Фридом Хаус посвети поглавје за Македонија во годишниот извештај за земјите во транзиција


Подобрување на демократските процеси и начинот на владеење бележи државата за првпат во последните осум години, се вели во извештајот. Иако и натаму се наоѓа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Христијан Мицкоски пропушти уште една прилика да се дистанцира од погубните политики на неговиот претходник Никола Груевски и да се извини на граѓаните за сето ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Економско цунами беше 11-годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се трошеа на палми, споменици, лажен барок и ...
| | веќе видена | слични
3 копии
5 копии

Последниот извештај на „Фридом хаус“ во кој се нотира напредок во независност на медиумите и демократското владеење е уште една потврда за исправноста на ...
| | веќе видена | слични

После долги години уназадување кога Македонија беше категоризирана како заробена држава извештајот на „Фридом хаус“ за првпат нотира дека во 2017 година постои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија, заедно со Узбекистан и Естонија, е една од светлите точки на годинашниот извештај „Нации во транзиција“ на „Фридом хаус“, кој го одбележува ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонија, заедно со Естонија и Узбекистан, е посочена како светла точка во најновиот извештај „Нации во транзиција“ на американската невладина организација ...
| | веќе видена | слични

 На скалата од 1 до 7, Македонија со резултат од 4.36 се уште е во категоријата на транзициска власт или хибриден режим. Споредено со претходните години кога ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 107 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 145 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фридом Хаус посвети поглавје за Македонија во годишниот извештај за земјите во транзиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: