Заев од Велес: Одлуката на референдумот е надпартиска, таа е за Македонија (Видео)


7 копии

Одлуката на претстојниот референдум е надпартиска, таа е за Македонија, за влез на земјата во Европската унија и НАТО, за живот за сите во Македонија. Ова го порача премиерот Зоран Заев на граѓанскиот собир во Велес „Излези ЗА европска Македонија. – Сплотени сме, единствени, ова е над партиите, над Заев, над Мицкоски, над Ахмети, над кој било во државата. Ова е за Македонија, нешто за што нашиот народ мора, треба и сака да одлучи. Доволно се 27 години влечкање, доволно е шлапање во калта. Време е за Европа, за НАТО, за живот за сите во Македонија, порача Заев. Истакна дека со Грција е направен компромис, кој, како што напомена, иако „пече и боли во градите“ е вреден затоа што ги отвора сите перспективи за Македонија. Додаде дека е признаен македонскиот идентитет и македонскиот јазик. – Направив компормис затоа што што само преку него може да одиме напред, да излеземе од мртва точка, да чекаме бенефиции, предности за сите граѓани, рече Заев за Договорот со Грција и додаде дека тој е достапен и оти сите имаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште еден говор на премиерот Заев со кој ги повикува граѓаните да гласаат стана хит на социјалните мрежи.Одлуката на претстојниот референдум е надпартиска, таа е за Македонија, за влез на земјата во Европската унија и НАТО, за живот за сите во Македонија. Ова го порача премиерот Зоран Заев на граѓанскиот собир во Велес „Излези ЗА европска Македонија.- Сплотени сме, единствени, ова е над партиите, над Заев, над Мицкоски, над Ахмети, над кој било во државата. Ова е за Македонија, нешто за што нашиот народ мора, треба и сака да одлучи. Доволно се 27 години влечкање, доволно е шлапање во калта. Време е за Европа, за НАТО, за живот за сите во Македонија, порача Заев.Истакна дека со Грција е направен компромис, кој, како што напомена, иако „пече и боли во градите" е вреден затоа што ги отвора сите перспективи за Македонија. Додаде дека е признаен македонскиот идентитет и македонскиот јазик.- Направив компормис затоа што што само преку него може да одиме напред, да излеземе од мртва точка, да чекаме бенефиции, ...
| | веќе видена | слични

Сакаат да ни го укинат идентитетот лажејќи нè дека со новиот ќе се реализираме како држава. Постојат пет групи од оние што на 30 септември ќе гласаат за промена на името на Република Македонија Дошла бенката на Никола Димитров кај пластичен хирург. – Сакам да сменам идентитет – рекла. – Што сакаш да правам? – прашал хирургот. – Отстрани ми го нереализираниов и наместо него закачи ми го Роберт де Ниро. Ќе беше смешно да не беше трагично. Сакаат да ни го укинат идентитетот лажејќи нè дека со новиот ќе се реализираме како држава. Постојат пет групи од оние што на 30 септември ќе гласаат за промена на името на Република Македонија: 1. Црпнати – оние што не размислуваат со своја глава, па подготвени се и сопствените деца да ги фрлат во проституција ако така кажат лидерот или партијата. 2. Злорадосни – оние што толку безумно го мразат ВМРО-ДПМНЕ, па ја изгубиле моќта на расудување и се убедени дека сè што е македонско е вмроовско, односно својата омраза кон една партија ја рефлектираат на Македонија. 3. Money-јаци ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев повика на масовна мобилизација на граѓаните на 30 септември, прво да си ја извршат својата граѓанска должност а потоа да се посветат на своите домашни обврски. – И јас на 30-ти ајвар нема да правам оти можеме да правиме откога ќе изгласаме – порача премиерот на еден од собирите во рамки на референдумската кампања.
| | веќе видена | слични

Писателот и режисер Александар Русјаков го коментира антологискиот настап на Зоран Заев во кампањата за референдумот, кога рече дека „ни треба камшикар, ни треба некој од ЕУ и НАТО да дојде овде и малку да не потсреди, сите, од мене на чело па надолу сите“. „Да беше Заев добар човек, можеше да биде нашиот Форест Гамп“, напиша Русјаков на својот профил на „Фејсбук“, мислејќи на главниот лик од истоимената американска комедија од 1994 година, кој го толкува Том Хенкс. Од неговата последна понуда на социјалната мрежа уште две пораки: „Еве и јас да повикам… Секој нека си бојкотира како сака“. „Весели ЗАЕВанции: Со влез во ЕУ и НАТО, Северна Македонија ќе биде толку богата што Бугарија конечно нема да биде најсиромашна членка на Унијата, што, пак, е уште еден знак на добрососедство“.
| | веќе видена | слични
8 копии

,,Ни треба камшикар. Ни треба некој од ЕУ и НАТО да дојде овде и малку да нѐ потсреди. Сите, од мене на чело, па надоле сите. Затоа што мора да има европски ред и поредок, мора да има европски правила. Тоа е нешто кое што сакаме и тежнееме да го постигнеме“, изјави премиерот Зоран Заев на митингот во Велес на кој повика да се гласа ЗА на референдумот. Тој се осврна на придобивките од членството во ЕУ, посочувајќи дека и синдикатите и бизнисмените и стопанствениците, но и граѓаните знаат дека платите драстично ќе пораснат, а со тоа ќе се подобри стандардот и благосостојбата на сите во Македонија. „Знаеме сите што значи Европа. Значи нови инвестиции, значи натпревар на инвеститорите кој ќе плати повеќе да добие работник, значи со тоа и повисоки плати, значи намалување на невработеноста во државата, значи живот, живот во Македонија, дел од семејството на Европската унија“, истакна Заев. https://www.youtube.com/watch?v=7McG9vnQYYk Зборувајќи за значењето од постигнатиот компромис преку македонско-грчкиот ...
| | веќе видена | слични

Прочуената изјава на премирот Зоран Заев за камшикарот, од митингот во Велес, за мене засега е клучната порака на кампањата за референдумот. И не верувам дека ќе биде надмината. Цитирам: „Ни треба камшикар – вели Заев. – Ни треба некој од ЕУ и НАТО да дојде овде и малку да нѐ потсреди. Сите, од мене на чело, па надоле сите. Затоа што мора да има европски ред и поредок, мора да има европски правила. Тоа е нешто кое што сакаме и тежнееме да го постигнеме“. Така е, друже Заев, навистина ви треба камшикар. И сѐ си мислам дека нема да биде доволен еден, ќе ви требаат повеќе камшикари. Има, брате, многу за потсредување! Знаеш и самиот. Покрај сите скандали и критики – баш пред референдумот! – после сите апели за европско поведение, твоиве навистина усул немаат. Еве, денеска ќе се занимаваме со нов скандал. Знам дека ќе боли, знам дека нема да ти биде право, ама морално е. Оти, како што велиш и самиот – сите тежнееме кон европски ред и поредок, така? Е еве, да видиш како изгледа тој европски ред и поредок во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев вчера од Велес де факто призна дека е неспособен и нема капацитет да управува со државата како што треба, па вели дека му треба камшикар од ЕУ и НАТО, кој ќе ја потсредел владата почнувајќи од него на чело, па надолу со сите. – Ни треба камшикар, ни треба некој од ЕУ и НАТО да дојде овде и малку да не подсреди, сите од мене на чело, па надоле сите. Затоа што мора да има европски ред и поредок, мора да има европски правила, тоа е нешто кое што сакаме и тежнееме да го постигнеме, рече Заев вчера во Велес. Доколку одреден политичар признава дека е неспособен и нема работни манири, па му треба некој со камшик кој ќе виси над него и ќе му кажува што треба, а што не треба да прави, тоа покажува дека истиот нема капацитет самостојно да управува, и дека неговиот капацитет е само да извршува тоа што некој друг ќе му го нареди, а притоа тој некој постојано да го набљудува дали нема да згреши во тоа што му е зададено како задача. Заев буквално со оваа изјава признава дека оваа влада на чело со него ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Да немате дилема, ова е исправната одлука ЗА, за иднината, ЗА, за нашите деца, ЗА, за Велес, ЗА, за нашата Македонија“, им порача вчера вечер Премиерот и претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на граѓаните на Велес. „Да му покажеме на целиот демократски свет, овде има свесен, зрел, трезвен демократски народ којшто знае што е најдобро за својата земја, но и знае да го почитува ваквото големо пријателство коешто е испорачано према наша мала Македонија. Ајде почитувани граѓани да му покажеме на светот дека сме достојни да бидеме рамо до рамо со тој свет“ рече премиерот Заев. Линк до соопштение: https://bit.ly/2x3voEh Видео: https://bit.ly/2p4pSxT
| | веќе видена | слични

Ова го порача премиерот Зоран  Заев на граѓанскиот собир во Велес „Излези ЗА европска Македонија.  - Сплотени сме, единствени, ова е над партиите, над Заев, над Мицкоски, над Ахмети, над кој било во државата. Ова е за Македонија, нешто за што нашиот народ мора, треба и сака да одлучи. Доволно се 27 години влечкање, доволно е шлапање во калта. Време е за Европа, за НАТО, за живот за сите во Македонија, порача Заев. Истакна дека со Грција е направен компромис, кој, како што напомена, иако „пече и боли во градите“ е вреден затоа што ги отвора сите перспективи за Македонија. Додаде дека е признаен македонскиот идентитет и македонскиот јазик. - Направив компормис затоа што што само преку него може да одиме напред, да излеземе од мртва точка, да чекаме бенефиции, предности за сите граѓани, рече Заев за Договорот со Грција и додаде дека тој е достапен и оти сите имаат можност да го прочитаат. Упати апел до сите граѓани без разлика на нивната етничка припадност да немаат дилема во однос на сериозната одлука пред ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев од Велес: Одлуката на референдумот е надпартиска, таа е за Македонија (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: