Фридом Хаус посвети поглавје за Македонија во годишниот извештај за земјите во транзиција


Подобрување на демократските процеси и начинот на владеење бележи државата за првпат во последните осум години, се вели во извештајот. Иако и натаму се наоѓа во категоријата на транзициска власт или хибриден режим заедно со Косово, Албанија и Босна и Херцеговина, Македонија за прв пат од 2010 бележи напредок во однос на независност на медиумите и демократското владеење. На скалата од 1 до 7, од највисоко до најниско ниво на демократија, Македонија има скор од 4,36. „Иако земјата е мала, можностите се големи. Успехот во Македонија ќе значи прекршување на деценискиот континуитет на заробена држава, а со тоа и решавање по мирен пат на билатералните прашања кои го кочеа политичкиот и економскиот прогрес во регионот“, се вели во извештајот. Во извештајот е нагласено дека смената на власта во Македонија донесе шанса да се смени долгогодишното заробување на државата и да се решат долготрајните спорови со соседите кои го попречуваат развојот на земјата. Според Фридом Хаус, првиот клуч за успехот на новата македонска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ денеска со реакција на тврдењата на Христијан Мицковски. „Мицкоски повторно пропушти прилика да се дистанцира од Груевски и да им се извини на граѓаните за пустошот од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Христијан Мицкоски пропушти уште една прилика да се дистанцира од погубните политики на неговиот претходник Никола Груевски и да се извини на граѓаните за сето она што неговата партија им го направи на граѓаните со 11 годишното криминално и расипничко владеење. Наместо тоа, Мицкоски повторно се обидува да го брани Груевски“, соопштија денеска од партијата на власт. „Заглавен во минатото, рака под рака со Никола Груевски, Мицковски преку лажни вести неуспешно се обидува да ги прикрива штетите од владеењето на неговата партија. Граѓаните секојдневно ги гледаат и чувствуваат придобивките од успешната работа на Владата предводена од СДСМ, а напредокот на Македонија е потврден и преку економски параметри и преку бројни извештаи на релевантни меѓународни организации. Јавниот долг, како процент од БДП за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Единственото економско цунами беше 11-годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се трошеа на палми, споменици, лажен барок и криминални тендери, додека граѓаните и државата тонеа во сиромаштија и долгови.Со таквото расипничко однесување, ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Мицкоски, го зголеми јавниот долг за три пати во апсолутна вредност, а парите од скапите и нетраспарентни задолжувања ги трошеше за остварување криминални интереси.Пустошот што Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ го оставија после 11 години криминално владеење, владата на СДСМ за само 10 месеци го санираше и создаде услови за сериозни придвижувања на економијата.Јавниот долг, како процент од БДП за првпат е намален токму во 2017 година!Бруто домашниот производ, кој постојано бележеше пад по формирањето на новата влада забрзано расте!Околу 90 илјади граѓани имаат повисока плата, покачена е минималната плата на 12 илјади денари а просечната плата надмина 24 илјади денари, односно бележи најголем раст од 2010 година!Во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Економско цунами беше 11-годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се трошеа на палми, споменици, лажен барок и криминални тендери, а граѓаните и државата тонеа во сиромаштија и долгови, реагираат денеска преку соопштение од владејачкиот СДСМ. „Со таквото расипничко однесување, ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Мицкоски, го зголеми јавниот долг трипати во апсолутна вредност, а парите од скапите и нетраспарентни задолжувања ги трошеше за остварување криминални интереси. Пустошот што Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ го оставија по 11 години криминално владеење, Владата на СДСМ за 10 месеци го санира и создаде услови за сериозни придвижувања на економијата", стои во соопштението. Од СДСМ истакнуваат дека јавниот долг, како процент од БДП, првпат е намален токму во 2017 година, а домашниот бруто-производ, кој постојано бележеше пад, како што велат, по формирањето на новата Влада, забрзано расте. „Речиси 90 илјади граѓани имаат повисока плата, покачена е минималната плата на 12 илјади ...
| | веќе видена | слични

Според Фридом Хаус, промената на власта во Македонија отворило шанса за враќање на државата во нормала и решавање на проблемите со соседите. Македонија е единствената држава на Балканот чија демократија напредувала во последната година, оценува организацијата Фридом Хаус во денеска објавениот извештај. „Демократијата се подобруваше на Балканот од 2005 до 2010 година, но сега назадува, со единствен исклучок на Македонија по ветувачката промена на владата“, се наведува во есејот кој ги анализира заклучовите на годишниот извештај. Фридом Хаус ја оценува Македонија за една од „светлите точки“ во светот во однос на демократскиот развој. Земјата за првпат бележи напредок од 2010 година. „Светлите точки годинава се Македонија, Узбекистан и Естонија. Промената на владата во Македонија во јуни отвори шанса да се смени долгогодишната заробеност на државата и да се решат споровите со соседите“, се наведува во извешајот. Сепак, земјата и натаму останува со лоши оценки во речиси сите сегменти, а најпроблематични се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија, заедно со Естонија и Узбекистан, е посочена како светла точка во најновиот извештај „Нации во транзиција“ на американската невладина организација „Фридом хаус“. „Најголемата шанса за демократски напредок во Европа денес се наоѓа во Македонија. Иако мала земја, шансата е голема: успех во Македонија би значел крај на една деценија заробена држава и мирно решавање на билатералните спорови што го спречуваат политичкиот и економскиот напредок во регионот“, се наведува во извештајот. Според „Фридом хаус“, промената на власта во Македонија во јуни лани овозможи да запрат годините на заробеност на државата и да почне решавањето на споровите со соседите. „Променетата политичка клима што беше драматично потврдена на локалните избори во октомври, отвора можности новата Влада да ја спроведе ветената реформска агенда. Оваа година веројатно ќе биде тест за заложбите на СДСМ и ДУИ за реформи. ВМРО-ДПМНЕ, која на крајот на минатата година реши да го бојкотира Парламентот, исто така може да има решавачки придонес ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Последниот извештај на „Фридом хаус“ во кој се нотира напредок во независност на медиумите и демократското владеење е уште една потврда за исправноста на започнатиот реформски процес од Владата предводена од СДСМ, соопшти владејачката партија. „По долги години уназадување, кога Македонија беше категоризирана како заробена држава, извештајот на ‘Фридом хаус’ за првпат нотира дека во 2017 година постои напредок во националното демократско владеење и независноста на медиуми, а Македонија е категоризирана како ‘светла точка’ и држава која најмногу ветува дека е можен демократски пробив во Европа. Ова се првични констатации, по само неколку месеци од преземањето на одговорноста од страна на СДСМ“, се вели во партиското соопштение. СДСМ додава дека реформскиот процес, ослободувањето и професионализацијата на државните институции што овозможуваат независни медиуми, професионални институции и неселективно владеење на правото ќе продолжи уште позасилено.
| | веќе видена | слични

После долги години уназадување кога Македонија беше категоризирана како заробена држава извештајот на „Фридом хаус“ за првпат нотира дека во 2017 година постои напредок во националното демократско владеење и независноста на медиуми, а Македонија е категоризирана како „светла точка“ и држава која најмногу ветува дека е можен демократски пробив во Европа. Ова се првични констатации, после само неколку месеци од преземањето на одговорноста од страна на СДСМ. Реформскиот процес, ослободувањето и професионализацијата на државните институции што овозможуваат независни медиуми, професионални институции и неселективно владеење на правото ќе продолжи уште позасилено. Напредокот на Македонија во сите сфери продолжува! /МИА  
| | веќе видена | слични

Според најновиот извештај на Freedom House – „Држави во транзиција 2018“ – Македонија бележи напредок во две области – национално демократско владеење и независност на медиуми. Сепак, авторот на извештајот за Македонија Јован Близнаковски, вели дека и во двата случаи станува збор за многу ниски оценки. „За национално демократско владеење имаме оценка 4.75, а за медиуми оценка 5, што сепак се многу ниски, за да можеме да кажеме дека Македонија направи значаен исчекор во 2017-та година за подобрување на демократските стандарди“, изјави Близнаковски за Гласот на Америка. Според него, влијание врз ваквиот резултат има ситуацијата од претходната година, кога државата стагнираше се` до настаните на 27-ми април. „Стануваше збор за ситуација кога пола од годината беше практично изгубена од аспект на демократскиот развој. Во втората половина видовме сигнали на развој, кои не се финални, за да можеме да бидеме задоволни од ваквиот напредок што го бележи овој извштај“, рече тој. Близнаковски смета дека 2018-та година ...
| | веќе видена | слични

Македонија, заедно со Узбекистан и Естонија, е една од светлите точки на годинашниот извештај „Нации во транзиција“ на „Фридом хаус“, кој го одбележува демократскиот прогрес на 29 држави во транзиција. Анализите се однесуваат на периодот на целата измината година. Според авторите на извештајот, смената на власта во јуни минатата година создала шанса да се направи пресврт по години заробена држава и да се разрешат споровите со соседите. На скалата од 1 до 7, каде единицата е најдобра оценка, а седумката означува најниско ниво на демократски прогрес, Македонија за изборниот процес добила 4, за граѓанско општество 3,25, за независност на медиумите 5, за државно демократско управување 4,75, за локално демократско управување 4, за правосудните рамки и независност 4,75, а за корупција 5,25. Според извештајот, најголема шанса за демократски пробив во Европа денес има токму Македонија, која е ставена во категоријата „Транзициска влада или хибриден режим“. „Иако земјата е мала, можноста е голема: успехот во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 273 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 91 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 247 | | | веќе видена

Легендарниот тенисер Џон Мекинро е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе успее да биде подобар од Роџер Федерер и Рафаел Надал според број на освоени Грен слем титули. ...
сите 244 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потврди дека САД собориле ирански дрон, кој претставувал опасност за американски брод во Ормунскиот Проток.– ...
сите 160 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска, се сретна со Ивана Мишева, претставничка на граѓанската иницијатива за заштита на ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фридом Хаус посвети поглавје за Македонија во годишниот извештај за земјите во транзиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: