СДСМ: Попоски призна дека судството и институциите се партизирани

2 копии

Во интервјуто за Дојче Веле, министерот за надворешни работи, Никола Поповски, призна дека во Македонија не се спроведуваат никакви реформи, дека судството и институциите се партизирани, дека нема медиумска слобода. Дополнително, Поповски признава дека власта не може да одговори на предизвиците што ги отвори бегалската криза, се вели во соопштението на СДСМ. Според СДСМ, спуштањето на оценката на билатералните односи со Македонија од страна на една од најзначајните земји членки на ЕУ, Германија, е уште една потврда дека Никола Груевски е меѓународно изолиран и дека тоа нанесува директна штета на земјава. „Задоволително два, искажано со диполоматски речник, во реалноста значи „незадоволително еден“. Фактот дека германската канцеларка Ангела Меркел ја избегна Македонија при нејзината посета на земјите од Западен Балкан уште еднаш го потврдува тоа. Впрочем и последниот скандал со македонската амбасадорка во Хрватска го покажува ниското ниво и катастрофалната состојба во којашто е доведена македонската ...
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од интервјуто на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, за Дојче веле . Во јуни годинава германското МНР ја спушти оценката за билатералните односи со Македонија на задоволително или двојка како што велат тие. Претходно власта во Македонија беше оценета како авторитарна од страна на официјален Берлин, а и одамна немало средба на високо ниво. Меркел беше на Балканот и ја избегна Македонија. Се работи за заладување на односите меѓу двете земји и што сметате – зошто оваа оценка е таква каква што е? Потребно е да бидеме прецизни дека се работи за описен текст кој ги опишува односите со определна земја. Не би се согласил дека нашите билатерални односи се доволни двојка, ниту би се согласил дека нашата амбиција треба да биде да добиеме описна оценка – покажува особен интерес и успех, што беше една од оценките кои сме ги користеле во минатото. Но наша цел е реалната соработка, реалното разбирање со Германија да биде на највисоко можно ниво.Тоа се мери преку фактот што Германија е ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Попоски призна дека судството и институциите се партизирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: