СДСМ: Груевски лажел дека избирачкиот список е прочистен!

Ова може да се увиди од скандалозниот документ што вчера го објави опозицискиот СДСМ. Како е можно тоа, се прашуваат од Бихаќка, кога премиерот Никола Груевски кон крајот на февруари, што значи цели три месеци пред временскиот рок до кој институциите треба да ја утврдат фактичката состојба на избирачкиот список, јавно изјави дека „прочистувањето на избирачките списоци, како што беше објавено, по долга и макотрпна работа на државните институции се заврши“! Владата во декември минатата година на затворена седница разгледувала информација за ажурирање на избирачкиот список - еден од најважните услови за фер и демократски парламентарни избори, на која се задолжува Министерството за правда, во соработка со Министерството за внатрешни работи, до 31 мај 2011 година, да направат ажурирање на податоците за матичен број на починатите лица за период од 1950 до 1980 година во цела држава, по што треба да достави извештај до владата во првата недела од јуни. Ова може да се увиди од скандалозниот документ што вчера ...
| | веќе видена | слични

Скопје – Опозициската СДСМ излезе со реакција на изјавата на премиерот Никола Груевски, обвинувајќи го дека „блефира и дрско ја лаже јавноста дека сака предвремени избори„. „Блефовите на Груевски се целосно провидни, ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет и тоа Груевски добро го знае. Ја потсетуваме јавноста дека на затворена владина седница на крајот од 2010 година, владата му наложила на Министерот за правда, Михајло Маневски да ги прочисти избирачките списоци до крајот на мај месец и да ја извести владата во првата недела од месец јуни. Затоа Груевски лаже сега кога вели дека избирачките списоци се прочистени. Повторно му порачуваме на Никола Груевски да се фокусира на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори. Притоа, Груевски нека не применува двоен аршин, нека се потсети што и како бараше и како се закануваше пред изборите во 2006 година, стои во соопштението.
| | веќе видена | слични

Во реакцијата на изјавата на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, СДСМ наведува дека секој ден станува се појасно дека тој блефира и дрско ја лаже јавноста оти сака предвремени избори. Неговите блефови, како што се наведува, се целосно провидни, а ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет. Премиерот исто така не ја кажува вистината кога вели дека избирачките списоци се прочистени. СДСМ порача властите да се фокусираат на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори.
| | веќе видена | слични

СДСМ како реакција на Премиерот Никола Груевски кој го повика Бранко Црвенковски да излезе што поскоро на избори, велат дека „Груевски блефира и дрско ја лаже јавноста дека сака предвремени избори“. „Ја потсетуваме јавноста дека на затворена владина седница на крајот од 2010 година, владата му наложила на Министерот за правда, Михајло Маневски да ги прочисти избирачките списоци до крајот на мај месец и да ја извести владата во првата недела од месец јуни. Затоа Груевски лаже сега кога вели дека списоците се прочистени“, велат од партијата. Според нив ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет и му порачаа на Никола Груевски да се фокусира на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори.
| | веќе видена | слични

Секој ден станува се појасно дека Груевски блефира и дрско ја лаже јавноста дека сака предвремени избори. Блефовите на Груевски се целосно провидни, ниту еден од условите на опозицијата не е исполнет и тоа Груевски добро го знае. Ја потсетуваме јавноста дека на затворена владина седница на крајот од 2010 година, владата му наложила на Министерот за правда, Михајло Маневски да ги прочисти избирачките списоци до крајот на мај месец и да ја извести владата во првата недела од месец јуни. Затоа Груевски лаже сега кога вели дека избирачките списоци се прочистени. Повторно му порачуваме на Никола Груевски да се фокусира на барањата на опозицијата за создавање услови за фер и слободни предвремени избори. Притоа, Груевски нека не применува двоен аршин, нека се потсети што и како бараше и како се закануваше пред изборите во 2006 година. (Крај) ** ИНПРЕС ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ изрази увереност во победата на кандидатот на владејачката коалиција Стево Пендаровски на претстојните ...
сите 243 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 175 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Груевски лажел дека избирачкиот список е прочистен!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: