СДСМ: Шекеринска успешно раководеше со СЕП

За тоа како работеше Секретаријатот за европски прашања во периодот кога Радмила Шекеринска раководеше со него најдобро говори фактот дека Македонија во тоа време стана кандидат за членство во Европската унија (ЕУ). Ова се наведува во писмената реакција на СДСМ во врска со денешната прес конференција на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски кој ја повика Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) да ги разгледа информациите и документите кои излегоа во јавноста, во врска со работењето на Шеќеринска во наведениот сектор. „Залудно се обидуваат со груби лаги и манипулации да го оцрнат најголемото достигнување на Република Македонија во евро-интеграциските процеси. Впрочем, тоа го потврди и самата Европска комисија која во Извештајот за напредокот на РМ за 2005 година посочува дека „Секторот за европска интеграција го координира спроведувањето на ССА на ефикасен и професионален начин“, се вели во реакцијата. Истовремено, се истакнува дека благодарение на владата на ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Шекеринска успешно раководеше со СЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: