СДСМ: Ќе има одговорност за крвавото насилство во Парламентот


„Ќе одговараат за загрозување животи сите кои учествуваа во вечерашното насилство во Парламентот, како и за сите други злодела нарачани и спроведени од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Крвавото насилство во Парламентот е резултат на насилието на кое што изминатиот период повикуваше Никола Груевски, како и провокациите, омразата, поделбите поттикнати од Груевски, Ѓорге Иванов, Трајко Велјаноски, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и нивните соработници и поддржувачи. Сериозно се повредени пратеници, претставници на граѓаните што е врв на нецивилизираниот однос на овие луѓе кои се подготвени да жртвуваат се, за да се обидат да избегнат одговорност. На очиглед на целата домашна и меѓународна јавност паднаа маските и режимот е разобличен до крај“ се вели во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични
12 копии

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е избран од парламентарното мнозинство по законски и легитимен пат согласно деловникот, законите и уставот и ја има поддршката на меѓународниот фактор- се вели во партиското соопштение на СДСМ. Оттаму велат дека мнозинската волја на 700.000 граѓани, изразена на кредибилни избори почна да се реализира со изборот на новиот собраниски претседател, а ќе продолжи со форимирање на новата реформска влада, исто така според деловникот, уставот и законите. „Порачуваме дека никој не смее да помисли да ја блокира работата на новоизбраниот претседател на собранието и формирањето нова влада, што е тешко противуставно кривичнодело, казниво по закон”- стои во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични

Мнозинската волја на 700.000 граѓани изразена на кредибилни избори, посочуваат од таа партија, почна да се реализира со изборот на новиот собраниски претседател, а ќе продолжи со формирање на новата реформска Влада, исто така според Деловникот, Уставот и законите. Од партијата порачуваат дека никој не смее да помисли да ја блокира работата на новоизбраниот претседател на Собранието и формирањето нова Влада, што, како што наведуваат, е тешко противуставно кривично дело, казниво по закон. - Тоа што петти месец поради блокадите од ВМРО-ДПМНЕ не може да се формира новата Влада, се одразува штетно врз стабилноста на државата, но и на интересите на граѓаните. Да имаше денес нова Влада, овој 1 мај сите работнци веќе ќе имаа 12.000 денари минимална плата. И тоа е само еден пример што губат граѓаните поради интересите на една мала група на чело со Никола Груевски, која се обидува насилно да го спречи трансферот на власта, истакнуваат од СДСМ. Токму поради тоа што немаше институционална заштита, наведуваат од ...
| | веќе видена | слични

„Тоа што петти месец поради блокадите од ВМРО-ДПМНЕ не може да се формира новата Влада, се одразува штетно врз стабилноста на државара но и на интересите на граѓаните. Да имаше денес нова Влада, овој 1 мај сите работнци веќе ќе имаа 12.000. денари минимална плата. И тоа е само еден пример што губат граѓаните поради интересите на една мала група на чело со Никола Груевски, којашто се обидува насилно да го спречи трансферот на власта“, соопштуваат од СДСМ во утринското соопштение. Тие потсетуваат дека н овиот претседател на Собранието, Талат Џафери е избран од парламентарното мнозинство по законски и легитимен пат согласно Деловникот, законите и Уставот и ја има поддршката на меѓународниот фактор. Мнозинската волја на 700.000 граѓани, изразена на кредибилни избори почна да се реализира со изборот на новиот собраниски претседател, а ќе продолжи со форимирање на новата реформска Влада, исто така според Деловникот, Уставот и законите“. Од СДСМ порачуваат дека никој не смее да помисли да ја блокира работата на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

СДСМ посочува дека парламентарното мнозинство ја реализираше својата обврска кон граѓаните, достоинствено, мудро и внимателно, како што им доликува на новите политичари што народот ги избра да ја водат државата. „Новиот претседател на Собранието е избран според Деловникот, законите и Уставот. Во периодот што престои, согласно Деловникот, Уставот и законите ќе биде избрана и новата реформска Влада на граѓаните. Демократските процеси ќе продожат бидејки тоа е иднината на граѓаните за квалитетен живот и тоа е патот на Македонија кон ЕУ и НАТО. Тоа е мнозинската волја на граѓаните и таа одлучува, а не на групата насилници и криминалци. Парламентарното мнозинство за овој процес ја има поддршката од најмалку 700.000 граѓани кои избраа промени, но и на сите други граѓани и припадници, активисти на партии кои видоа колку е грдо лицето на Груевски, Иванов, Велјаноски, Чавков и насилниците извршители и не сакаат да бидат нивни соучесници и нивен инструмент во иднина. Нема повеќе место за политиките на тензии, поделби, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Новиот претседател на собранието е избран според деловникот, законите и уставот и во периодот што претстои, согласно деловникот, уставот и законите ќе биде избрана и новата Влада, се вели во денешното соопштение на СДСМ. Нема повеќе место за политиките на тензии, поделби, омраза, дестабилизација со што сите тие со крвавото насилство во парламентот направија тешко кривично дело, терористичкото загрозување на уставниот поредок и безбедноста на пратеници, новинари, вработени во собранието и врз државната институција, парламентот, се наведува во соопштението. Јавното обвинителство и МВР, истакнуваат од СДСМ, мора да постапат по службена должност за ова организирано сценарио и нарачателите, насилниците и криминалците да понесат одговорност.
| | веќе видена | слични

СДСМ бара Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи да постапат по службена должност да преземе мерки организаторите на сценариото нарачеателите насилниците и криминалците учесници во нападот на пратениците во Собранието да понесат одговорност. СДСМ во соопштението напиша: „Парламентарното мнозинство ја реализираше својата обврска кон граѓаните, достоинствено, мудро и внимателно, како што им доликува на новите политичари што народот ги избра да ја водат државата. Новиот претседател на Собранието е избран според Деловникот, законите и Уставот. Во периодот што престои, согласно Деловникот, Уставот и законите ќе биде избрана и новата реформска Влада на граѓаните. Демократските процеси ќе продожат бидејки тоа е иднината на граѓаните за квалитетен живот и тоа е патот на Македонија кон ЕУ и НАТО. Тоа е мнозинската волја на граѓаните и таа одлучува, а не на групата насилници и криминалци. Парламентарното мнозинство за овој процес ја има поддршката од најмалку 700.000 граѓани кои избраа промени, но ...
| | веќе видена | слични

Тоа е мнозинската волја на граѓаните и таа одлучува, а не на групата насилници и криминалци. Парламентарното мнозинство за овој процес ја има поддршката од најмалку 700.000 граѓани кои избраа промени, но и на сите други граѓани и припадници, активисти на партии кои видоа колку е грдо лицето на Груевски, Иванов, Велјаноски, Чавков и насилниците извршители и не сакаат да бидат нивни соучесници и нивен инструмент во иднина. Нема повеќе место за политиките на тензии, поделби, омраза, дестабилизација со што сите тие со крвавото насилство во Парламентот направија тешко кривично дело, терористичкото зaгрозување на уставниот поредок и безбедноста на пратеници, новинари, вработени во Собранието и врз државната институција, Парламентот. ЈО и МВР мора да постапат по службена должност за ова организирано сценарио и нарачателите, насилниците и криминалците, да понесат одговорност. Македонија е на патот на демократијата и оди напред. Никој не смее и нема да ги попречи демократските процеси - соопштија од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Новото парламентарно мнозинство е дециднo дека наскоро ќе следува процесот на формирање на демократските институции. СДСМ денеска го повика поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски итно да му ја предаде функцијата на новоизбраниот претседател Талат Џафери. Од партијата на Заев, исто така, апелираа граѓаните да не подлегнуваат на сценаријата на Груевски кои се насочени кон уништување на демократските процеси и ја оддалечуваат земјата од евроатлантските интеграции. “Парламентарното мнозинство е решено да воспостави функционални институции, владеењето на законот и на правдата. Насилството во парламент поттикнато од Никола Груевски, Ѓорге Иванов, Трајко Вељановски, Митко Чавков и група на нивните соработници кои имаат единствена цел избегнување на одговорноста за извршените злосторства, вклучувајќи ги и оние во нападот во парламентот врз пратеници, новинари и вработени во Собранието не може да се повтори. За овие дејствија ќе има одговорност”. – велат од СДСМ Вчера и новата спикер Талат Џафери ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Парламентарното мнозинство согласно уставот, законите и деловникот, во легална и легитимна процедура, на мирен начин пред целата македонска и светска јавност, избра нов претседател на собранието, наведува СДСМ во денешното соопштение. „Го направивме првиот чекор од остварувањето на изборната волја на 700 илјади граѓани. Изборот беше поздравен од нашите стратешки партнери САД, од ЕУ и од целата демократска јавност. Сега Трајко Вељаноски треба да му ја предаде функцијата и да продолжат демократските процедури со давање на мандатот за состав на нова Влада“, се вели во соопштението. Според СДСМ, парламентарното мнозинство е одлучно за воспоставување на функционални институции, демократија и правда во Македонија. „Насилието во парламентот, поттикнато од Никола Груевски, Ѓорге Иванов, Трајко Вељаноски, Митко Чавков и група нивни соработници со цел спас од одговорност за сторените криминали и злодела, вклучително и на оние во собранието со напад на пратеници, новинари, вработени во собранието, не смее да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот претседател Доналд Трамп демантираше дека нема стратегија за прекин на делумната блокада на работата на федералната Влада на САД, но не открива ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Ќе има одговорност за крвавото насилство во Парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: