СДСМ: Груевски лажел дека избирачкиот список е прочистен!

Ова може да се увиди од скандалозниот документ што вчера го објави опозицискиот СДСМ. Како е можно тоа, се прашуваат од Бихаќка, кога премиерот Никола Груевски кон крајот на февруари, што значи цели три месеци пред временскиот рок до кој институциите треба да ја утврдат фактичката состојба на избирачкиот список, јавно изјави дека „прочистувањето на избирачките списоци, како што беше објавено, по долга и макотрпна работа на државните институции се заврши“! Владата во декември минатата година на затворена седница разгледувала информација за ажурирање на избирачкиот список - еден од најважните услови за фер и демократски парламентарни избори, на која се задолжува Министерството за правда, во соработка со Министерството за внатрешни работи, до 31 мај 2011 година, да направат ажурирање на податоците за матичен број на починатите лица за период од 1950 до 1980 година во цела држава, по што треба да достави извештај до владата во првата недела од јуни. Ова може да се увиди од скандалозниот документ што вчера ...
| | веќе видена | слични

Скопје – Опозициската СДСМ излезе со реакција на изјавата на премиерот Никола Груевски, обвинувајќи го дека „блефира и дрско ја лаже јавноста дека сака предвремени избори„. „Блефовите на Груевски се целосно провидни, ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет и тоа Груевски добро го знае. Ја потсетуваме јавноста дека на затворена владина седница на крајот од 2010 година, владата му наложила на Министерот за правда, Михајло Маневски да ги прочисти избирачките списоци до крајот на мај месец и да ја извести владата во првата недела од месец јуни. Затоа Груевски лаже сега кога вели дека избирачките списоци се прочистени. Повторно му порачуваме на Никола Груевски да се фокусира на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори. Притоа, Груевски нека не применува двоен аршин, нека се потсети што и како бараше и како се закануваше пред изборите во 2006 година, стои во соопштението.
| | веќе видена | слични

Во реакцијата на изјавата на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, СДСМ наведува дека секој ден станува се појасно дека тој блефира и дрско ја лаже јавноста оти сака предвремени избори. Неговите блефови, како што се наведува, се целосно провидни, а ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет. Премиерот исто така не ја кажува вистината кога вели дека избирачките списоци се прочистени. СДСМ порача властите да се фокусираат на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори.
| | веќе видена | слични

СДСМ како реакција на Премиерот Никола Груевски кој го повика Бранко Црвенковски да излезе што поскоро на избори, велат дека „Груевски блефира и дрско ја лаже јавноста дека сака предвремени избори“. „Ја потсетуваме јавноста дека на затворена владина седница на крајот од 2010 година, владата му наложила на Министерот за правда, Михајло Маневски да ги прочисти избирачките списоци до крајот на мај месец и да ја извести владата во првата недела од месец јуни. Затоа Груевски лаже сега кога вели дека списоците се прочистени“, велат од партијата. Според нив ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет и му порачаа на Никола Груевски да се фокусира на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори.
| | веќе видена | слични

Секој ден станува се појасно дека Груевски блефира и дрско ја лаже јавноста дека сака предвремени избори. Блефовите на Груевски се целосно провидни, ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет и тоа Груевски добро го знае. Ја потсетуваме јавноста дека на затворена владина седница на крајот од 2010 година, владата му наложила на Министерот за правда, Михајло Маневски да ги прочисти избирачките списоци до крајот на мај месец и да ја извести владата во првата недела од месец јуни. Затоа Груевски лаже сега кога вели дека избирачките списоци се прочистени. Повторно му порачуваме на Никола Груевски да се фокусира на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори. Притоа, Груевски нека не применува двоен аршин, нека се потсети што и како бараше и како се закануваше пред изборите во 2006 година. (Крај) ** ИНПРЕС ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Груевски лажел дека избирачкиот список е прочистен!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: