Штипјани можеби нема да останат оваа лето без Градски базен

Штипскиот бизнисмен Љупчо Манџуков кој што го купи Градскиот базенот и просторот околу него,оваа лето има намера да го даде на бесплатно користење, доколку има некој заинтересиран да го направи тоа, вели тој во изјава за Канал 77.Ова всушност е и одговор на општината која денеска преку соопштение се понуди бесплатно да го полни базенот, се’ во интерес на граѓаните, Штип по 60 години да не остане без Градски базен.Градоначалникот, Благој Бочварски, понуди можно решение кое што би резултирало со користење на градскиот базен летово.„ Како што јавноста знае, годинава постои можност после 60 години штипјани да останат без можноста да посетуваат градски базен. За време на владеењето на мојот претходник, градскиот базен е отуѓен од Општина Штип, односно е продаден на приватно лице. За жал, сега Општина Штип не може да стори ништо за да го врати.Но, јас како градоначалник сакам да им излезам во пресрет на нашите сограѓани и затоа изминативе денови се обидувам да ги употребам сите ингеренции за штипјани да не останат ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски, вчера беше во посета на Демир Хисар каде се сретна со граѓаните на оваа општина, како и со членови и поддржувачи на партијата. На средбите се разговараше за реализација на мерките од програмата за подобрување на стандардот на граѓаните како и за инвестициите во инфраструктурата, многу значајни сегменти за подобрување на животот на граѓаните. Соопштение: https://bit.ly/2sTnhZ0
| | веќе видена | слични

Според соопштението од СДСМ,на средбите се разговарало за реализација на мерките од програмата за подобрување на стандардот на граѓаните како и за инвестициите во инфраструктурата, многу значајни сегменти за подобрување на животот на граѓаните. - Подобар живот за сите граѓани е наша приоритена цел на која работиме и затоа спроведуваме мерки и проекти во кои се опфатени сите општини. Рамномерен регионален развој и подобар живот и на локално ниво,  во секое населено место е она за кое што се залагаме, рече Манчевски. Рехабилитација на постоечките патишта,  водоводната и канализациона мрежа се она на кое што се работи и во Демир Хисар. -Граѓаните на Демир Хисар знаат. Како Влада започнавме сериозен циклус на инвестиции во инфраструктурата за изградба и реконструкција на 60 патни правци низ целата држава,  а во реализација се и над 30 проекти во комуналната инфраструктура. Тука би ја спомнал и изградбата на  канализациона мрежа со подтретман на отпадните води во оваа општина, иневстиција којашто е дел токму од ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, е меѓу граѓаните на Ростуше. Се разговара за спроведувањето на мерките од програмата на Владата предводена од СДСМ. Македонија ја градиме како едно општество, држава за сите!
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседавачот на Централниот одбор на СДСМ Пеце Мирчевски вчера беше во посета на Свети Николе, на средби со граѓаните и поддржувачи на партијата.На средбите се разговараше за досегашните реализирани мерки на Владата предводена од СДСМ, беа слушнати потребите кои ги имаат граѓаните на оваа општина, а се разменија и мислења за нивно поефикасно решавање.– Свети Николе има одлични перспективи да оди напред, има плодно земјиште и добра географска поставеност. Мерките кои се превземаа и реализираа во земјоделството,зголемената поддршка за младите земјоделци, повратот на персоналниот данок, зелената нафта, навремената и неселективна исплата на субвенциите, носат повеќе пари кај граѓаните, кај земјоделците. Со реализација на мерките обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните но и повисок животен стандард и поквалитетен живот на граѓаните што впрочем е нашата примарна цел, рече Мирчевски.Зборувајќи за растот на платите, Мирчески ја спомена новата мерка на Владата предводена од СДСМ со којашто ќе се помага растот на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за дијаспора на Македонија Едмонд Адеми во Штип ја отвори првата канцеларија во државата за сонародниците во странство. Заедно со градоначалникот на Штип Благој Бочварски објавија дека канцеларијата ќе биде во зградата на Општината и официјално со работа ќе започне на први јули. „Канцеларијата во Штип за нашите во странство ќе биде исклучиво наменета за сограѓаните кои живеат надвор од Македонија. Кога ќе дојдат овде за било каква потреба веднаш ќе бидат услужени од вработените во канцеларијата која ќе ги прима нивните барања и кога ќе се јават од странство“, рече Бочварски. Министерот Адеми најави дека наредните месеци вакви канцеларии ќе се отворат во Куманово, Тетово и Битола, а наредната година и во останатите поголеми општини во Македонија. Т. ЈОВАНОВСКИ
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот задолжен за дијаспора Едмoнд Адеми и градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски денеска остварија работна средба во Штип, при што го потпишаа и Договорот за соработка во областа на дијаспората. Главната цел со потпишувањето на Договорот е да се отвори Канцеларија за соработа со дијаспората. - Денеска со градоначалникот Бочаврски потпишавме прв ваков Договор за соработка во областа на дијаспората. Драго ми е што таа идеја која ја почнавме денеска можеме да ја ставиме во правна рамка и верувам дека многу скоро таа канцеларија ќе биде целосно во функција на сите оние наши граѓани кои живеат и работат во дијаспората, а сега летото веројатно ќе дојдат во Штип и околината и ќе можат тие неколку дена додека се тука да се посветат повеќе на семејствата, а помалку на бирократијата, рече Адеми. Градоначалникот на општина Штип, Бочварски истакна дека како општина ќе ја дадат целосната поддршка за отворањето на канцеларијата во која иселениците ќе можат да се информираат каде може да ги извадат ...
| | веќе видена | слични

Од први јули во Штип ќе започне со работа канцеларијата за соработка со дијаспората,прва ваква во земјата.Денес градоначалникот Благој Бочварски потпиша со Министерот за дијаспора Едмонд Адеми,договор за соработка во областа на дијаспората помеѓу Владата и Општина Штип. Канцеларијата ќе соработува со иселениците од Република Македонија кои се на постојана или привремена работа надвор од земјата.Оваа Канцеларија ќе ги врши работите кои се однесуваат на административно-технички работи за грижа на иселениците, односно истата ќе треба да одржува комуникација со дијаспората со потекло од општина Штип, да ја информира дијаспората по однос на одредени прашања, како и да асистира во зголемување на ефикасноста при комплетирање на административни постапки и решавање на административни проблеми од различен карактер со кои се соочуваат претставниците на дијаспората, како на пример: вадење лични документи, постапки во областа на трудот и социјалната заштита, информирање за одредени закони или промени во законските ...
| | веќе видена | слични

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска вчера беше меѓу граѓаните на Охрид а се сретна и со поддржувачи на партијата. На средбата со граѓаните се разговараше за мерките од програмата на Владата, за придобивките од приближувањето на Македонија кон ЕУ и НАТО и за повеќе актуелни прашања од интерес на граѓаните. Новата Влада промовира нов стил на транспарентно функционирање во чиј центар се граѓаните и нивните потреби, го слуша гласот на граѓаните и делува во интерес на граѓаните, рече Шекеринска. „Реформите што ги преземавме како Влада, промените што ги спроведуваме, обезбедуваат поквалитетен живот за граѓаните, повеќе пари во нивниот домашен буџет. Само во првите 6 месеци успеавме да ги зголемиме минималната и просечната плата и 90 илјади граѓани сега земаат поголема плата. Доколку продолжиме со овој ритам без никаков сомнеж до крајот на 2019 година просечната плата ќе достигне до 30 000 денари. Ја укинавме радио-дифузната такса, ја вративме евтината тарифа за струја, парите ги враќаме кај ...
| | веќе видена | слични

Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, и министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, остварија средба во Штип.При тоа беа отворени повеќе актуелни прашања во однос на иселениците од Штип, но и како може да се унапреди начинот на комуникација и соработка со нив.На средбата помеѓу градоначалникот Бочварски и министерот Адеми беа воспоставени начелата на соработка помеѓу двете институции на чие чело се и беше договорено заеднички да работат. Градоначалникот Бочварски и министерот Адеми потпишаа договор за соработка во областа на дијаспората помеѓу Владата на Република Македонија и Општина Штип.Главна цел е преку потпишувањето на овој договор да се овозможи отворање Канцеларија за соработка со дијаспората. Оваа Канцеларија ќе ги врши работите кои се однесуваат на административно-технички работи за грижа на иселениците, односно истата ќе треба да одржува комуникација со дијаспората со потекло од општина Штип, да ја информира дијаспората по однос на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 399 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 211 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штипјани можеби нема да останат оваа лето без Градски базен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: