ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да профитира врз трагедијата на едно семејство

Несфатлива е и нечовечна злоупотребата на болката на семејството на убиеното момче за политички цели, одговори Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Не можеме да разбереме како врз грбот на трагедијата на едно семејство, СДСМ се обидува да заработи политички поени“, рече портпаролот Александар Бичиклиски за кого неразбирливо е како СДСМ „си дозволува да биде толку брутална и толку крволочна“. „Сите сме повредени, и сите сме згрозени од убиството на овој млад човек. Но, неговата смрт не смее да биде злоупотребена за политички манипулации Неморални и бедни се постапките на СДСМ“, изјави Бичиклиски. Тој реплицирајќи на денешната изјава на потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев кој ја нападна владејчката партија дека ги злоупотребила полициските служби и побара јавна осуда од премиероt Никола Груевски, праша дали СДСМ смета дека ќе добие „некој пратеник повеќе ако ја продлабочувате тагата на ова ужалено семејство?’, Бичиклиски потсети дека ВМРО-ДПМНЕ беше првата политичка партија којашто ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 8 јуни - Од СДСМ денеска најостро го осудија бруталното убиство на 22-годишното момче од страна на припадник на специјалната полициска единица “тигри“. „Недозволиво е за овој грозоморен чин, најповиканите, премиерот и министерката за внатрешни да молчат и да се кријат зад контрадикторните изјави на полицискиот портпарол. Стана јасно дека два дена режимот се обидува да го заташка убиството. Бруталниот полицаец Игор Спасов е поранешен член на обезбедувањето на Груевски и еден од кадрите на агенцијата за обезбедување “Лупус““, рече Гордан Георгиев, на деешната прес-конференција. Тој рече дека така се заташкало усмртувањето пешак од телохранителот на шефот на тајната полиција, а вчера скандалозно ВМРО-ДПМНЕ испратиле свои емисари кај семејството на убиениот обидувајќи да го купи нивниот молк. „Затоа денес бараме точно лоцирање на одговорноста од страна на премиерот“, рече Георгиев а за министерката за внатрешни Гордана Јанкуловска рече дека таа веќе нема никаков морален кредибилитет да извршува ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите најостро го осудија бруталното убиство на 23-годишното момче од страна на припадник на специјалната полициска единица „Тигри“. За СДСМ е недозволиво најповиканите - премиерот и министерката за внатрешни да молчат за овој грозоморен чин и да се кријат зад контрадикторни изјави на полицискиот портпарол. Според Гордан Георгиев, потпретседател на опозициската партија, полицаецот Игор Спасов е поранешен член на обезбедувањето на Никола Груевски и еден од кадрите на агенцијата за обезбедување „Лупус“. Опозициската партија бара полициската единица „Алфи“ веднаш да се распушти бидејќи, како што рече, и „алфите“ и „тигрите“ под раководство на ВМРО-ДПМНЕ ја изгубиле смислата. „Наместо за специјални намени, режимот ги злоупотребува за тепање, рекетирање фирми, забегано однесување по кафулиња, дискотеки и улици, анархија и политичко насилство“, рече Георгиев. Тој побара Груевски веднаш јавно да го осуди убиството и да прогласи ден на жалост. Георгиев рече дека Груевски никогаш нема да биде премиер ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите иако побараа точно лоцирање на одговорноста за овој инцидент, неодговорно веднаш им пресудија на сите припадници на полициските единици Алфи и Тигри. Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутален и толку крволочен, вратија од ВМРО ДПМНЕ. СДСМ денеска со осуда на инцидентот во кој загина 23 годишниот Мартин Нешковски. Социјалдемократите иако побараа точно лоцирање на одговорноста за овој инцидент, неодговорно веднаш им пресудија на сите припадници на полициските единици Алфи и Тигри. - Бараме полициската единица Алфи како синоним на полициска бруталност и пречекорување на овластувањата веднаш да се распушти. И Алфите и Тигрите под раководство на ДПМНЕ ја изгубија својата смисла. Наместо за специјални намени режимот ги злоупотребува за тепање, рекетирање на фирми, забегано однесување по кафулиња, дискотеки, улици, анархија и политичко насилство, рече Гордон Георгиев од СДСМ. Сите сме повредени и сите сме згрозени од убиството на младиот човек. Но неговата ...
| | веќе видена | слични

Бичиклиски - Kако СДСМ си дозволува да биде толку брутална Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и толку крволочна. Не можеме да разбереме како врз грбот на трагедијата на едно семејство, СДСМ се обидува да заработи политички поени. Сите сме повредени, и сите сме згрозени од убиството на овој млад човек. Но, неговата смрт не смее да биде злоупотребена за политички манипулации Неморални и бедни се постапките на СДСМ. За што се борите!? Што ќе добиете? Ќе добиете некој пратеник повеќе ако ја продлабочувате тагата на ова ужалено семејство? Болката која ја има ова семејство не е човечки да се злоупотребува. ВМРО-ДПМНЕ беше првата политичка партија која најостро реагираше до институциите да го расветлат овој трагичен настан во кој млад човек, член на ВМРО-ДПМНЕ го загуби животот. Сега не е време во кое политичките фрустрациите ќе ги претвараме во крволочност, сега е време во кое институциите мора брзо да регираат. Предмет: Интегрален текст од изјава за медиуми Говорник: г-дин ...
| | веќе видена | слични

СДСМ - Груевски фрла лопати, се смее пред камерите, а не помисли јавно да го осуди грозоморното убиство СДСМ најостро го осудува бруталното убиство на 23 годишното момче од страна на припадник на специјалната полициска единица “тигри“. Недозволиво е за овој грозоморен чин, најповиканите, премиерот и министерката за внатрешни да молчат и да се кријат зад контрадикторните изјави на полицискиот портпарол. Стана јасно дека два дена режимот се обидува да го заташка убиството. Бруталниот полицаец Игор Спасов е поранешен член на обезбедувањето на Груевски и еден од кадрите на агенцијата за обезбедување “Лупус“. Се повторува историјата. На ист начин како што се заташка усмртувањето пешак од телохранителот на шефот на тајната полиција, вчера скандалозно ДПМНЕ испратиле свои емисари кај семејството на убиениот обидувајќи да го купи нивниот молк. Е тоа е ДПМНЕ и нивниот начин на владеење и дрска злоупотреба на власта. Како што кажавме уште веднаш по завршувањето на изборите, Груевски никогаш нема да биде премиер на ...
| | веќе видена | слични

Како не ви е срам? Можете ли воопшто да бидете свесни како се чувствуваат родителите и граѓаните во Македонија после ова грозоморно убиство? Вие обвинувате други за крволочност и бруталност. Лицемери и манипулатори!!! Знаете што е крволочност и бруталност? Ален Зекиров кога усмрти пешак на улица, да одите кај семејството и да барате да молчи затоа што синот на загинатиот е член на ДПМНЕ! Да тепате студенти на плоштадот во Скопје, а тепачите наместо да одговараат, ги ставате во спотови за ДПМНЕ! Груевски три дена да се смее пред камери, да сече ленти, да не изрази сочуство на семејството и јавно да не го осуди грозоморното убиство на 23 годишното момче. Да праќа емисари кај неговата мајка, да бара од нив да молчат, да нарачува монтирани прилози, да бара од МВР да го заташка случајот затоа што убиецот е поранешен обезбедувач на премиерот. Е тоа се само неколку сведоштва за бруталноста и крволочноста на Груевски и ДПМНЕ. (Крај) **Инпрес ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични
2 копии

Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и се обидува врз грбот на трагедијата на едно семејство да заработи политички поени. Сите сме повредени, и сите сме згрозени од убиството на овој млад човек, изјави денеска портпаролот на ВМРО - ДПМНЕ Александар Бичиклиски. Тој потенцира дека неговата смртта на Мартин Нешовски не смее да биде злоупотребена за политички манипулации. - Неморални и бедни се постапките на СДСМ. За што се борите!? Што ќе добиете? Ќе добиете некој пратеник повеќе ако ја продлабочувате тагата на ова ужалено семејство? Болката која ја има ова семејство не е човечки да се злоупотребува, рече Бичиклиски. ВМРО-ДПМНЕ, укажа Бичиклиски, беше првата политичка партија која најостро реагираше до институциите да го расветлат овој трагичен настан во кој млад човек, член на ВМРО-ДПМНЕ го загуби животот. - Сега не е време во кое политичките фрустрациите ќе ги претвараме во крволочност, сега е време во кое институциите мора брзо да регираат, порача портпаролот Бичиклиски.
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 339 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 273 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе има средба со министерот Никола Димитров. - Претседателот на РС Македонија, Пендаровски, денеска во Вила Водно ќе го ...
сите 242 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 125 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да профитира врз трагедијата на едно семејство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: