Прентовиќ: Распределбата на државното земјиште се злоупотребува за партиски цели (Видео)


Кога стана јасно дека ќе има преодна влада, а министерството за земјоделство ќе мора да биде еден од ресорите под контрола од злоупотреби, на 15 јуни направени се измени во Законот за земјоделско земјиште. Тоа е доказ дека распределбата на земјоделското земјиште ја злоупотребуваат за партиски цели, порача Татјана Прентовиќ, претседателка на Комисијата за земјоделство при СДСМ. - Стигна директно признание од кај Никола Груевски дека распределбата на државното земјиште ја злоупотребуваат за партиски цели. За тоа се доказ последните четири огласи. Огласите ги распиша Министерството за земјоделство. Но понудите, не се доставуваат до Министерството за земјоделство. Понудите од последните 4 огласи за распределба на државно земјоделско земјште се доставуваат до Генералниот секретаријат на Владата! Станува збор за огласи по потпишаниот политички договор од 2 јуни / 15 јули. Тоа се огласите од 10 и 31 август и огласите од 1 и 3 септември 2015. Кога стана јасно дека ќе има преодна влада, а министерството за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска соопшти дека поради поголема транспарентност за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост направени се измени на Законот за земјоделско земјиште така што за секој оглас, Владата е информирана и дава согласност откако ќе биде проверен од сите надлежни институции и ќе биде во согласност со другите закони. Пред се, се наведува во соопштението, свое мислење дава Секретаријатот за законодавство и Катастарот за недвижности на Република Македонија. За поголема транспарентност во изборот на најповолен понудувач, стои во соопштението, се направија измени на Законот за земјоделско земјиште во делот на составот на Комисијата, со кои измени оваа Комисија е составена од членови од повеќе министерства и надлежни институции. – Се изменија и критериумите за давање на државно земјоделско земјиште до 3 хектари во насока на давање на предност на жителите до понудените површини, односно 65 поени од можни 100 добиваат земјоделците кои се ...
| | веќе видена | слични

Последните огласи за распределба на државно земјоделско земјиште, наместо до ресорното министерството, се доставуваат до генералниот секретаријат на Владата, што е доказ дека распределбата се врши по партиски клуч, тврдат од опозициската СДСМ. Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека „со цел поголема транспарентност во изборот на најповолен понудувач за распределба на државно земјиште се направија измени на Законот за земјоделско земјиште во делот на составот на Комисијата, со кои измени оваа Комисија е составена од членови од повеќе министерства и надлежни институции, при што за секој оглас, Владата е информирана и дава согласност откако ќе биде проверен од сите надлежни институции и ќе биде во согласност со другите закони. Пред се свое мислење дава Секретаријатот за законодавство и Катастарот за недвижности на РМ.“ Со демант, и слично соопштение излегоа и од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.
| | веќе видена | слични

Пред се, се наведува во соопштението, свое мислење дава Секретаријатот за законодавство и Катастарот за недвижности на Република Македонија. За поголема транспарентност во изборот на најповолен понудувач, стои во соопштението, се направија измени на Законот за земјоделско земјиште во делот на составот на Комисијата, со кои измени оваа Комисија е составена од членови од повеќе министерства и надлежни институции. - Се изменија и критериумите за давање на државно земјоделско земјиште до 3 хектари во насока на давање на предност на жителите до понудените површини, односно 65 поени од можни 100 добиваат земјоделците кои се најблиску до парцелите. Додека пак, за земјиште над 3 хектари, постапката е крајно транспарентна бидејќи изборот се врши по пат на електронско јавна наддавање, така што не е можно да се направт какви било малверзации, без разлика каде ќе се доставуваат барањата, бидејќи отворањето на понудите и електронското јавно наддавање, како и досега, се врши во просториите на Министерството за ...
| | веќе видена | слични

- Тоа се огласите од 10 и 31 август и огласите од 01 и 03 септември 2015. Кога стана јасно дека ќе има преодна влада, а Министерството за земјоделство ќе мора да биде еден од ресорите под контрола од злоупотреби, на 15.06.2015 година направени се измени во Законот за земјоделско земјиште, рече Татјана Прентовиќ, претседателка на партиската Комисија за земјоделство. Според СДСМ, во дел од огласите предвидено е и пробивање на законскиот рок за поднесување на понудите, односно даден е рок од 60 дена, наместо законскиот рок е од 15 до 30 дена. Прентовиќ најави дека по именувањето на новиот заменик министер за земјоделство ќе направат контрола во овој дел. /МИА.
| | веќе видена | слични

Лошо е што претседателката Прентовиќ во својата Комисија за земјоделство не подели прирачници во кои ќе се содржи политиката на ВМРО-ДПМНЕ за земјоделците за кои оваа власт покажува особена грижа сите изминати 9 години. Поради немањето основ за постоење на ваква комисија, бидејќи СДСМ никогаш не се грижела за земјоделците во Република Македонија, тие својот смисол за политички живот го бараат во дејствувањето на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е реакцијата од ВМРО – ДПМНЕ на денешната прес-конференција на Татјана Прентовиќ од Комисијата за земјоделство на СДСМ. – Доколку го направеа тоа ќе откриеа дека со цел поголема транспарентност во изборот на најповолен понудувач за распределба на државно земјиште се направија измени на Законот за земјоделско земјиште во делот на составот на Комисијата, со кои измени оваа Комисија е составена од членови од повеќе министерства и надлежни институции, при што за секој оглас, Владата е информирана и дава согласност откако ќе биде проверен од сите надлежни институции и ќе биде во согласност ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прентовиќ: Распределбата на државното земјиште се злоупотребува за партиски цели (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: