Депонијата мора да се тргне од Струга


Со блокирана крстосницата која ги спојува регионалните патишта за Охрид, Дебар и за граничниот премин Ќафасан граѓаните на Струга завчера ги продолжија своите протести со цел да го свртат вниманието на јавноста кон проблемот со дивата депонија која го загадува градот. Со пароли „На Струга плуќа да имам“, „Град без чад“, граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга повторно побара да биде изгасната запалената депонија во струшкото поле која гори уште од верскиот празник Велигден. Од иницијативата велат дека итно бараат да се пронајде решение и да се направи дислокација на депонијата бидејќи во градот секојдневно се дише чад од запалена пластика, што станува неиздржливо. - Еднаш засекогаш овој проблем треба да се реши. Благодарение на конфигурацијата на градот имаме реки, води, планини, затоа мислам дека има начин да се изнајде решение каде оваа депонија да се дислоцира. Се работи за страшно загадување на Струга со тешки здравствени последици и појава на канцер и други разноразни заболувања - вели Глигор Ќатоски ...
| | веќе видена | слични

СДСМ во денешната реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ во врска со дивата депонија во Струга, бара партијата да објасни зошто го одбила нивниот предлог за трајно решавање на проблемот. - Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година гласаше против предлогот на пратениците на СДСМ за трајно решавање на проблемот со струшката депонија, се наведува во соопштението од СДСМ. Оттаму посочуваат дека проблемот со струшката депонија се решава интензивно со сета рапсоложлива механизација. - Пожарот веќе е изгаснат, а ќе следува затрупување на депонијата и нејзино целосно расчистување. Владата предводена од СДСМ ефикасно и трајно ќе го реши доглогодишниот проблем со струшката депонија, се додава во соопштението. ВМРО-ДПМНЕ, како што велат од СДСМ, треба да престане со лицемерното однесување и како конструктивна опозиција, да се приклучи кон реформскиот процес што ќе донесе квалитетна животна средина, правда и живот за сите.
| | веќе видена | слични

Почна да се гасни пожарот во дивата депонија кај Струга која повеќе од два месеци го задушува градот. Работни групи од Владата и локаланата самоуправа ангажираа механизација која во текот на ноќта го тампонираше приодот до депонијата за камионите и багерите да може да стигне до критичните точки. Денеска депонијата се затрупува со земја, по што ќе се вклучат и противпожарните возила. Со полн капацитет на јавните претпиријатија и механизација на приватни компании се гаси пожарот на депонијата кај Струга. Надлежните уверуваат дека стружамни ќе можат да здивнат за неколку дена. Активностите на депонијата денеска ги следеа министрите Зоран Шапуриќ и Рамиз Мерко, кој најавија дека по санацијата оваа акутна состојба, ќе се бара конечно решение на проблемот со одлагање и третирање на отпадот. „Најважно беше да се трасира патот , како механизацијата така и противпожарните возила. Интензивно се работи, ние очекуваме што побрзо, во текот на утрешниот ден или до крајот на викендот да се санира пожарот, а потоа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ова е проблем на несреќно избрана локација од страна на локалната самоуправа, градоначалникот кој што ја избрал таа локација без да ги консултира, или да ги прифати препораките кои доаѓаат од оние институции кои што за тоа се меродавни, изјави универзитетскиот професор и експерт, Соња Лепиткова во денешното гостување во Вестите во Телевизија Алфа, во однос на запалената депонија во Струга. Таа вели дека општина Струга не ги прифатила препораките на Министерството за животна средина за дислокација на депонијата. – Палењето е најголемиот проблем. Затоа локалната заедница и комуналното претпријатие многу треба да обрнат внимание на горењето на сметот, смета Лепиткова, додавајќи дека гасовите кои се ствараат со палењето се високо канцерогени.
| | веќе видена | слични

Пожарот во струшката дива депонија е целосно локализиран, а со помош на расположливата градежна механизација на неколку компании се врши конзервација на отпадот. Градоначалникот Мустафа Забзун вели дека граѓаните на Струга веќе не треба да стравуваат, бидејќи ситуацијата е комплетно ставена под контрола. Тој најави дека идната недела ќе бара средба со премиерот Зоран Заев, за да се изнајде нова локација за одлагање на отпадот, која мора да биде оддалечена 30 километри од општина Струга. Од ВМРО ДПМНЕ велат дека само гаснењето и тампонирањето нема да го решат проблемот со депонијата и бараат итна дислокација, поради опасноста наталожениот отпад да ги загади подземните води кои се влеваат во Црн Дрим и Охридското Езеро. Доколку не се исполнат нивните барања, тие најавуваат протести и блокирање на дел од патните правци. За идната недела, протести за затворање на депонијата и носење на сметот на друга локација најавуваат и голем број на граѓански здруженија од Струга.
| | веќе видена | слични

Со помош на градежните компании се конзервира отпадот а локалната власт најавува дека во координација со извршната ке се бара нова локација, која ќе биде на далечина од најмалку 30 километри од градот..граѓаните очекуваат овој долгогодишен проблем конечно да се реши Поранешниот градоначалник Мерко кој е сега дел од владата ветува дека ке се најде трајно решение за депонијата Над 100 илјади жители во општините  Струга, Охрид и Вевчани, се потенцијални жртви од еколошката катастрофа која долго се случува. Од ВМРО ДПМНЕ бараат депонијата да се дислоцира Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО ДПМНЕ  треба да објасни зошто уште во 2013 година гласаше против предлогот на пратениците на СДСМ  за трајно решавање на проблемот со струшката депонија, реагираа од СДСМ.  Од граѓанската иницијатива „Доста е“ за идната недела најавија нов протест.
| | веќе видена | слични

По деноноќна макотрпна работа целосно е изгасена Струшката дива депонија. Оган и чад повеќе нема, 80% од површините се затрупани со земја, десетици машини неуморно ги покриваат и останатите опожарени места, за да не се потпалат повторно. Градоначалникот вели Стружани конечно можат да здивнат,доаѓа чистиот воздух, а проблемот со депонијата добива разрешница. „Никогаш не сум ја сакал оваа депонија и ќе настојувам со сите мои капацитети да не се носи смет во депонијата Ќе ја дислоцирам на 30 км од градот.“ изјави Мустафа Забзун, градоначалник на Општина Струга. Во следните денови депонијата ќе биде под постојан надзор, за да се спречи некој повторно да ја потпали. Од министерството за животна средина најавија дека доколку има потреба од дополнителни мерки ќе се постапи согласно ситуацијата од терен. „Продолжуваме со сите можни потенцијали во целост да ја изолираме депонијата, а комисијата која е формирана од министерството за екологија и која продолжува со експертските идеи за да не може веќе депонијата да не ...
| | веќе видена | слични

Таа вели дека општина Струга не ги прифатила препораките на Министерството за животна средина за дислокација на депонијата. – Палењето е најголемиот проблем. Затоа локалната заедница и комуналното претпријатие многу треба да обрнат внимание на горењето на сметот, смета Лепиткова, додавајќи дека гасовите кои се ствараат со палењето се високо канцерогени. Целото интервју на Лепиткова за Алфа ТВ погледнете го во продолжение.
| | веќе видена | слични

Депонијата во Струга, последици и влијание врз животната средина - Алфа интервју со универзитетскиот професот Соња Лепиткова. Д епонијата во Струга, последици и влијание врз животната средина - Алфа интервју со универзитетскиот професот Соња Лепиткова. Кои се решенијата за санирање на штетата и зошто оваа еколошка таргедиај треа толку време, каде е одговорноста на надлежните во локалната и централната власт. Стружани најавија граѓанска непослушност (со неплаќање сметки кон јавното комунално претпријатие и блокади на патиштата) ако итно не се реши проблемот. Борис Грујоски
| | веќе видена | слични

Загадувањето сериозно влијае врз здравјето на жителите, и треба час поскоро надлежните да пристапат кон негово решавање, вели за Алфа Соња Лепиткова, познавач на состојбите и експерт на ова поле. Сведоци сме дека цели 9 дена, Стружани се гушат во неподнослива смрдеа од чадот кој се шири низ градот - депонијата оддалечена 1 км од Струга. Загадувањето сериозно влијае врз здравјето на жителите, и треба час поскоро надлежните да пристапат кон негово решавање, вели во интервју за Алфа Соња Лепиткова, која важи за познавач на состојбите и експерт на ова поле. Интервјуто го водеше Борис Грујоски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 291 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац, кој почина во ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Депонијата мора да се тргне од Струга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: