам да придонесам армијата во секоја нејзина димензија да ја рефлектира реалноста на нашата држава, да биде симбол на меѓуетничкиот соживот, толеранцијата и да биде за почит за различностите како и за помирување меѓу ...
| | веќе видена | слични

Од Демократската унија за интеграција не знаат кој ја одржува фејсбук страницата со името на нивната партија, на која денеска беше поставена објава со содржина „ОНА на чело на АРМ“, откако Талат Џафери ја презеде функцијата Министер за одбрана. „ Не е официјална партиска страна. Не знаеме кој го држи профилот.“ - изјави партискиот портпарол Бујар Османи за „Макфакс“. Во официјалната биографија, што веќе е објавена на веб-страницата на Министерството, е наведен офицерскиот стаж на Џафери во ЈНА и АРМ, но не е наведен неговиот ангажман во конфликтот во 2001 година како командант на 116-та бригада на паравоената ОНА. На ФБ профилот на ДУИ осамна: „УЧК на врвот на АРМ“ OhridNews
| | веќе видена | слични

опје, 19 февруари - ОНА на чело на АРМ стои на албански јазик, проследено со фотографија од новиот и досегашниот министер за одбрана, Талат Џафери и Фатмир Бесими, на Фејсбук страницата на Демократската Унија за интеграција. Објавата следува по денешното примопредавање на функцијата во Министерството за одбрана, во присуство на армискиот врв и странски преставници. Од ДУИ велат дека тоа не е нивниот официјален фејбук профил и не знаат кој го конторлира. Освен оваа провокација ќе остане запаметен и потегот на Џафери кога на крајот на својот краток говор одби да го прочита последниот пасус, на кој пишуваше „Да живее Армијата на Република Македонија“. Инаку, на примопредавањето на министерската функција, поранешниот командант на ОНА вети дека ќе работи на реформите и на модернизација на армијата. Во официјалната биографија, што веќе е објавена на веб-страницата на Министерството, е наведен офицерскиот стаж на Џафери во ЈНА и АРМ, но не е наведен неговиот ангажман во конфликтот во 2001 година како командант ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 352 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 288 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 339 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Талат Џафери: Чест ми е да го водам Министерството за одбрана!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: