Патриотските здруженија го повикуваат македонскиот народ уште помасовно да се приклучи на протестите!


7 копии

МПЗ „Тодор Александров“ го повикува целиот македонски народ да се приклучи на протестите „За заедничка Македонија”, да се отфрли Тиранската платформа и да се создаде агенда и платфрма за семакедонско обединување за заштита на Република Македонија и македонските национални интереси. -МПЗ Тодор Александров го повикува македонскиот народ и сите граѓани на Република Македонија уште помасовно да ги подржат протеститe “За заедничка Македонија”,сите заедно да кажеме стоп на Тиранската платформа и заговорот за уништување на Република Македонија и македонскиот идентитет. Сите македонски граѓани да ја покажеме нашата лојалност и патриотизам кон Р.Македонија во заштита на македонското знаме,химна,макеоднскиот јазик како уставотворен и да не дозволиме разнебитување на Р.Македонија од заговри и платофрми крирани во туѓи држави.МПЗ Тодор Александров сме против овој заговор за уништување и распад на Република Македонија,против воведување на двојазичност на целата територија на Македонија,против заговирите за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ во пишано соопштение до медиумите прачува дека изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е според Уставот, Деловникот и законите на Република Македонија и оти е признат од стратешките партнери на Македонија, ЕУ и САД. – Влатко Ѓорчев сигурно не заборавил дека беше сведок на крвопролевањето и бруталните напади врз неговите колеги. Ѓорчев е принуден денеска да ги брани насилните ставови на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. И покрај ова, СДСМ и претседателот Заев ја почитуваат човечноста што пратеникот Ѓорчев ја покажа на денот на насилството во Парламентот, се вели во соопштението од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Кадрите од немирите во македонскиот парламент го обиколија светот и сите сфатија дека таму има проблем, но каков е точно овој проблем, толкувањата се многу. А вистината е сосема едноставен. На позадината на вековите судир на интереси меѓу Русија и Западот на Балканот, кој сега добива особено нестандардни димензии, се појави недквакваната со “патриотски” карта меѓу премиерот на Албанија, Еди Рама и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер на Република Македонија Никола Груевски. Албанската “платформа”, која е стара колку и независната македонска држава, сега, под диригентска палка на Еди Рама, се појави со новичка облека. Преку неа, албанскиот премиер сака да си обезбеди победа на претстојните во јуни избори и евентуалниот втор мандат како шеф на владата. Во исто време, Никола Груевски, кој успеа да победи на парламентарните избори – 11 декември 2016 година едвај 51 пратенички места, при потребните барем 61, ја грабна албанската “Платформа” како појас за спасување за сопственото политичко преживување и ги ...
| | веќе видена | слични

СДС фиктивно си го утврди бројот на пратеници кои гласаа за нелегитимниот предлог, без утврдување на гласови за, против и воздржани, спротивно на Член 26, истакна Ѓорчев. Целата јавност беше сведок на срамниот и шверцерски обид да се заобиколи Уставот, законите и деловникот на Собранието на Република Македонија. Секое кршење на законите и процедурите води во насилство и анархија. Зоран Заев беше свесен за тоа, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на денешната прес-конференција. Тој рече дека нема оправдување за ниту едно насилство, но додаде и дека СДСМ нема право да ги нарекува граѓаните терористи. - Ниедно насилство не смее да се оправдува, но СДС има најмалку право да ги прогласува за терористи народот и граѓаните на Македонија кои 60 дена мирно протестираа и без ниту еден инцидент го изразуваа своето несогласување со Тиранската платформа и распродавањето на државните и националните интереси - рече Ѓорчев. Воедно тој нагласи дека мора да се сноси одговорност и за наредбата за пукање во Собрание, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Наместо безочните лаги на однародените, примитивно-малограѓански „социјалдемократи“, ова е вистинстинската слика од народното ослободување на македонското народно Собрание од тиранијата на СДС, напиша пратеникот Љупчо Димовски објавувајќи видео на социјалните мрежи на кое се гледа дека граѓаните со веење на македонски знамиња влегуваат со салата каде се одржуваат собраниските седници, откако претходно во истата СДСМ на незаконски и нелегитимен начин го избра Талат Џафери за претседател. За медиумите под контрола на Сорос, Димовски вели дека не смета дека поддржале и дочекале насилници, туку дека се поздравувале со народот и му ракоплескале на народот. – Тоа е народ, а не тепачи, и незнам зошто воопшто реагирате. Да ви кажам дека додека бев во салата, јас воопшто не знаев што се случува во другите сали и делови на Собранието. Не знаев дали се случило тепање, а кога народот влезе кај нас, кога тие луѓе ми пружија рака, нормално е дека ќе се ракувам со нив. Не се сретнавме ние со тепачи, како што ги нарекувате, ...
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагираат на прес-конференцијата на Влатко Ѓорчев, кој обвини дека направиле обид за државен удар и го прекршиле Уставот. Велат Ѓорчев сигурно не заборавил дека беше сведок на крвопролевањето и бруталните напади врз неговите колеги. Ѓорчев е принуден денеска да ги брани насилните ставови на раководството на ВМРО ДПМНЕ, додаваат од СДСМ. „Државен удар врз уставниот поредок на Република Македонија и кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок ибезбедноста“ по член 313 од Кривичниот законик извршија сите оние насилници, криминалци и злосторници кои по нарачка на Никола Груевски, Ѓорѓе Иванов, Трајко Велјановски, Митко Чавков извршија обид за убиство преку крвавите напади врз пратениците од мнозинството во Собранието на Р.Македонија. За ваквото крвничко однесување на злосторниците, но и за нарачателите на ова злосторство Груевски, Иванов, Велјановски, Чавков ќе следува одговорност! Изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е според Уставот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев за настаните во Собранието обвини дека СДСМ изврши обид за државен удар. Според него, СДСМ го погази Уставот, законите и деловникот за работа на Собранието на Република Македонија. „СДСМ ја погази демократијата во обидот да го прогласи Талат Џафери за Претседател на Собранието. Одговорност за ваквото антидржавно однесување мора да има. СДСМ изврши политичко насилство кое подоцна резултираше со физичко насилство. Ниедно насилство не смее да се оправдува, но СДСМ има најмалку право да ги прогласува за терористи народот и граѓаните на Македонија кои 60 дена мирно протестираа и без ниту еден инцидент го изразуваа своето несогласување со Тиранската платформа и распродавањето на државните и националните интереси. Одговорност за насилството мора да има. Не смее пратеник, па макар бил и Зоран Заев да издава наредби за да се пука во Собранието на Република Македонија. Тоа е невиден преседан не само во Македонија туку било каде во светот. Дали Зоран Заев е свесен за ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев кој застана во одбрана на неговите колеги во налетите на насилниците, денес одржа прес конференција на која посочи дека СДСМ на нелегален начин гласале за Талат Џафери надвор од процедурите за избор на претседател на Собранието. „СДС го погази Уставот, законите и деловникот за работа на Собранието на Република Македонија. СДС ја погази демократијата во обидот да го прогласи Талат Џафери за Претседател на Собранието. Одговорност за ваквото антидржавно однесување мора да има. СДС изврши политичко насилство кое подоцна резултираше со физичко насилство. Ниедно насилство не смее да се оправдува, но СДС има најмалку право да ги прогласува за терористи народот и граѓаните на Македонија кои 60 дена мирно протестираа и без ниту еден инцидент го изразуваа своето несогласување со Тиранската платформа и распродавањето на државните и националните интереси. Одговорност за насилството мора да има. Не смее пратеник, па макар бил и Зоран Заев да издава наредби за да се пука ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот и поранешен министер за земјоделство, Љупчо Димовски, кој што на својот Фејсбук профил го објави скандалозното видео, во кое по влегувањето на толпата во Собранието, дел од насилниците се гушкаат и поздравуваат со пратеници од ВМРО ДПМНЕ, а многу од нив им ракоплескаат, во изјава за Фокус вели дека тој воопшто не смета дека поддржале и дочекале насилници, туку дека се поздравувале со ,,народот’’и му ракоплескале на ,,народот’’. ,,Видеото не го монтирав јас, туку некој ми го прати и го споделив. Тоа е народ, а не тепачи, и не знам зошто воопшто реагирате. Да ви кажам дека додека бев во салата, јас воопшто не знаев што се случува во другите сали и делови на Собранието. Не знаев дали се случило тепање, а кога народот влезе кај нас, кога тие луѓе ми пружија рака, нормално е дека ќе се ракувам со нив. Не се сретнавме ние со тепачи, како што ги нарекувате, туку народ дојде во собрание и се сретна со пратеници! Тоа е мој став!’’ – ни изјави тој во телефонски разговор. На прашањето, како не слушнале ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државен удар врз уставниот поредок на Република Македонија и кривично дело „Терористичко загрозување на уставниот поредок ибезбедноста“ по член 313 од Кривичниот законик извршија сите оние насилници, криминалци и злосторници кои по нарачка на Никола Груевски, Ѓорѓе Иванов, Трајко Велјановски, Митко Чавков извршија обид за убиство преку крвавите напади врз пратениците од мнозинството во Собранието, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Влатко Ѓорчев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.- За ваквото крвничко однесување на злосторниците, но и за нарачателите на ова злосторство Груевски, Иванов, Велјановски, Чавков ќе следува одговорност. Изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е според Уставот, Деловникот и законите на Р.Македонија и признат од стратешките партнери на Македонија, ЕУ и САД.Влатко Ѓорчев сигурно не заборавил дека беше сведок на крвопролевањето и бруталните напади врз неговите колеги. Ѓорчев е принуден денеска да ги брани насилните ставови на раководството на ВМРО ДПМНЕ. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 256 | | | веќе видена

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 248 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 70 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 82 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 86 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти го посети денеска во неговиот дом претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, но ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Патриотските здруженија го повикуваат македонскиот народ уште помасовно да се приклучи на протестите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: