Величковски: Попоски нека си го оградува партиското седиште, а не границата!

Го определивте ли и новинарот што ќе сопнува бегалци со деца во рацете?, прашуваа претседателот на Либералната партија )ЛП), Ивон Величковски, по вчерашната изјава на министерот за надворешни работи Никола Попоски дека Македонија размислува за изградба на ограна на границата и порачува дека тоа што македонскиот министер за надворешни работи дава изјава за унгарски медиум не значи дека треба да го прифати Орбановиот стил на решавање на прашањето на бегалската криза. - Затоа, прашањето до министерот и Владата е кога започнале да ја разгледуваат ваквата опција, по чие овластување и по чија иницијатива? Прашањето се однесува и до сите Пржински коалициони партнери – дали и кога и тие се согласиле со ваквата евентуална мерка? Ако не, тие се должни уште денес истото да го негираат и спречат – без оглед што им е потребно да ја дефокусираат јавноста од аферата „Маѓар Телеком“. Основно прашање денес е како Македонија може да помогне и како да се вклопи во европските напори и мерки за надминување на бегалската криза, а ...
| | веќе видена | слични

Власта очигледно нема капацитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата, реагираше вчера опозициската СДСМ. Според партијата, „Никола Груевски и неговите следбеници, како Никола Попоски, знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови“. Кризата со мигрантите, според СДСМ, не се решава со огради, туку со системски решенија. Според партијата, штрајкот на машиновозачите, поради неисплатени плати, што дополнително ја комплицира ситуацијата е резултат на неодговорните политики на власта. „Надлежните институции мора да преземат соодветни мерки за организирање и спроведување сигурен коридор за транзитирање на мигрантите низ државава. Сликите од хаотичната состојба на македонските граници коишто го обиколија светот нанесуваат штета на и така нарушениот углед на Република Македонија“, се вели во соопштението на СДСМ. И Либералната партија ја осуди изјавата на министерот за надворешни работи Никола Попоски дека Македонија ја разгледува можноста за ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот сојуз денеска реагира на изјавата на министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој изјави дека ја разгледува можноста за изградба на ограда на својата граница слично како што тоа го стори Унгарија за да го сопре големиот прилив мигранти. Од СДСМ велат дека Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови. „Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија. Очигледно власта на Груевски нема капацитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата. Штрајкот на машиновозачите, поради неисплатени плати, што дополнително ја комплицира ситуацијата е резултат на неодговорните политики на власта на Груевски. Надлежните институции мора да превземат соодветни мерки за организирање и спроведување сигурен коридор за транзитирање на мигрантите низ државава. Сликите од хаотичната состојба на македонските граници коишто го обиколија светот нанесуваат штета на и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови.Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија, вели СДСМ, реагирајќи на изјавата на министерот за надворешни работи Попоски за унгарски неделник дека Македонија би можела и да крене ограда на границата во обидот да се справи со бегалците. Партијата посочува и дека поради неодговорните политики на Груевски, сега штрајкуваат и машиновозачите. „Очигледно власта на Груевски нема капацитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата. Штрајкот на машиновозачите, поради неисплатени плати, што дополнително ја комплицира ситуацијата е резултат на неодговорните политики на власта на Груевски“, се вели во соопштението. Најголемата опозициска партија бара да се воведат вистински мерки за безбеден и достоинствен транзит на мигрантите низ Македонија. „Надлежните институции мора да превземат соодветни мерки за организирање и ...
| | веќе видена | слични

Од МВР не сакаат да ја коментираат изјавата на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, околу можноста за подигнување ограда на јужната граница, по примерот на Унгарија, ниту, пак, даваат одговор на прашањето дали ваква опција била разгледувана меѓу институциите надлежни за справување со бегалската криза. Помошникот-министер за односи со јавноста, Иво Котевски, за „Мета“ вели дека на состаноците на министерско ниво, кои се одржуваат еднаш неделно, се „разгледуваат бројни варијанти“ во насока на одговор и справување со предизвиците од кризата, но не прецизира дали на некој од нив станало збор и за оваа мерка.
| | веќе видена | слични

Либералната партија со осуда на изјавата на министерот за надворешни работи Попоски дека Македонија ја разгледува можноста за изградба на ограда на својата граница по примерот на Унгарија, за да го сопре големиот прилив мигранти. Го определивте ли и новинарот што ќе сопнува бегалци со деца во рацете, прашува претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски. Бара одговор од министерот и Владата кога почнале да ја разгледуваат ваквата опција, по чие овластување и по чија иницијатива. Од Либералната партија велат дека оградувањето на границата е бесмислица. Затоа, министерот Попоски може да размислува за поставување жичена ограда околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а не на македонско-грчката граница“, изјавил претседателот Величковски по синоќешната седница на извршниот комитет на ЛП.
| | веќе видена | слични

Основно прашање денес е како Македонија може да помогне и како да се вклопи во европските напори и мерки за надминување на бегалската криза, а не како да постави жичена ограда на македонско-грчката граница, вели претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, по вчерашната изјава на министерот за надворешни работи, Никола Попоски. – Додека во Германија вчера беа соединети семејства на бегалците, сликата за Македонија ја „комплетираше“ употребата на сила над бегалците во калта на меѓуграничниот простор. Тоа ли е „хуманото“ лице на Македонија? Либералната партија прва го поздрави дополнителното распоредување на безбедносните сили на јужната граница, но оградувањето на границата е бесмислица. Затоа, министерот Попоски може да размислува за поставување жичена ограда околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а не на македонско-грчката граница – изјави Величковски по синоќешната седница на извршниот комитет на ЛП. Величковски ги праша министерот и Владата кога почнале да ја разгледуваат ваквата опција, по чие ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 270 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 268 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 225 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 255 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Величковски: Попоски нека си го оградува партиското седиште, а не границата!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: