Шпанците на трага на гробот каде што почива творецот на „Дон Кихот“

Шпанците на трага на гробот каде што почива творецот на „Дон Кихот“ Шпанскиот историчар Фернандо Прадо ќе се обиде во еден мадридски манастир, со помош на најсовремена технологија, да ги најде посмртните останки на Мигел де Сервантес, авторот на легендарниот „Дон Кихот“. Речиси четири векови по смртта на „сакатиот од Лепант“, Прадо добил финансиска поддршка од градските власти и дозвола од калуѓерките кои живеат во манастирот на црквата Тринитара да го изврши своето истражување. Роден 1547 година во местото Алкала де Енарес, Сервантес умрел во април 1616, во иста недела кога починал и британскиот бард Вилијам Шекспир. Барал да биде погребан во Мадрид, во манастирот Тринатара, католички ред што многу помогнал во собирањето пари за негов откуп од берберските пирати кои пет години го држеле во заробеништво во Алжир. Поради бројни проширувања на манастирот, точното место на неговиот гроб е заборавено. Во случај посмртните останки на славниот писател да бидат пронајдени, тоа ќе биде не само настан од ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот историчар Фернандо Прадо ќе се обиде во еден мадридски манастир со најсовремена технологија да ги пронајде посмртните останки на Мигел де Сервантес, автор на "Дон Кихот". Ова се случува дури четири века по смртта на Сервантес. За своето истражување Прадо добил финансиска поддршка од градските власти, како и дозвола од монахињите кои живеат во манастирот. Роден во 1547 година во Алкала де Енарес, Сервантес починал во април 1616-та, во истата недела кога и британскиот бард Вилијам Шекспир. Тој побарал да биде погребан во Мадрид, во манастирот на црквата Тринатар, на католичкиот ред кој помогнал во прибирање на средствата за негов откуп од берберските пирати кои пет години го држеле во заробеништво во Алжир. Поради бројните проширувања на манастирот, точното место на неговата гробница низ вековите е заборавено. "Доколку се пронајдат остатоците на славниот писател, тоа ќе биде не само настан од големо културно и историско значење, туку и ќе предизвика и огромен публицитет кој ќе обезбеди повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Историчарот Фернандо Прадо ќе се обиде во април со помош на радар да го открие шпанскиот писател Мигуел де Сервантес, речиси 400 години откако авторот „Дон Кихот“ е погребан во манастир во центарот на шпанската престолнина Мадрид.Со радари коишто продираат длабоко во почвата, Фернандо Прадо е ги истражува темелите на стариот манастир откако се согласија на тоа монахињите на сестринството кое во тој манастир престојува од XVII век.Роден 1547 година, Мигуел де Сервантес е погребан во Мадрид во 1616 година, истата седмица кога во Лондон починал и бардот на англиската книжевноста Вилијам Шекспир. Шпанскиот писател е погребан во манастирот на монашкиот ред на Пресветото тројство кое учествувало во плаќањето на неговиот откуп од заложништвото на гусарите. Меѓутоа, податоците за точното место на гробот се изгубени во низата надградувања на манастирот.Прадо вели дека Шпанија мора на достоен начин да му оддаде признание на авторот на еден од најпознатите романи во светот „Дон Кихот“. „Имаме морална обврска кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со радари коишто продираат длабоко во почвата, Фернандо Прадо е ги истражува темелите на стариот манастир откако се согласија на тоа монахињите на сестринството кое во тој манастир престојува од XVII век. Роден 1547 година, Мигуел де Сервантес е погребан во Мадрид во 1616 година, истата седмица кога во Лондон починал и бардот на англиската книжевноста Вилијам Шекспир. Шпанскиот писател е погребан во манастирот на монашкиот ред на Пресветото тројство кое учествувало во плаќањето на неговиот откуп од заложништвото на гусарите. Меѓутоа, податоците за точното место на гробот се изгубени во низата надградувања на манастирот. Прадо вели дека Шпанија мора на достоен начин да му оддаде признание на авторот на еден од најпознатите романи во светот „Дон Кихот". „Имаме морална обврска кон Сервантес, со векови се гордеевме и користевме со неговото дело и слава", вели историчарот. Првата фаза од неговото истражување ќе го финансираат мадридските градски власти со 12 илјади евра. Сега двете скромни плочи во манастирот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ изрази увереност во победата на кандидатот на владејачката коалиција Стево Пендаровски на претстојните ...
сите 243 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 175 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанците на трага на гробот каде што почива творецот на „Дон Кихот“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: