СДСМ: Споменикот на Александар Македонски ги чини граѓаните неверојатни 10 милиони евра

Скопје - Опозициската СДСМ денес обвини дека споменикот на Александар Македонски ги чини граѓаните10 милиони евра. - Груевски секојдневно покажува мускули и продолжува со својата брутална политика. Не поминаа ниту десет дена од изборите, а граѓаните не можат да се изначудат што им се случува, изјави Калинка Сентиќ Габер од СДСМ. Според неа снсловни страници и главни вести се скандалите на старо-новиот режим. - Продолжи голата пресметка со политичките неистомисленици. Од спектакуларното апсење на Љубе Бошковски, насилниот упад во домот на пратеникот Голубчо Ангелов во Делчево до иселувањето на Ѓунер Исмаил од станот во Капиштец. Ниту грозоморното убиство на 23 годишното момче од страна на полициски специјалец на партиската прослава на ВМРО ДПМНЕ, кое буквално ја потресе македонската и меѓународната јавност, не го отрезнува Груевски. Тој си тера по свое. Без никакво образложение, старо-новиот режим преку ноќ гo пресече стогодишниот дрворед во срцето на Скопје, истакна Сентиќ Габер. - Денес, капак на се’ е ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 14 јуни – Мегаломанскиот споменик на Александар Македонски, што денеска се поставува на плоштадот „Македонија“ во центарот зна Скопје, според опозициската СДСМ е уште една брутална политика на премиерот Груевски со кој ја усложнил меѓународната позиција на земјата. „Денес, капак на се’ е поставувањето на споменикот на Александар Македонски на Градскиот плоштад во Скопје. Груевски ја зачини рекордната македонска сиромаштија со уште еден мегаломански споменик кој ги чини граѓаните неверојатни 10 милиони евра. Дополнително ја усложнува и онака нарушената меѓународна позиција на земјата“, рече Калинка Сентиќ-Габер од СДСМ на денешната прес-конференција. Според СДСМ на Груевски не му било важно тоа што на 5 јуни половина Македонија му кажала дека не се согласува со неговите политики. „Груевски ги продлабочува поделбите во македонското општество. Не му е доволно тоа што грубо, како со нож ја подели Македонија. Очигледно е дека премиерот и неговите функционери одамна ги загубиле кочниците“, рече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Груевски секојдневно покажува мускули и продолжува со својата брутална политика. Не поминаа ниту десет дена од изборите а граѓаните не можат да се изначудат што им се случува. Насловни страници и главни вести се скандалите на старо-новиот режим. Продолжи голата пресметка со политичките неистомисленици. Од спектакуларното апсење на Љубе Бошковски, насилниот упад во домот на пратеникот Голубчо Ангелов во Делчево до иселувањето на Ѓунер Исмаил од станот во Капиштец. Ниту грозоморното убиство на 23 годишното момче од страна на полициски специјалец на партиската прослава на ВМРО ДПМНЕ, кое буквално ја потресе македонската и меѓународната јавност, не го отрезнува Груевски. Тој си тера по свое. Без никакво образложение, старо-новиот режим преку ноќ г пресече стогодишниот дрворед во срцето на Скопје. Денес, капак на се’ е поставувањето на споменикот на Александар Македонски на Градскиот плоштад во Скопје. Груевски ја зачини рекордната македонска сиромаштија со уште еден мегаломански споменик кој ги чини ...
| | веќе видена | слични

Од опозициската СДСМ обвинуваат дека со поставување на Александар Македонски на Градскиот плоштад Груевски ја зачинил македонската сиромаштија со споменик кој ќе ги чини граѓаните десет милиони евра. “Груевски секој ден покажува мускули и продолжува со својата брутална политика. Не поминаа десет дена од изборите, а граѓаните не може да се изначудат што и се случува“, рече Калинка Сентиќ Габер заменик портпарол на СДСМ, додавајќи дека продолжила голата пресметка со политичките неистомисленици на Груевски. Од СДСМ обвинуваат дека Груевски ги продлабочувал поделбите во македонското општество, велејќи дека ниту еден изборен резултат не му дало право да ја гази македонската демократија и да го понижува својот народ.
| | веќе видена | слични

Груевски ја зачини рекордната македонска сиромаштија со уште еден мегаломански споменик кој што ги чини граѓаните 10 милиони евра. Ова е реакцијата на опозицијата за денешното поставување на споменикот на Александар Македонски и додаваат дека со ова дополнително се усложнува нарушената меѓународна позиција на земјата. „На Груевски не му важно тоа што на 5-ти јуни пола Македонија му кажа дека не се согласува со неговите политики. За него е најважно да си го живее својот филм. Груевски ги продлабочува поделбите во македонското општество. Не му е доволно тоа што грубо, како со нож ја подели Македонија. Очигледно е дека премиерот и неговите функционери одамна ги загубиле сопирачките“ изјави Калинка Сентиќ-Габер. Според Габер, насловните страници и главните вести се скандалите на старо-новиот режим. Таа го спомена „спектакуларното апсење на Љубе Бошкоски“, како и убиството на 23-годишното момче од страна на полициски специјалец. „Ниту грозоморното убиство на 23 годишното момче од страна на полициски ...
| | веќе видена | слични

Груевски ја зачини рекордната македонска сиромаштија со уште еден мегаломански споменик кој ги чини граѓаните неверојатни 10 милиони евра, се огласи СДСМ пред малку со прес конеференција како реакција на денешното поставување на споемникот на Александар Македонски качен на Букефал на плоштадот. Заменик - портпаролот на СДСМ, Калинка Сентиќ Габер рече дека со овој потег Груевски дополнително ја усложнува и онака нарушената меѓународна позиција на земјата. На Груевски не му важно тоа што на 5 јуни пола Македонија му кажа дека не се согласува со неговите политики. За него е најважно да си го живее својот филм. Груевски ги продлабочува поделбите во македонското општество. Не му е доволно тоа што грубо, како со нож ја подели Македонија. Очигледно е дека премиерот и неговите функционери одамна ги загубиле кочниците – рече Габер, потсетувајќи дека денешниов чин со поставувањето на мегаломанскиот споменик е само капак на сите претходни случувања по изборите, споменувајќи ги апсењето на Бошкоски, убиството на ...
| | веќе видена | слични

"Калинка Сентиќ Габер од СДСМ денес настапи со низа обвинувања за апсењето на Бошковски, убиството на момчето и старо-нов режим на ВМРО-ДПМНЕ. Најголем акцент во критиките СДСМ стави на поставувањето на споменикот „Воин на коњ“ за кој како што посочија биле потрошени 10 миниони евра. Со ваквото поставување, според Сентиќ Габер Груевски ги продлабочува поделбите во македонското општество. Ниту еден изборен резултат не му дава право на Груевски да ја гази македонската демократија и дрско да го понижува сопствениот народ. Овој факт, тој мора час поскоро да го сфати, заклучи Сентиќ Габер. "
| | веќе видена | слични

Останато

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 202 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 100 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Споменикот на Александар Македонски ги чини граѓаните неверојатни 10 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: